Součástí týmu Green Fox Academy je od září 2021. Mezi ostatními mentory vyniká, a to nejen svými programátorskými schopnostmi. Fronéma Lark je certifikovaný life kouč, nebinární osobnost a vyznavač polyamory. „Jsem rád, když moje otevřenost někomu pomůže si uvědomit, že v životě potřebuje změnu, ale je to soukromá záležitost. Práce se nijak netýká,“ říká.
Počítače fascinovaly Fro od malička. „Kamarád rodičů mi ukázal jednoduchý program v Basicu a já jím byl okouzlen,“ vzpomíná na osudové setkání a pokračuje: „Když se mi pak naskytla na gymnáziu první příležitost, začal jsem se učit základy programování. Láska k němu mi vydržela dodnes.“ Rozhodnutí o budoucí profesi tak bylo přirozenou volbou. Fronéma u notebooku či mobilu tráví většinu času, co je vzhůru. „Vyhovuje mi to a někdy si dokonce dělám legraci, že počítače jsou lepší než lidi,“ poznamenává.
Programováním se živí téměř 14 let a za tu dobu se leccos změnilo. „Ten posun je obrovský. Technologie jdou pořád kupředu a je nutné s nimi držet krok,“ říká a s úsměvem doplňuje: „Být software developerem znamená pořád se učit. Ještě že máme ten internet!“
Během své profesní kariéry prošel Fro různými firmami. Jednalo se například o Auto Kelly, Radiant, Certicon, ICT Capital či Grafton. „Pokaždé jsem byl členem týmu a úspěchy tedy byly společné. Rád vzpomínám hlavně na některé kolektivy a konkrétní lidi,“ uvádí.
„Být software developerem znamená pořád se učit. Ještě že máme ten internet!“
Ač ho programování nesmírně bavilo a naplňovalo, přesto cítil, že něco postrádá. V roce 2017 se proto pustil do life koučinku. „Psychologie je mým dlouhodobým koníčkem a chyběla mi práce s lidmi,“ vysvětluje, co ho přimělo si udělat certifikát, a pokračuje: „Navíc jsem se chtěl naučit něco nového.“ Ke kurzu ovšem přistoupil tak trochu „programátorsky“. „Koučování je částečně vlastně algoritmus, a to mě na něm také baví,“ říká.
Tehdy ho možná ani nenapadlo, jak se mu v budoucnu budou tyto znalosti hodit. Došlo na ně v září 2021. „V tu dobu jsem přemýšlel, co budu dál dělat. Toužil jsem po změně pracovního rytmu a nové výzvě,“ svěřuje se Fro. V tu chvíli se mu na facebooku zobrazila reklama bootcampu Green Fox Academy, který hledal mentora do kurzu Junior programátor. „Nabídka mi přišla ideální, jako by mi byla šitá na míru,“ uvádí a dodává: „Práce mentora je v podstatě kombinace kouče, programátora, psychologa a učitele. Vyhovuje mi, že tady využiju i moje people skills. Koučovací techniky využívám neustále, a to nejen při mentoringu, ale také, když řeším s lidmi život obecně.“
Fro není veřejnosti úplně neznámá osobnost. Mnozí ho vnímají jako tvář polyamory, tedy jako člověka, který se nejen k tomuto životnímu stylu hlásí, ale i o něm veřejně hovoří. Byly doby, kdy o polyamory nikdo nevěděl, ale to se postupně mění. „Už se naštěstí dostává do obecného povědomí a lidé už více chápou, že nejde jen o legalizovanou nevěru,“ říká a dál se zamýšlí: „Ale na to, aby s tím byla společnost v pohodě a brala to jako plnohodnotnou alternativu, bude potřeba ještě spousta času.“
Soudí tak podle reakce veřejnosti na oznámení několika českých i světových celebrit, které se k polyamory veřejně přihlásily. „Byl bych raději, kdyby se to tak neskandalizovalo. Jsou to třeba lidé, kteří mají krásné láskyplné vztahy, ale média se z toho snaží vykřesat nějakou senzaci,“ krčí smutně Fronéma rameny a dodává: „Ale změnit se to nedá, nezbývá, než o tom mluvit v jiném tónu a doufat, že se to vyváží.“
Úžasné na Fro je, že je velmi otevřený a komunikativní. Zajímá se o pocity druhých a také jim pozorně naslouchá. Právě tyto vlastnosti si musel kvůli polyamory vypilovat. Tento životní styl totiž vyžaduje několik věcí. „Musíte se naučit kvalitně komunikovat i o věcech, o kterých normálně nejsme zvyklí mluvit. A taky se zaměřit na poznání toho, kdo skutečně jste, co potřebujete a co můžete naopak druhým nabídnout,“ vysvětluje a doplňuje: „Polyamory je pro ty, kteří tak žít chtějí. Samozřejmě je důležité, aby to tak chtěli všichni zúčastnění. Pokud je k tomu někdo nějak nucen, tak to polyamory není.“
„Jsem rád, když moje otevřenost někomu pomůže si uvědomit, že v životě potřebuje nějakou změnu.“
Ovšem to je jen část soukromí mentora. Tím druhým, co ho charakterizuje, je jeho gender. Patří k tzv. nebinárním lidem. To jsou ti, kteří nezapadají do běžných kategorií – žena a muž. „Bohužel pro společnost je to zatím dost neznámý pojem, a proto to není vždycky jednoduché,“ svěřuje se Fronéma a přiznává: „Než jsem se rozhodl s tím vyjít na veřejnost, tak jsem o tom dlouho přemýšlel.“
Samozřejmost, s jakou o svém osobním životě mluví, je pro mnohé vzorem. „Za vzor se určitě nepovažuji. Mně v životě pomohlo vidět lidi, kteří jsou radikálně sami sebou, i když to vyžaduje odvahu,“ říká Fro a dodává: „Jsem rád, když moje otevřenost někomu pomůže si uvědomit, že v životě potřebuje nějakou změnu.“
Ale otevřenost s sebou občas nese i nepříjemnosti. K těm nejčastějším patří předsudky. „Někdy nad nimi mávnu rukou, jindy mě dost trápí a mrzí. V takových chvílích mi pomáhají právě mí partneři,“ děkuje jim Fronéma za podporu. „Jsem rád, že v Green Foxu jsou s tím všichni v pohodě a nebyl žádný problém, že by mi někdo nevěřil nebo to odmítl akceptovat. Navíc ani jedno do mé výuky nijak nezasahuje. Snažím se kromě normálního mentoringu hlavně studentům předávat zkušenosti z praxe, a taky jim poskytovat psychickou podporu,“ uzavírá povídání zkušený software developer a certifikovaný life kouč, jehož nová profese mentora nadchla.
-AŠ-