Do IT ho lákala vidina vysoké mzdy, kreativita a možnost práce na dálku. Jenže přišlo vystřízlivění. Ono skloubit zaměstnání, rodinu, stěhování a studium není snadné. Své o tom ví Jan Beránek, který nesložil zkoušku a v bootcampu skončil. „Kurz převýšil má očekávání. Teď se budu učit dál pomocí bezplatných kurzů. Nechci totiž zahodit vědomosti, které jsem doposud získal,“ říká.
K počítačům měl Honza kladný vztah od malička. „Otec pracuje v IT celý život. Jako chemik na akademii věd zakládal první počítače na děrné štítky,“ svěřuje se rodák z Prahy s tím, že zblízka mohl sledovat, kam se vývoj ubírá. „Navíc jako dítě jsem nikdy neměl televizi. Za to počítač jsem dostal brzy! Takže jsem začal zkoušet různé věci a zkoumal jsem ho,“ líčí a pokračuje: „Z několika počítačů jsem dával dohromady jeden lepší. Věnoval jsem se počítačovým hrám a také jsem je crackoval. Cizí mi nebylo ani P2P stahování a programování jednoduchých HTML webů.“
I když si Honza zvolil trochu jinou profesní dráhu, k počítačům ho to táhlo stále. „Lákaly mě finance, možnost využít vlastní kreativitu a práce na dálku,“ vyjmenovává hlavní důvody, proč se rozhodl pro rekvalifikaci do IT. Jenže to mělo malý háček. „Z finančních důvodů jsem si nemohl dovolit přestat pracovat a jít naplno studovat,“ říká.
Nakonec našel řešení. Tím byl bootcamp Green Fox Academy a jeho online kurz Junior programátor/ka při zaměstnání. „Narazil jsem na něj díky online reklamě. Referenci jsem měl i od bývalého kolegy, který bootcamp dokončil, a doporučil mi ho také kamarád, jenž pracuje jako full-stack developer,“ poznamenává Honza a doplňuje: „Do kurzu jsem nastupoval s tím, že díky němu pochopím logiku programování. Naučím se toho co nejvíce a vyzkouším si na vlastní kůži, co obnáší práce programátora. A v ideálním případě po dokončení bootcampu nastoupím někam na pozici junior developera.“
Honza se tak pustil do studia s odhodláním a jasnou vizí. „Všechno šlo, dokud jsem nemusel měnit práci. V předchozím zaměstnání se změnily podmínky a já musel hledat nové místo,“ svěřuje se a pokračuje: „Bylo to náročné období. Složité to bylo i s dětmi, které byly zvyklé, že se jim po příchodu domů věnuji. Teď jsem sedal k počítači. Do toho přišlo rodinné stěhování.“
Nepříznivé okolnosti vyústily v to, že Honza propadl u zkoušky na konci prvního přípravného modulu. Bootcamp je v tomto ohledu neúprosný. Nezvládnutá zkouška znamená konec. Honza ale na Green Fox Academy nezanevřel. „Kurz předčil má očekávání,“ říká a vyjmenovává, co vše se v něm naučil: „Pochopil jsem základní syntaxe, logiku skládání kódu, komplexnost programování a datové struktury, kdy jakou použít a jak s ní pracovat.“
Kdyby nyní stál před rozhodnutím o volbě kurzu znova a měl dostatek peněz, rozhodl by se jinak. „Šel bych do prezenční formy,“ prohlašuje. Jenže některé věci se vrátit nedají. Přesto se Honza, který aktuálně pracuje jako projektový manažer ve světelném studiu, kde navrhuje a prodává interiérové a exteriérové osvětlení domácností, domů, prodejen a komerčních prostor, svého plánu nevzdává. Věří, že se jednou do IT dostane. „Využiji bezplatných kurzů, které nabízí Green Fox Academy. Budu se snažit naučit se základy programování mobilních aplikací pomocí Youtube a také věřím, že mi pomůže a poradí kamarád developer. Nechci totiž zahodit to, co jsem v bootcampu naučil,“ uzavírá povídání.
-AŠ-