Zájem o účetnictví a podnikání přivedl Martinu Hudečkovou ke studiu obchodní akademie. Když však nastoupila do práce, otevřely se před ní jiné možnosti. Začala se věnovat správě zákaznických dat, automatizaci procesů a vytváření aplikací pomocí low code platformy. „V tu chvíli mě napadlo, že bych se mohla naučit klasické programování, proto jsem se přihlásila do bootcampu,“ říká.
Když si Martina vybírala střední školu, hledala něco, co bude mít větší provázanost s praxí. „V té době jsem hodně času trávila na brigádě v babiččině obchodě s obuví. Zajímalo mě vedení účetnictví a soukromé podnikání,“ vysvětluje svou volbu. V nastoleném směru pokračovala na vyšší odborné škole obchodní i po návratu z Anglie, kde pracovala jako au pair. „Zahraniční obchod vypadal velmi lákavě. Jenže už v průběhu studia mi začalo být jasné, že čistě ekonomické předměty nejsou nic pro mě,“ poznamenává rodačka z Velké Bíteše a doplňuje: „Spíš mě bralo účetnictví a logistika.“
Obojí zkombinovala ve své první práci, kdy dělala referentku logistiky. „Práce mě bavila, ale byla jen na částečný úvazek. Navíc jsem stále víc tíhla k účetnictví,“ říká Martina. Po necelých dvou letech tak přešla jinam.
Ovšem brzy se ukázalo, že jen samotné účetnictví nebude sympatické brunetě stačit. „Bylo hodně rutinní. Naštěstí jsem měla skvělé kolegy a postupně jsem začala dělat seniornější věci,“ popisuje a dodává podrobnosti: „Vytvářela jsem nejrůznější reporty. Věnovala jsem se Excelu a od VLOOKUPu jsem se rychle dostala k makrům a programovacímu jazyku VBA.“
Martinu hraní s excelem a makry nadchlo. „Bylo pro mě důležité, že dělám něco, co ulehčí práci mně i kolegům,“ uvádí. Jejího zápalu si všimli i nadřízení, a tak dostala příležitost pracovat na robotické automatizaci procesů (RPA). „Naučila jsem se automatizovat obchodní procesy pomocí programů BluePrism a UiPath. Nejdříve šlo jen o ty v oddělení fakturace, později pak v celém finančním oddělení. Celkem jsem jich zautomatizovala asi deset,“ prohlašuje hrdě a upřesňuje: „Šlo například o ukládání backup informací k vydaným fakturám nebo vytváření headerů pro přijaté faktury.“
Jenže jakmile se Martina vše naučila, přestávalo jí to stačit. „Začala jsem se proto zajímat o Power Automate platformu a vytváření PowerApps aplikací,“ prozrazuje. Právě práce s low code platformou ji přivedla na myšlenku, že by mohla zkusit i klasické programování.
Se svými plány se svěřila kamarádce a ta ji odkázala na bootcamp Green Fox Academy, kde se účastnila bezplatného třítýdenního #MyFirstApp Coding Campu. „K IT jsem se pomaličku přibližovala během celé své kariéry. Hlavně během posledních tří let jsem měla příležitost vyzkoušet si věci, které mají k programování opravdu blízko,“ říká Martina a doplňuje: „Pracovala jsem s RPA i PowerApps a jako superuser jsem hodně spolupracovala s IT oddělením. Posun ke kódování pro mě tedy byl logický. Ovšem i tak to byl velký krok.“
Martina se rozhodla pro rekvalifikační kurz při zaměstnání a věnuje se studiu backendu a Javy.
„Od bootcampu jsem čekala, že mi dá základy a nějaký rámec, abych pak mohla pracovat jako programátorka. To se mi rozhodně splnilo a získala jsem i víc, než jsem doufala.“
Konkrétní představu o tom, kam přesně povedou její kroky, až převezme certifikát a stane se junior programátorkou, zatím milovnice ručních prací, knížek a jógy nemá. „Hodně mě zajímá backend, takže nejspíše se budu věnovat tomu,“ zamýšlí se. Ovšem Martina se svou houževnatostí a touhou po vědomostech možná rozkročí i dál. Konečně totiž narazila na něco, kde se bude mít stále co učit a v čem se rozvíjet. To bude pro ni to pravé.
-AŠ-
Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět
Den v bootcampu: Jak ho zvládnout, poradí studenti i mentoři
Příběhy 4 žen, které se prosadily v IT. Inspirujte se
Jak vidí svět vývojářů backendu programátorka a dřívější dietoložka