Publikováno:
21. listopadu 2018

Dita Přikrylová: Bez znalostí IT se lidé neobejdou

Patří mezi nejvýraznější a také nejhlasitější ženy v oboru. Založila a řídí neziskovou organizaci Czechitas, jejímž cílem pomáhat holkám, ženám i dětem poznat svět informačních technologií. Jak sama Dita říká, už to není jen o tom, učit holky programovat. I proto začala spolupracovat s Green Fox Academy, kde působí jako Business Developer. „Oba projekty mají stejný cíl, i když každý volí jinou cestu,“ uvádí žena, kterou v roce 2016 ocenil Evropský parlament Cenou evropského občana a prestižní magazín Forbes ji v témže roce zařadil do svého žebříčku nejtalentovanějších Čechů 30 pod 30.

Dito, jak došlo k tomu, že jste začala spolupracovat s Green Fox Academy?

Dlouhodobě se snažím najít řešení problému nedostatku talentů v IT u nás. Jednou cestou je Czechitas, kde se snažíme inspirovat lidi, kteří nikdy předtím neuvažovali o změně kariéry nebo IT, aby si programování zkusili. Takový zážitek je může přimět k úvaze, zda je to něco, co by je bavilo. Druhým podobným projektem je Green Fox Academy. Ten však jde trochu jinou cestou. Vezme ty nejtalentovanější, tedy těch pět procent nejlepších s největší motivací, a pomůže jim s rekvalifikací. Ta myšlenka je mi sympatická, proto jsem s nimi do toho šla.

V Green Fox Academy pomáháte při oslovování firem. Jak je složité najít pro absolventy budoucí zaměstnavatele?

Oproti očekávání to bylo a je mnohem těžší. Green Fox Academy je v Maďarsku velice úspěšný projekt, který tam zná téměř každý. Mají tam za sebou velký kus práce, kdy vyškolili a přinesli do IT přes 500 lidí. Jenže v Česku začínali na zelené louce. Navázat kontakty bylo snadné, už díky mé předchozí činnosti. Zádrhel trochu nastal v tom, že bylo poměrně složité firmy přesvědčit, že za čtyři měsíce lze vyškolit člověka„z ulice“ na junior programátora. Proto Green Fox Academy pořádá každý pátek, kdy studenti prezentují své týdenní výstupy, otevřené dveře pro firmy, kde se o znalostech studentů mohou přesvědčit. Většinou jsou velmi překvapeni intenzitou studia a tomu, že to opravdu jde. Důvodem je několika kolové výběrové řízení do kurzu. Přijati jsou tedy jen opravdu talentovaní kandidáti.

V zahraničí k tomu přistupují jinak?

Rozhodně, tam jsou trendem bootcampy, e-learning či mikrolearning. V České republice je trochu jiná kultura a drží se tu přežitek, že vzdělání je potřeba doložit certifikací nebo diplomem z vysoké školy. Stejný přístup má i většina firem působících u nás. Aby uchazeč vůbec dostal šanci, musí doložit vzdělání.

Do podvědomí veřejnosti jste se dostala jako bojovnice za to, aby bylo více žen v IT. Proč jich tam je tak málo?

Velkou zábranou proč ženy nejsou v IT, je to, že nemají dostatek informací o tom, co IT vlastně je a co práce v něm obnáší. Navíc z nějakého důvodu už během vzdělávání se od tohoto oboru ženy straní a moc se s nimi o něm nemluví. Druhým problém jsou předsudky, že jde o obor pouze pro vyvolené lidi s vysokým IQ a že jsou k němu potřeba super schopnosti. Přitom znalosti se dají naučit, jako v jakémkoliv jiném oboru. Myslím, že to jsou důvody, proč většina žen dospěje k názoru, že to pro ně není. Podle nich jde o profesi pro muže a mají pocit, že tam zkrátka nepatří.

Co se podle Vás musí změnit, aby počet žen pracujících v IT vzrostl?

Změnu je potřeba udělat již ve vzdělávání. Aby učitelé na hodinách informatiky děvčata podporovali, stejně tak aby dívky povzbuzovali i jejich rodiče. Ti, jak jde v současnosti o mužský obor, tak v něm nevidí pro své dcery perspektivu. V tom se ale velmi pletou. Celá společnost musí změnit přístup. Postupně se tak děje a už to není tak „divné“ jako to bylo před pár lety. Ale stále je potřeba překonat tu hranici 20 % a pak se změní vše. Sociologický výzkum prokázal, že právě těch 20 % je ona magická hranice, která když padne, tak to společnost začne považovat za normální a nárůst bude masový.

Zmínila jste, že to bylo před pár lety „divné“. Pohlíželi tedy na Vás spolužáci a učitelé jako na „jinou“, když jste šla proti proudu?

Když se zpětně ohlédnu, tak mě asi mé okolí muselo vnímat jako úkaz. Tehdy jsem si to ale moc neuvědomovala. Zvláště na základní a střední škole, jsem si to nepřipouštěla. Ve srovnání s vrstevnicemi jsem ale „divná“ asi byla. Měla jsem stejně „divné“ kamarády a jezdila jsem na matematické tábory a měla jsem ráda matiku a fyziku. Kromě toho jsem tancovala v taneční skupině, tak ta to asi trochu vyvážila. Na vysoké škole pak bylo deset holek na 300 kluků. V naší skupině se spojily všechny holky z informatiky a hodně jsme spolu držely a pomáhaly si. Naplno jsem si uvědomila fakt, jak málo je holek v IT až po nástupu do práce.

Jak jste zvládala mužský kolektiv?

Musela jsem se naučit mít ostré lokty a brát některé situace s nadhledem. Aby žena uspěla v takto mužském oboru, musí mít větší sebevědomí.

Co přinese žena do mužského kolektivu? Proč je dobré mít v týmu zastoupené obě pohlaví?

Každý je individualita a ženy přináší do IT zcela jiný pohled. Diverzita je vždy lepší, než jednotvárnost. Já mám v Czechitas tým o dvaceti lidech a z nich je šestnáct holek. Teď cíleně hledáme kluka. Nejde ani tak o znalosti či dovednosti, ale že ten kluk bude věci vidět jinak. Dokáže jinak argumentovat, bude sebevědomější v prezentaci a bude se při volbě rozhodovat podle jiných kritérií. Stejně to může být jinde s příchodem holky do týmu kluků. Je prokázané, že diverzita zvedá efektivitu a výkonnost.

Když hovoříte s ženami a motivujete je, ať zkusí IT. Jaké jsou hlavní argumenty a výhody tohoto odvětví pro ně?

Dříve jsem o IT hovořila, jako o super a kreativní práci, která je navíc flexibilní a dá se dělat odkudkoliv. Mám spoustu kamarádek, které mají děti a v pohodě skloubily péči o rodinu a práci. Firmy vycházejí zaměstnancům vstříc a jsou rádi aspoň za někoho, kdo může pracovat i třeba jen pár hodin. Takže práce z domova či částečné úvazky nejsou problém, což může být pro mnohé ženy velká výhoda.

To bylo dříve? Jak tedy argumentuje dnes?

Dnes už to vidím trochu jinak. Říkám, že lidé musí mít znalosti v IT, jinak v budoucnu na trhu práce nenajdou uplatnění. Ujede jim vlak. Ženy či dívky už se dál nemohou tvářit, že tento obor pro ně není. Pokud se ten přístup společnosti nezmění, budeme mít velký problém, zejména ženy. Během deseti let se naprosto promění pracovní trh a pak už to bez zvládnutí informačních technologií nepůjde. Nároky na technické dovednosti budou narůstat a kdo ten nástup nezachytí, bude mít smůlu.  

Green Fox Academy rekvalifikuje lidi a učí je kódovat. Jaké člověk musí mít předpoklady, aby se mohl stát programátorem?

Aby člověk uspěl jako programátor, tak musí mít velkou trpělivost. Talent a vlohy pro analytické myšlení jsou také důležité, ale pak už je to o tom, že člověk sedne a maká. Vydrží u toho, když to nefunguje a bude hledat řešení problémů. Někdy to jsou bezesné noci či desítky hodin strávených nad jedním malinkým problémem a ten člověk to musí vydržet a nevzdat se. Pak je potřeba i schopnost se učit a zvídavost. Jelikož technologie jdou tak rychle dopředu a vyvíjí se, že se pořád musíte vzdělávat a mít přehled o novinkách. To, co já jsem se učila před pěti lety, je dneska dávno zapomenuto v archivu. (smích)

 

Start dalšího prezenčního kurzu na částečný úvazek: 16. listopadu 2020
Start dalšího prezenčního kurzu na plný úvazek: 1. března 2021

Start nadcházejícího online kurzu na zkrácený úvazek: 17. listopadu 2020
Start nadcházejícího online kurzu na plný úvazek: 16. listopadu 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!