Mentoři
Publikováno:
3. dubna 2018

Duší jsem stále “Green Fox”, v práci i mimo ní

Jako vývojář kraluje ve světě Androidu, při výuce zase rád využívá počítačových her. Ale nejradši má ty deskové, protože jsou zárukou dobré společnosti. Seznamte se s Ádámem “Aze” Gyulavárim, novým výukovým poradcem Green Fox Academy.

Svou kariéru IT odborníka odstartoval již na škole, i když ne zcela běžným způsobem – vedle informatiky vystudoval i strojírenství. Přestože má za sebou řadu zkušeností, stále si připadá jako začátečník.

Cítíš se být stále programátorem nebo se již považuješ spíše za mentora?

Programování bude vždy součástí mého života, avšak v jednom okamžiku jsem dospěl do stádia, že ten stálý zápřah nezvládnu. A tak jsem začal učit. Čtyři roky jsem působil na koleji jako instruktor a mentor, pak jsem přešel na střední školu, kde dosud vyučuji programování.

Proč ses rozhodl přejít ze státní sféry na Green Fox Academy?

Tak to úplně nebylo, vedle školy jsem pracoval jako vývojář pro Lab.Coop, kde jsem využíval své znalosti Androidu.  V té době mě ale zaujala možnost spolupráce s Green Fox Academy, kde bych zase mohl využít i své pedagogické schopnosti. Konkurence byla veliká, dlouho nebylo jisté, že se stanu třetím mentorem vedle Anikó a Tojáse. Nakonec mě oni sami přesvědčili.

Zaznamenal jsi nějaký rozdíl v přístupu k učení?

V Green Fox Academy na první pohled vidím to nadšení. Všichni se snaží, aby se toho co nejvíc naučili a vytěžili tak z kurzu maximum. A vlastně mě to ani nepřekvapuje. Řada z účastníků si prošla těžkou životní cestou. Ani já jako učitel nemám automaticky zajištěnou práci, musím na sobě tvrdě pracovat.

Jak být dobrým učitelem?

Trvalo mi nějaký čas, než jsem začal přemýšlet jako moji zkušení mentoři. My svým posluchačům nechceme vnucovat správná řešení daného problému, naopak považujeme za důležité, aby si každý našel to své a svým vlastním způsobem. A přesně pro tohle se hodí mé pedagogické vlohy.

A co by nemělo chybět dobrému softwarovému vývojáři?

Aby věděl, jak myslí stroje. Samozřejmě je nutné mít i základní matematické znalosti, ale přinejmenším je důležité, aby člověk dokázal myslet v jednotlivých krocích. Ty lze pak rozdělit na malé a jednoduché pokyny, které se poté mohou opakovat a různě kombinovat. Nejtěžší věc je pochopit způsob, jakým počítač funguje.

Můžeš to vysvětlit na nějakém příkladu?

Znám k tomu jeden vtip, sice asi již celkem protřelý, ale dobře vystihuje výše zmíněné. Programátor požádá svou ženu, aby šla nakoupit. ‘Zlato, kup krabici mléka, a jestliže budou mít vajíčka, vezmi jich šest.’ Žena přijde domů a přinese s sebou šest krabic mléka. Programátor po ní žádá vysvětlení, proč koupila tolik mlék: ‘Protože měli vajíčka,’ odvětí mu žena...

Tu ženu evidentně dobře naprogramovali. A příklad z profesní praxe?

Například nemohu přimět počítač, aby sám navrhl dům. Nebude prostě vědět, jak to udělat. Pokud však získá půdorys a jednotlivé součásti domu, může navrhnout konstrukci stavby. Kdysi jsem pořádal tréninky pro rozvoj dovedností, ve kterých se hrála i jedna počítačová hra. V ní jsou lidé uneseni mimozemšťany a musí diktovat vězeňskému robotovi postup, jak je osvobodit. Bylo pak často legrační pozorovat, jak týmy během pár minut ztratily kontrolu nad svým robotem, protože ten prostě nerozuměl jejich instrukcím. Není totiž úplně snadné rozdělit složité úkoly do jednoduchých kroků - a to se právě snažím své studenty naučit.

A jak trávíš svůj volný čas?

Pokud nejsem duší Green Fox, jsem Lab.Coop a naopak - jedním i druhým se zabývám i ve svém volném čase. Ale nechme vtípky stranou. Mám rád deskové hry, všechny, které můžete hrát společně s někým. Například Battle for the Throne nebo Civilizace.

Více se o Ádámově kariéře dozvíte zde.

Příští kurzy na plný úvazek: 31. srpna 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Příští online kurz na zkrácený úvazek: 7. července 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR