Publikováno:
3. ledna 2021

Low-code očima programátorky: Příležitost, nebo hrozba?

Začínala jako backend programátorka. Nakonec se však nechala Jiřina Kopsová zlákat do nadnárodní firmy, kde vyměnila klasické programování za low code. Zajímá vás, v čem vidí jeho hlavní výhody a nakolik pro ni byla změna složitá? Pak čtěte dál!

Jiřina byla jednou z prvních absolventek bootcampu Green Fox Academy. Patřila k premiantkám kurzu Junior programátora a neztratila se ani v praxi. Když po čase dostala zajímavou nabídku od prestižní firmy na pozici ServiceNow developer, změny se nezalekla se a šla do toho.

Výzvou pro ni bylo vyměnit klasické programování za low code. „Přechod byl pro mě jednoduchý, opačně by to bylo asi mnohem složitější,“ myslí si Jiřina. K low code ji přivedla technologie ServiceNow, což je platforma, která spojuje kód s již předvytvořenými funkcemi. A právě s ní nyní pracuje ve společnosti Accenture. Své volby rozhodně nelituje. „Na low code mě baví to, že se mohu vyhnout nudnému kódování, třeba konfiguračním scriptům,“ poznamenává Jiřina a doplňuje: „Ten samotný kus kódu, který píšu, pak vyžaduje větší míru invence, což je super.“

„Psaní klasického kódu se využívá zejména při specifických úpravách platformy pro potřeby zákazníka.“

Low code usnadní práci

Pro lepší představu klasické kódování, neboli pro code, je o ručním psaní kódu od A do Z. „Zatímco v případě low code si můžete spoustu věcí 'naklikat' pomocí grafických nástrojů v platformě,“ upřesňuje Jiřina. Přestože by část těchto úkonů zvládl i neprogramátor, který zná procesy, tak dříve či později by narazil na své limity. Složitější věci totiž kódování vyžadují. „Psaní klasického kódu se využívá zejména při specifických úpravách platformy pro potřeby zákazníka,“ vysvětluje blondýna, která nyní pomáhá s migrací dat na cloud nadnárodnímu klientovi a zároveň spravuje databáze.  

Výsledek snadno a rychle

Sama vidí v low code spíše příležitost než hrozbu. „Podle mě jde o rychlejší a efektivnější cestu, jak dosáhnout cílů,“ říká. Zároveň však Jiřina dodává, že tento přístup nemusí sedět úplně všem programátorům. Jsou totiž tací, kteří si chtějí udělat vše sami a předpřipravené formáty jim nevyhovují. „Low code bych doporučila tomu, kdo rád pracuje na meších a kratších úkolech a chce za sebou rychle vidět výsledky své práce,“ radí všem, kteří zvažují rekvalifikaci a lámou si hlavu nad výběrem specializace.  

Jiřina od rekvalifikace na junior programátorku dostala přesně to, co si přála. Tedy práci, jež ji baví. K základům backendu přidala časem ještě znalosti low code. Snaží se tak držet krok s dobou a tím, co zaměstnavatelé aktuálně nejvíce shánějí. Co vy? Chopíte se příležitosti, nebo si ji necháte utéct mezi prsty? Otestujte se, jaká specializace by vám nejvíce seděla a zda máte na to stát se programátorem!

-AŠ-

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM