Publikováno:
15. srpna 2023

František Tröster z Genu: Jak ze změn v IT vytěžit maximum?

IT se dynamicky rozvíjí. Neustále přicházejí novinky a změny. František Tröster radí, jak na ně reagovat a vytěžit z nich pro svou kariéru maximum. „Junioři jsou plní energie a nadšení. Pokud si je udrží, budou dál rozvíjet své nápady a sledovat trendy, stanou jednou v čele týmů,“ říká expert, který v oboru působí přes 20 let a nyní vede víc jak 100členný tým ve společnosti Gen, který má na starosti značky Avast, Norton, Aviru, AVG, CCleaner a další.

Jaká je Vaše hlavní specializace?

Velkou část své profesní dráhy jsem se věnoval vývoji produktů v oblasti zabezpečení a ochrany soukromí. Pracoval jsem na antivirových softwarech, VPN i řešení na ochranu identity. Kromě odborných znalostí týkajících se konkrétních produktů je pro mě velmi důležitá také organizační struktura. Proto dělám vše pro to, aby skladba našeho týmu a pracovní postupy podporovaly efektivní práci a vývoj produktů. Firemní kultura je nedílnou součástí a mým cílem je udržet a podporovat takovou atmosféru, v níž se jednotliví členové kolektivu cítí důležitě, jsou hrdí na svou práci a na to, že se mohou podílet na dlouhodobých a významných projektech.

Co obnáší Vaše aktuální pozice ve společnosti Gen a na čem se svým týmem pracujete?

V Genu, který vznikl nedávno sloučením společnosti Avast a NortonLifeLock, máme na starosti všechny mobilní a desktopové aplikace, ať už jsou určené pro Android, iOS, IpadOS či MacOS. Naše práce se týká všech značek – tedy jde o Avast, Norton, Aviru, AVG, CCleaner a další. V současné době se zaměřujeme především na vytváření produktů, které těží a využívají nejlepší technologie z obou sloučených firem.  Snažíme se také držet krok se všemi novinkami ze světa IT. Ať už jde o GPT či detekci pomocí umělé inteligence. Právě jsme spustili novou aplikaci Norton Genie určenou pro iPhone, která využívá umělou inteligenci k odhalování podvodů.

Co Vás na Vaší práci baví nejvíc?

Určitě je to spolupráce s mým týmem. Společně vyvíjíme produkt, jenž musí přinášet hodnotu našim zákazníkům a udržet si relevanci na trhu. Přesto jsou u mě na prvním místě právě mí kolegové, se kterými spolupracuji. Jsem velmi vděčný za to, že mám kolem sebe takové množství inteligentních a talentovaných lidí. Nejvíce mě baví sestavovat různorodé týmy, které tvoří lidé s odlišným zázemím a stylem komunikace. Vedu je k tomu, aby společně tvořili a fungovali jako soudržný celek. Abych dosáhl potřebného výsledku, tak v celém procesu musím zohlednit celou řadu psychologických, sociologických a architektonických aspektů. Když to všechno klapne, je to neuvěřitelně obohacující. Jenže IT prostředí se neustále vyvíjí, takže toto „klapnutí“ je často otázkou krátké chvíle a pak je potřeba zareagovat na změny a přizpůsobit se jim. I tohle je součástí mé role, ale upřímně z toho mívám dost smíšené pocity. 

Studentům bootcampu Green Fox Academy budete přednášet o agilním vedení. O čem konkrétně budete mluvit?

Budu hovořit o vedení a organizacích. O tom, co lze očekávat a s jakými rámci se mohou absolventi setkat v praxi. Nejdůležitějším tématem pak bude, jak by měli přistupovat ke změnám ve svém pracovním životě, aby z nich vytěžili maximum.

Studentům Green Fox Academy předám, jak by měli přistupovat ke změnám ve svém pracovním životě, aby z nich vytěžili maximum.

Proč je toto téma pro programátory důležité? 

Technická odbornost je pouze dílčí částí úspěšné kariéry a spokojeného života vývojáře. Rozdíl mezi pouhým vykonáváním práce a jejím skvělým zvládnutím dělají měkké dovednosti. Jde totiž o způsob komunikace, ať už směrem nahoru, dolů nebo horizontálně. Právě schopnost domluvy je nesmírně důležitá. Stejně tak dovednost spolupracovat v týmu i mimo něj. Společně tak rozhodují o tom, jak se konkrétnímu vývojáři bude IT dařit.

Rozdíl mezi pouhým vykonáváním práce a jejím skvělým zvládnutím dělají měkké dovednosti.

Vzpomenete si na své začátky v IT? Jaký byl váš první projekt?

V posledním ročníku střední školy jsem se začal věnovat tvorbě webových stránek. Říct, že to byl vývoj, by bylo asi přehnané, ale i tak jsem si tím začal vydělávat a má práce se objevila na internetu. Pak na vysoké škole jsme s kamarádem založili firmu, která se věnovala vývoji na zakázku. Právě tam jsme vytvořili naše první projekty. I po všech těch letech na ně vzpomínám s pocitem hrdosti (smích).

Byly to začátky plné optimismu a také naivity. Časem se ukázalo, že pořád dokola refaktorujeme náš kód a snažíme se dosáhnout dokonalosti. Jenže až po pár letech nám došlo, že nejde úplně tak o to mít bezchybný kód, že mnohem důležitější je funkčnost a uživatelský zážitek. 

Postupně mě to začalo táhnout k větším korporacím a v roce 2010 jsem se rozhodl zariskovat. Nastoupil jsem do společnosti AVG. Prvních několik týdnů jsem byl ve firmě trochu ztracený. Pak jsem se dostal do tříčlenného týmu, který měl za úkol správu systému, který byl pro společnost outsiderem. My jsme si s ním ale dali práci. Aby byl stabilní a spolehlivý, nás stálo spoustu energie. Dařilo se nám to a během roku se náš tým rozšířil. Bylo nás 15 a zajišťovali jsme klíčovou back-endovou službu, jež přinášela společnosti značné příjmy. To byl začátek mé cesty do managementu.

Když se ohlédnu zpět, měl jsem štěstí. Možná i víc, než jsem si zasloužil. Jistě, mohl jsem do AVG nastoupit dřív, třeba tam začít dělat už během studií, ale to bych přišel o své podnikatelské aktivity. Ty roky v podnikání byly důležité a díky nim jsem získal vhled do komerční reality, která je základem vývoje softwaru, a také mi vštípily pokoru.

Co byste poradil juniorům, kteří v IT začínají?

Vždy mějte otevřenou mysl. Nepřestávejte se učit, i když se vám téma zdá jen málo relevantní nebo nesouvisí s vaší aktuální prací. Jako junioři jste plní energie a elánu. Postupem času se může snadno stát, že toto nadšení vyprchá. Pokud si ale tuto energii udržíte a budete nadále rozvíjet své nápady a sledovat vývoj technologií, stanete v čele skupiny a budete udávat směr.

Jaké tři rady byste dal juniorům, aby měli šanci se v IT prosadit?

Zaprvé, přestože existují hloupé dotazy, osobně lituji pokaždé, když se nezeptám i na tu nejhloupější otázku, která mě napadne. Takže se nebojte ptát! Zadruhé, najděte si alespoň jednoho skvělého seniora jako mentora a ujistěte se, že pomoc, kterou dostanete, bude vidět na vašich výsledcích. Poslední rada je, naslouchejte a pozorujte. A používejte první radu tak dlouho, dokud nepochopíte, oč jde.

František Tröster

V IT se pohybuje přes 20 let. Začínal jako vývojář webových aplikací a časem se posunul do manažerských pozic. Vedl týmy, které čítaly stovky developerů. Pracoval ve společnostech AVG či Avast. Od července 2022 působí ve společnosti GenTM, která vznikla fúzí společností Avast a NortonLifeLock, a zastává zde funkci Senior Engineering Directora. 

-AŠ-

Nakóduj si svou budoucnost v nejintenzivnějším IT bootcampu v ČR

Přihlas se

Číst dále

evropská unie odznak
digital skills jobs coalition european union green fox academy pledger
digital skills jobs coalition european union green fox academy pledger
switch up green fox academy review
Nastavení souhlasu

Soukromí je pro nás důležité, proto můžeš odmítnout některé typy cookies, které nejsou nutné pro fungování stránek. Avšak jejich zakázáním můžeš negativně ovlivnit svůj zážitek z prohlížení tohoto webu.

Přijmout vše

Tyto cookies jsou nezbytně nutné pro správnou funkci webu, proto je není možné vypnout.

Zapnuto

Pro zobrazení pouze relevantní reklamy. Pokud nedáš souhlas s použitím marketingových cookies, objem reklamy co uvidíš zůstane stejný, ale bude se ti zobrazovat nezajímavý obsah.

Díky preferenčním cookies ti můžeme přizpůsobit obsah našich stránek. Používání webu pro tebe budesnazší a pohodlnější.

Statistické cookies používáme k vyhodnocování výkonu našeho webu. Tak určujeme počet návštěv a máme např. informace o tom,  které informace jsou pro tebe nejdůležitější. Můžeme provádět optimalizaci webu a vylepšovat naše služby.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.