Toužila po dobře placené práci a jistotě. To ji přivedlo do bootcampu Green Fox Academy. Po jeho absolvování nastoupila na pozici ServiceNow developerky. Práce s low-code platformou ji baví. Konečně má prestižní zaměstnání se spoustou kreativních úkolů! Jak zvládla skloubit studium s prací a jaké to je, dělat s platformou, které bude patřit budoucnost? Přečtěte si Dalmin příběh a vše se dozvíte!
V Dánsku jsem vystudovala ekonomii a během studií jsem pracovala jako fitness trenérka, později jsem si přivydělávala jako letuška. Po škole jsem pak několik let pracovala pro nadnárodní společnost v oblasti B2B komunikace. K myšlenkám na rekvalifikaci mě přivedla touha po vědomostech. Zároveň jsem si přála získat dlouhodobou perspektivu a lepší plat. O IT jsem zpočátku neuvažovala. Až po diskuzích s kamarády, kteří jsou vývojáři, mi došlo, že pokud chci na trhu práce opravdu uspět a prosadit se, je programování tou správnou cestou. Na veletrhu práce, kde jsem se byla podívat, jsem objevila Green Fox Academy. Po úvaze jsem se rozhodla přihlásit se do kurzu při zaměstnání, jelikož jsem potřebovala dál chodit do práce.
V kurzu jsem se věnovala JavaScriptu, TypeScriptu a SQL a došlo i na knihovnu React. Kromě toho jsme se učili také další technologie. Když mi začalo docházet, co všechno dělají full stack developeři, uvědomila jsem si, jak kreativní mají práci. Také jsem si uvědomila, že programovat se může naučit každý a je úplně jedno, v jakém oboru dříve dělal. V prvních dvou modulech jsme pracovali ve 20členné třídě společně. V projektové fázi jsme byli rozděleni do menších skupin a měli jsme k dispozici mentora. To, co jsem se naučila při práci na projektu, využívám dodnes. Na týmovou práci se totiž ve firmě, kde nyní dělám, klade hodně velký důraz.
Výuka byla dva večery v pracovním týdnu a v sobotu. Kromě toho jsem musela také dělat domácí úkoly a procházet si podklady. Ze začátku jsem měla problém sedět celý den u počítače. Nejdřív v práci a pak večer, ale postupně jsem si na to zvykla. Ale stejně dokončení kurzu vyžadovalo velké odhodlání a silnou vůli. Díky bootcampu se změnil i můj přístup. Naučila jsem se totiž samostatnosti. Když teď potřebuji nějaké informace, radši si je vyhledám, než abych čekala, až mi je někdo dodá. Což se opravdu hodí, jelikož jako programátor musíte neustále klást otázky a hledat na ně odpovědi.
Bootcamp jsem dokončila na podzim 2021. Místo jsem začala hledat v listopadu a už měsíc nato jsem měla práci. Ze začátku jsem byla hodně nervózní. Nebyla jsem si jistá, zda mé znalosti budou stačit a také některé pohovory nedopadly úplně dobře. Přesto jsem nakonec měla několik nabídek, ze kterých jsem si mohla vybrat. Rozhodla jsem pro pozici vývojářky platformy ServiceNow v nadnárodní firmě, kde mi nabídli odpovídající plat a plný home office.
Poprvé jsem o ní slyšela, když jsem hledala práci. Hodně se o ní mluvilo a spousta firem na ni sháněla odborníky, což mě zaujalo. ServiceNow je low-code platforma, která je určena pro správu IT služeb a automatizaci podnikových procesů. Využívá ji stále více společností, jenže vyžaduje podporu. Některé moduly je totiž potřeba přizpůsobit nebo upravit, a to je přesně práce vývojářů.
„Existuje hodně mýtů o ServiceNow. Například ten, že nemusíte umět programovat. To není pravda. Já kóduji každý den. Takže musíte umět nejen programovat, ale musíte znát i samotnou platformu!“
Během vývoje využívám JavaScript a také znalosti ohledně správy databází. Takže dál stavím na tom, co jsem se naučila v Green Foxu. Pracuji na rozhraní frontendu a backendu.
Jsem součástí týmu a jsem s ostatními neustále v kontaktu. I když je za řešení úkolu zodpovědný jeden konkrétní člověk, týmová práce se projevuje především ve sdílení znalostí. V současné době má náš tým ServiceNow developerů 20 až 30 lidí a neustále se rozrůstá.
Myslím, že nejdůležitější je ochota učit se a schopnost řešit problémy. Stejně jako většina vývojářských týmů i my pracujeme s tasky a máme každodenní porady. Takže jsou potřeba také komunikační dovednosti. Člověk se na sebe nesmí zlobit, když něco pokazí, protože to se stává poměrně často. Každý den děláte chyby, které vám pomáhají se posouvat dál.
Myslím, že je to dobrý start pro někoho, kdo chce začít pracovat v IT. Díky tomu, že platforma už v sobě má celou řadu funkcí, tak se systém nemusí budovat od nuly. Navíc jde o segment, který je v současnosti na vzestupu. Poptávka po lidech je velká a firmy nabízejí velmi zajímavé finanční ohodnocení. Specializaci na low-code bych doporučila každému. Práce bude bavit zejména ty, co rádi pomáhají druhým řešit problémy. Třeba já mám vždy dobrý pocit, když uživateli pomohu a on se mi pak nadšeně ozve s tím, že systém funguje a je super.
V IT jsem teprve několik měsíců a ta práce mě baví. Líbí se mi pracovní prostředí a fascinuje mě i samotná technologie ServiceNow. Je velmi kreativní, musím každý den používat mozek a neustále se učím nové věci. Vlastně mi změna kariéry dala mnohem víc, než jsem čekala. Šla jsem do rekvalifikace s tím, že chci získat dobře placenou práci a jistotu uplatnění. Ale obor mě chytnul a rozhodně se chci v tomto směru dál rozvíjet. Jsem ráda, že jsem do toho šla. Získala jsem nový cíl. Konečně mám pocit, že se někam posouvám.
-AŠ-