Před více než třemi roky pověsil Lukáš Vykydal na hřebík kariéru fitness trenéra a rozhodl se naplno věnovat své druhé vášni – počítačům. Absolvoval programovací bootcamp a zalíbilo se mu v něm natolik, že v Green Fox Academy zůstal i po složení závěrečných zkoušek. Nejdřív jako mentor a nyní jako vedoucí vzdělávání. „Pustit se do rekvalifikace bylo nejlepší rozhodnutí co se seberealizace a práce týče,“ prohlašuje.
Přitom on sám kdysi od počítače utekl. „Pořád jsem u něho seděl, přestože jsem cítil, že to není dobře a že bych se sebou měl něco dělat,“ začíná vyprávět svůj životní příběh a pokračuje: „Kamarád v té době posiloval a lákal mě, ať to také zkusím. Tak jsem se do toho pustil. Přitom talent na sport jsem nikdy neměl, ale to mě nezastavilo.“
Najednou měl koníčky dva a jak ubíhaly roky, musel se rozhodnout, čím se bude živit. Chtěl hlavně pomáhat lidem. „Když jsem si uvědomil, co cvičení udělalo se mnou a jak jsem se pak fyzicky i psychicky cítil, říkal jsem si, kéž by se takto mělo co nejvíce lidí,“ vzpomíná někdejší osobní kouč. Kromě pohybu ho zajímala i věda. „Učil jsem se, jak tělo funguje. Například jak pracují svaly a klouby. Dávalo mi to smysl,“ doplňuje.
Získal bakalářský titul na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu a vrhl se do praxe. Pět let se věnoval návštěvníkům fitness center, radil, jak se zbavit problémů se zády, zhubnout a dostat se do formy. V době posedlostí dokonalosti vlastního těla se dostal do oboru, který nemá o zákazníky nouzi. „Klientů bylo dost. Ale problém byl v tom, že v Česku funguje systém freelancerů. Chybí regulace a jakákoliv kontrola. Nikdo neví, zda má trenér dostatečné dovednosti a odborné znalosti, aby mohl člověka dobře vést. Většina koučů se věnuje spíše marketingu, než vzdělání,“ popisuje velký nešvar současnosti a pokračuje: „Stává se tak, že klient je nespokojený. Pořád ho bolí záda a váha se nemění. Jenže trenérovi je to jedno. Už dostal zaplaceno.“
Ještě hůře vycházelo chování českých trenérů v porovnání s praxí v zahraničí. Šest měsíců života ve Spojených arabských emirátech otevřelo Lukášovi definitivně oči. „Pracoval jsem v Dubaji pro britskou společnost. Jejími klienty byli zejména movití cestovatelé a turisté, kteří si přáli zhubnout a cvičební plány musely dávat smysl po všech stránkách,“ říká a dodává: „Ta práce byla super, vše tam fungovalo na 100 procent.“ Jenže po počátečním nadšení a oslnění nádherou místa přišlo prozření. Práce byla stále skvělá, ale osobní život pokulhával.
Návrat do českých fitness center byl tristní. Lukášovi došlo, že tohle už pro něj není a začal proto uvažovat nad dalšími možnostmi. „Vzpomněl jsem si, jak jsem se v dětství dostal díky tátovi k Visual Basicu a jak mě to strašně chytlo,“ vysvětluje, co ho přimělo k rekvalifikaci do IT, a dodává: „Pak už to šlo ráz na ráz. Šel jsem si zkusit programování na workshop do Green Fox Academy. Velmi mě bavilo, a tak jsem začal se samostudiem před nástupem do kurzu.“
Jeho rozhodnutí změnit kariéru přivítali s nadšením i jeho nejbližší. „V mém okolí zavládla úleva a ozývaly se reakce typu 'no konečně sis našel něco, kde budeš používat hlavu',“ říká se smíchem.
Lukáš vzal změnu vážně a do rekvalifikace šel naplno. S lidmi z bootcampu si natolik sedl, že mu po převzetí certifikátu nabídli místo junior mentora. „Měl jsem z nabídky radost. Potěšilo mě, že ve mně viděli potenciál a ocenili ten kus práce, který jsem od začátku kurzu udělal,“ vrací se k rozhodujícímu okamžiku. Přesto si vzal pár dnů na rozmyšlenou. „Nechtěl jsem rozhodnutí uspěchat, i když první impuls byl říct ano. Důležité pro mě bylo nadále se zlepšovat v programování. Ovšem pozice mentora nabízela i rozvoj v dalších oblastech, třeba měkkých dovednostech. Práci jsem přijal a nelituji toho,“ poznamenává.
Díky vlastním zkušenostem se jako mentor dokázal plně vžít do pocitů svých svěřenců. „Každý jsme samozřejmě jiný a prožíváme věci rozdílně, ale ta výzva, kterou kurz představuje a vzniklý boj mezi osobním životem a prací nás všechny spojuje,“ říká a zároveň prozrazuje, že studium v bootcampu mu dalo mnohem víc než jen znalosti: „Bylo to i poznání, že pokud člověk něco opravdu chce, zvládne ledacos.“
„Změnit profesi a jít do bootcampu beru jako svoje nejlepší rozhodnutí, co se sebevzdělávání a práce týče.“
Po dvou letech dostal Lukáš od Green Fox Academy další zajímavou nabídku, konkrétně šlo o pozici vedoucího vzdělávání. „Moje práce má dvě části. První se týká vedení a koordinace mentorů. Starám se o to, aby byli vyslyšeni a spokojení. Také od nich dostávám zpětnou vazbu, co by se mělo zlepšit. Řešíme společně i to, jak vidí firmu a svoji rolí v ní. Sem spadá také rozvoj jejich soft skills (např. prezentačních dovedností) a hard skills (programování),“ popisuje a pokračuje: „Druhou částí je pak plánování kurzů a jejich realizace. Plány se vždy dělají na rok. Musí se stanovit, jaké technologie se budou vyučovat a kdo je bude učit. No a pak je to o operativě. Aby kurz začal, běžel a úspěšně skončil.“
I když by se mohlo zdát, že od původního plánu být programátorem se Lukáš trochu odchýlil, on to tak nevidí. „Programuji pořád ve svém volném čase,“ říká a dodává: „Navíc vedení a spolupráce v týmu, plánování a zodpovědnost za realizaci bootcampu jako takového jsou věci, které mě baví. Oceňuji, že mi Green Fox Academy v tomhle věří a dovolí mi se dál rozvíjet. Nejsem si jistý, že jinde by mi tu možnost dali.“
V nejbližší době se tak Lukáš hodlá zaměřit na zlepšování dovedností nejen v oblasti leadershipu a managementu, ale i programování. O další budoucnosti zatím příliš nepřemýšlí. „Uvidíme, kam mě moje role v bootcampu zavede. Zatím je to ve hvězdách,“ usmívá se. Jasno má však v tom, že kroku, který před lety udělal, rozhodně nelituje. „Změnit profesi a jít do bootcampu beru jako svoje nejlepší rozhodnutí, co se sebevzdělávání a práce týče,“ prohlašuje. „Vrátit se do původního oboru se rozhodně nechystám. Jediná věc, které lituji, je, že jsem to neudělal dřív,“ uzavírá povídání.
„Vrátit se do původního oboru se rozhodně nechystám. Jediná věc, které lituji, je, že jsem to neudělal dřív.“
-AŠ-