Publikováno:
8. prosince 2021

Jak vidí svět vývojářů backendu programátorka a dřívější dietoložka

Diana pracovala jako dietoložka. Zatoužila však po nových výzvách a větším uznání. Proto se rozhodla změnit obor a nastoupila do kurzu Junior programátor Green Fox Academy. Nyní pracuje jako backend software developer v nadnárodní společnosti. Komu by tuto specializaci doporučila? Jak vypadá její běžný pracovní den? A jaké dovednosti jsou pro profesi programátora potřeba? To vše a mnohem víc se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Kde jsi pracovala před tím, než jsi nastoupila do bootcampu Green Fox Academy? Proč jsi se rozhodla změnit kariéru?

Má původní profese byla dietoložka. Ve zdravotnictví jsem pracovala tři roky. Neviděla jsem tam však příležitost ke zlepšení a navíc jsem se cítila nedoceněná. Programování mi doporučilo víc známých s tím, že nabízí hodně příležitostí a výzev. Proto jsem se začala poohlížet po bootcampech a Green Fox Academy mi přišel nejsympatičtější. Krátce nato, v listopadu 2020, jsem se do rekvalifikačního kurzu přihlásila a začala jsem se učit programovat.

Jaký byl bootcamp? Co se ti tam líbilo nejvíc a co pro tebe byla největší výzva?

Bylo to hodně intenzivní období, ale celkově to byl pozitivní zážitek. Sešla se nás, studentů, super parta a hodně mě motivovaly neustálé úspěchy. Díky tomu jsem se posouvala vpřed. Největší výzvou pro mě bylo tempo výuky. V bootcampu jsme byli každý den od 9 do 18 hodin a večer nás ještě čekala příprava na další den.

Kurz junior programatora

Jakou technologii jsi se v Green Fox Academy naučila?

Zaměřila jsem se na programovací jazyk Java a vývoj backendu. V projektové fázi jsem pak trochu přičichla i k frontendu, ale backend mě zaujal víc.

Proč jsi si vybrala právě backend a komu bys ho doporučila? 

V rámci studia jsem se zaměřila na backend a možná i proto mě zaujal víc. Myslím si, že je vhodný pro ty, kteří mají menší vizuální představivost a přitahuje je algoritmické myšlení. Backend je primárně o provozu webové stránky nebo aplikace, zatímco frontend je o vzhledu uživatelského rozhraní. Jako uživatelé vidíme pouze frontend, zatímco backend nevidíme. Je to takový „mozek“ v pozadí, který produkuje informace.

Jak dlouho jsi hledala práci po absolvování kurzu?

Najít práci mi trvalo asi šest až osm týdnů. V polovině července jsem nastoupila jako backend developerka do nadnárodní IT firmy. Nicméně už dva či tři týdny předtím mi oznámili, že mě berou. Hledání práce bylo stresující, ale to je vždy. Průběžně probíhaly přijímací pohovory a v umístění nám pomáhali i lidé z Green Fox Academy. Po celou dobu jsem tak pevně věřila, že práci získám.

Jak teď vypadá tvůj pracovní den?

Momentálně pracuji na projektu automatizace s týmem 9 až 10 lidí. Kromě manažerů je v týmu i architekt, obchodní analytik a frontend vývojář. Každý den začínáme mítinkem, na kterém shrneme předcházející den a uděláme si plány na aktuální den. Jde o takzvané stand-upy, které jsou součástí agilní metodologie Scrumu, jenž se běžně používá při vývoji softwaru. Přes den pracuji většinou sama, ale když se někde zaseknu, kolegové mi pomohou. Občas se zapojím i do konzultací, například s klientem, ale zatím jsem spíš pozorovatel.

Jaké dovednosti potřebuješ pro každodenní práci?

Stereotyp, podle něhož programátor sedí v tmavé místnosti a s nikým celý den nepromluví, už dávno neplatí. Komunikační dovednosti jsou hodně důležité.  Čas od času musíme i přednášet, ale naštěstí v Green Fox Academy mě na to připravili. Nezbytná je také znalost angličtiny, jelikož pracujeme s mezinárodními klienty. Cení se i kreativita a vytrvalost. Nejde totiž jen o to problém vyřešit, ale nalézt nejlepší možné řešení.

Pracuješ z domu, nebo chodíš do kanceláře?

Oficiálně pracujeme čtyři dny z domova a jeden jsme v kanceláři. Nyní však máme plný home office, což je vzhledem k epidemické situaci velká výhoda. Náš tým je totiž velmi různorodý, mám kolegy z Pécsu, Debrecína a dokonce i jednoho z Turecka. Navíc naším klientem je slovenská firma, proto i kdybychom seděli v kanceláři, tak bychom stejně byli on-line.

Myslíš si, že změna profese byla dobrým rozhodnutím?

Rozhodně! I když rekvalifikace připomínala trochu hození do vody a chvílemi byla ta voda hodně hluboká. (smích) Nyní se cítím mnohem užitečnější než předtím. Pořád jsem na začátku a musím se ještě hodně učit. Ale od chvíle, kdy jsem přijala certifikát a nastoupila do práce, jsem se hodně zlepšila. Navíc je to skvělý pocit, když vidím, jak se každý den posouvám dál a dál.


garance kurzu junior programatora

-AŠ-


RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Z překladatele Salesforce developerem! Co získal změnou oboru?

Kariérní kompas: Jaká technologie se k tobě hodí?

Z HR specialistky Jiřiny se stala programátorka

Práci obchodníka vyměnil Michail za pozici programátora

Rekvalifikace do IT je možná i bez větších úspor, stačí jen chtít

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM