Na první dobrou to zní skvěle. Od organizátora bootcampu dostaneš garanci práce. Pokud nebudeš mít místo v oboru do šest měsíců od dokončení kurzu, vrátí ti školné. Jenže čím déle nad tím přemýšlíš, tím víc ALE tě napadá. Co když budeš muset nastoupit někam, kam nebudeš chtít? Co když tě strčí na podřadnou pozici? Přestaň rozvíjet nesmyslné teorie a radši si přečti, jak to celé doopravdy funguje!
Tohle je něco, co si musíš uvědomit hned na začátku. V podstatě ještě dřív, než pošleš přihlášku do kurzu Junior programátora. Bootcamp není o tom, že dostaneš papír s razítkem a nemusíš pro to nic udělat. V Green Fox Academy ti pomohou změnit kariéru a profesní život, ale nebude to zadarmo. Nejdříve musíš projít výběrovým řízením, kde organizátor kurzu ověří, zda máš pro programování potřebné buňky. Dostaneš-li zelenou a nastoupíš-li do kurzu, počítej s průběžným ověřováním znalostí. K tomu slouží zkoušky, kterými jsou vždy zakončeny jednotlivé moduly. Budou tě čekat tři. Pokud je složíš, máš vyhráno a otevřou se ti dveře do IT.
Náročné výběrové řízení a zkoušky nejsou zbytečná „buzerace“, jak si možná myslíš. Jsou důležité pro to, aby lidé z Green Fox Academy, kteří ti budou pomáhat s hledáním první práce v IT, měli jistotu, že umíš vše potřebné, aby ses v novém oboru prosadil/a a zároveň jsi byl/a pro svého budoucího zaměstnavatele přínosem. A když nic jiného, tak právě vidina zkoušek mnoho studentů donutí zasednout a potřebnou teorii se našprtat.
S blížícím se závěrem kurzu, tedy ve třetím modulu, se rozjede i přípravná fáze, chystají se životopisy a probíhá focení. Po převzetí certifikátu vše vypukne naplno. Máš-li garanci práce s umístěním, pak první tři měsíce ti hledá místo Green Fox Academy. Když to nevyjde, další tři měsíce je to na tobě. V případě, že jsi umístění nechtěl/a, jsi v tom od začátku sám/sama. Po uplynutí šesti měsíců od chvíle, kdy jsi převzal/a certifikát, a i přes tvou snahu stále nic, můžeš následně uplatnit garanci práce a požádat o vrácení školného. Nicméně statistiky absolventů hovoří jasně, téměř všichni nastupují do zaměstnaní v průměru od 1 do 3 měsíců po dokončení bootcampu.
Možná ti toto přirovnání přijde zcestné, ale je to tak. Nikdo tě totiž neumístí někam, kam nechceš. Cílem Green Foxu je, aby byly obě strany spokojené a vzájemné spolupráci otevřené. Jedině oboustranné sympatie totiž mohou stát u zrodu šťastného vztahu, a to i toho pracovního. Ve chvíli, kdy bootcamp začne řešit tvé umístění, se tě proto zeptá, jaké jsou tvé představy a priority. Zda jsi ochotný/á jít pracovat do zahraničí, jestli preferuješ nadnárodní firmu nebo je ti lépe v menším kolektivu. Diskutovat spolu budete i technologie a možné pozice. Zároveň můžeš projevit i svá přání. Pokud mezi partnerskými společnostmi bude nějaká, která tě zaujme a budeš chtít jít tam, stačí, když o tom řekneš B2B týmu. Ten pak udělá vše pro to, aby ses tam dostal/a.
Podobně to funguje i na druhé straně. Také potenciální zaměstnavatelé dávají dohromady své požadavky a představy o budoucím zaměstnanci. Možná tě překvapí, že kromě toho, co musí junior umět, také poměrně hodně řeší jeho osobnost. To kvůli tomu, aby jim nováček dobře zapadl do kolektivu.
Když jsou oba listy požadavků a přání hotové, lidé z B2B týmu Green Fox Academy je porovnají a hledají průsečíky. Výsledným „párům“ pak nabídnou možnosti „partnerství“. Následně přichází na řadu zvažování. HR manažer firmy se rozhoduje, zda tvůj životopis skončí na levé či pravé hromádce. Ty zároveň víš, kdo je ve hře, takže si můžeš udělat vlastní pořadník. No a pak už se jde na věc, tedy přesněji řečeno na pohovory. Papír totiž snese hodně, ale osobní setkání je vždy o něčem jiném. Rozhodování zásadně ovlivňuje kouzlo osobnosti, sympatie, projev a celá řada dalších věcí. Někdy je to láska na první pohled, jindy je to ostýchavější a ve výjimečných případech si radši obě strany zvolí někoho jiného.
Díky tomu, že probíhají pohovory, i když často je první kolo online a většinou až druhé ve formě osobního setkání, vždy budeš vědět, kam bys měl/a nastoupit a jakou pozici bys zastával/a. Nemůže se proto stát, že by tě někdo umístil někam bez tvého vědomí. Když se půjde do důsledků, jsi to ty, kdo rozhoduje o úspěchu či neúspěchu konkrétního párování. Na pohovoru totiž můžeš udělat jak dobrý dojem, tak i špatný… V prvním případě nabídku místa dostaneš, v druhém jen těžko.
Už během pohovoru budeš vědět, o jaké konkrétní práci je řeč. Všechna místa respektují úroveň, na kterou jsi se v rámci rekvalifikace dostal/a. Absolventi kurzu Junior programátor se primárně setkávají s firmami, které do svých týmů hledají juniorní back-end programátory, full-stack developery, datové inženýry, ale také vývojáře platforem Salesforce či ServiceNow. Pokud by se měla náplň tvé pozice lišit od toho, co jsi se v bootcampu naučil/a, vždy to s tebou bude někdo řešit. Většinou jde o odlišnou technologii či jazyk. Nikdy nejde o kariérní propad. Tedy, že by ti jako junior programátorovi/ce, někdo nabízel práci testera/ky či administrátora/ky. To se nestane.
Pokud se ti v hlavě honí ještě nějaká další ALE, která se týkají bootcampu, pak než abys je dál rozvíjel/a a popustil/a uzdu své fantazii, radši se zúčastni info schůzky či workshopu. Tam ti všechny tvé otázky zodpoví a tvé obavy rozptýlí.
-AŠ-