Kódovat začala Anna krátce po dokončení vysoké školy. Humanitní obor totiž nenabízel patřičnou perspektivu do budoucna. Proto se rozhodla absolvovat kurz Junior programátora od Green Fox Academy a změnit směr své kariéry. Po dokončení bootcampu se v novém oboru chvíli hledala. Nakonec ale našla to pravé a stala se Salesforce vývojářkou. Co dělá a jaké dovednosti vyžaduje její specializace? To se dozvíte v jejím příběhu!
V červenci 2016 jsem dokončila na vysoké škole obor anglistika. Během studií jsem učila na jazykové škole a také jsem dávala soukromé hodiny. Pomáhala jsem ostatním s přípravou na zkoušky pro středně pokročilé. Sen stát se učitelkou angličtiny jsem měla už na základní škole a výuka angličtiny mě stále baví. Jenže abych se mohla stát oficiálně učitelkou, musela bych ve studiu pokračovat dál. Postupně jsem ztrácela jistotu a přesvědčení, že tohle je to, co chci dělat jednou 40 hodin týdně. Začala jsem proto přemýšlet nad jiným směrem a hledala jsem něco, co by mě skutečně bavilo a čím bych se mohla živit.
Mezi mými přáteli je plno vývojářů. Někteří z nich studovali programování na univerzitě a jiní jsou samouci. I když jsou to většinou kluci, napadlo mě, že bych to možná mohla dělat i já. Green Fox Academy mi doporučila kamarádka a já jsem se rozhodla tento bootcamp vyzkoušet. Přihlásila jsem se a oni mě přijali.
Tehdy mi bylo 22 let a neměla jsem moc zkušeností. Kurz byl pro mě docela náročný. Na jeho konci jsem byla hodně psychicky i fyzicky unavená. Nicméně rozhodně bych do něj šla znova.
Úplně mi změnil život. Kromě toho, že jsem se naučila programovat, jsem tam poznala i několik skvělých lidí.
Naučila jsem se programovací jazyk Java. Hodně mi dalo to, že v rámci bootcampu jsme měli kromě technologií i školení zaměřená na měkké dovednosti. Během workshopů jsem se například naučila, jak spolupracovat s lidmi, kteří mají naprosto odlišnou povahu, nebo i to, jak zvládat stres. Možnost sezení s psychologem jsem během studia v Green Foxu využívala docela často.
Umístění bylo rychlé. Moje první práce byla ve firmě, která se zabývala se vývojem softwaru. Z ní jsem po roce odešla a nastoupila jsem do školy programování, kde jsem učila Javu. Následně jsem se na čas přestěhovala do Dublinu. Po získání certifikátu v Green Foxu jsem hledala tu správnou specializaci. Nakonec jsem ji našla a již rok pracuji v Budapešti jako vývojářka platformy Salesforce pro nadnárodní technologickou, poradenskou a servisní společnost Accenture. Konečně mám pocit, že mám nejlepší práci na světě!
Před nástupem do Accenture jsem Salesforce neznala, ale oni vlastně ani nečekali, že bych s ní měla zkušenosti, takže to nevadilo. Při pohovoru jsem jim vylíčila, co jsem dělala předtím, a oni mi následně položili pár odborných otázek. Zajímali se hlavně o to, jaká jsem a zda jim zapadnu do týmu. Společnost se mi líbila a věděla jsem, že v ní již pracuje několik absolventů Green Fox Academy i to, že někteří tam jsou už pět či šest let. Na základě toho jsem usoudila, že je to dobrá příležitost, což se brzy potvrdilo. Doposud jsem se nesetkala se zaměstnavatelem, který by měl tak propracovaný nástupní proces. Ve společnosti Accenture si dávají velmi záležet na tom, aby každý koho přijmou, co nejlépe zapadl do kolektivu. Mají například program Buddy, kdy každý nováček dostane na několik měsíců svého mentora, který mu pomáhá s pracovními problémy. Stejně vstřícný přístup jsem zažívala od prvního dne práce na projektech.
Salesforce je komplexní CRM systém, který využívá stále více společností, aby zefektivnily své fungování. Jde o platformu, kterou lze snadno rozšiřovat a rozvíjet. Nicméně potřebuje vývojáře, aby ji přizpůsobili na základě konkrétních požadavků. Mnoho lidí si myslí, že být vývojářem Salesforce znamená jen pár kliknutí, ale tak jednoduché to není. Obvykle je za frontend i backend zodpovědná stejná osoba, takže vývojáři Salesforce většinou zastávají roli full stack developerů. Jazyk pro vývoj backendové části systému je Apex a je velmi podobný Javě. Takže pokud ji umíte či máte s ní nějaké zkušenosti, budete mít začátky o mnoho snazší.
Je to různé, záleží na konkrétním projektu. Nevyvíjíme konkrétní produkt pro podnik průběžně. Pracujeme na menších úkolech pro různé firemní klienty. Obvykle trvají několik měsíců. Aktuálně jsme jeden takový projekt dokončili. Týkal se vývoje a jeho úkolem bylo řízení vztahů se zákazníky. Týmy, které na projektech pracují, se skládají z juniorních, mediorních a seniorních odborníků, takže se při práci mohu spolehnout na podporu od zkušenějších kolegů.
Kvůli pandemii můžeme pracovat z domova, což je dle mého mnohem efektivnější než práce v kanceláři.
Přesto vedeme online společenský život, který skvěle funguje. Máme pravidelně online obědy či hry, abychom stmelovali kolektiv. Nicméně chápu, že v budoucnu přejdeme do hybridního modelu. Věřím, že právě takovou flexibilitu si dnes přeje většina zaměstnanců.
To, že je velmi rozmanitá. Konkrétní úkoly se vždy řídí potřebami projektu nebo klienta. Mohu řešit matematické i logické úkoly, které někdy vyžadují kreativitu. Jindy mám na starosti správu databáze či přípravu powerpointové prezentace a její přednesení klientovi. Z nového projektu může vzejít prakticky cokoli a mně se tato pestrost velmi líbí.
Člověk se musí umět orientovat ve složitých systémech, proto jsou logické myšlení a analytické schopnosti nezbytné. Potřeba jsou ovšem také měkké dovednosti, abyste dokázali efektivně spolupracovat a komunikovat s ostatními. Základním předpokladem je rovněž znalosti angličtiny. V naší firmě a mém týmu je hodně cizinců, takže často vedeme i netechnické diskuze (např. o parkování a novinkách v podniku). Právě tyto řeči jsou v angličtině, aby se mohli všichni zapojit.
Je vhodná pro toho, kdo má výše zmínění dovednosti, preferuje různé úkoly a nevadí mu dělat téměř každý den něco nového. V rámci Salesforce bude totiž neustále vystupovat ze své komfortní zóny.
Rozhodně. Jsem velmi ráda, že jsem absolvovala bootcamp a stojím si i za změnou technologie. To, že jsem se pustila do vývoje Salesforce byla dobrá volba. Jsem spokojená s tím, kam jsem se dostala a mám pocit, že lepší už to být nemůže. Pak už je jen nebe…(smích).
Chceš přejít do IT? Pokud tě zajímají obchodní procesy a programování, pak by i pro tebe mohla být kariéra Salesforce vývojáře tou pravou. Přihlas se do našeho kurzu Junior programátor a dej svému životu nový směr.
-AŠ-
Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT
Velký třesk na trhu práce! Low-code zcela změní pravidla
Bude patřit budoucnost low-code technologiím? Experti mají jasno!
Chceš se stát programátorem? Tak na tyhle věci zapomeň!
5 důvodů, proč může být low-code pro tebe
Co je no-code? Díky němu můžeš prorazit v IT i bez znalosti kódu