Publikováno:
23. září

Michal odložil státnice na univerzitě a šel do bootcampu

Čím víc se blížily státnice, tím větší byla jeho nervozita. „Věděl jsem, že se už nic nového na vysoké škole nenaučím. Zároveň jsem ale neměl pocit, že jsem připravený hledat si práci a stát se plnohodnotným programátorem,“ říká Michal Štecher. Nakonec odložil bakalářské zkoušky a přihlásil se do Super intenzivního kurzu Green Fox Academy.

K IT se dostal vlastně náhodou. „Chtěl jsem doma oživit starý notebook, který už nezvládal Windows 10. Přitom jsem objevil operační systémy Linux, díky kterým notebook ještě chvíli žil,“ začíná vyprávět rodák z Prahy svůj příběh a pokračuje: „Abych si ulehčil práci s Linuxem, naučil jsem se psát a používat Bash skripty. Od té doby jsem se snažil využívat programování při každé příležitosti, kdy mi mohlo ulehčit práci.“

Před Michalem se najednou otevřel zcela nový svět. „Připadalo mi to, jako bych uměl trochu čarovat. Když se mi nelíbilo, jak něco funguje, mohl jsem si to díky kódu upravit podle svých představ,“ svěřuje se. Přesto se rozhodl po střední škole pokračovat jiným směrem a zvolil si psychologii. „Jenže se brzy ukázalo, že to pro mě nebude, takže jsem se vrátil k programování,“ poznamenává.

Studentem IT a lektorem v kroužcích

Když měl Michal jasno, musel se jen rozhodnout, kde se naučí vše potřebné. „Už tehdy jsem uvažoval, zda půjdu do bootcampu nebo na vysokou školu. Nakonec jsem zvolil univerzitu, nechtěl jsem to brát zkratkou,“ vysvětluje. Nastoupil tedy na Českou zemědělskou univerzitu a vybral si informatiku.

Kromě studia začal ve volném čase vést kroužky programování pro středoškoláky. „Šlo o brigádu a volnočasové kurzy,“ říká Michal a pokračuje: „S dětmi jsem měl dobrý vztah a myslím, že jsem jim předal i něco víc než jen znalosti o programovacím jazyku. Snažil jsem se je naučit, jak mají u programování přemýšlet, i to, že kódování mají brát jako zábavu.“ Jablko tak nepadlo daleko od stromu. Michalova maminka je totiž učitelkou češtiny na střední škole. „Myslím, že jsem v sobě trochu učitelství našel i já,“ směje se.

Tři roky na univerzitě rychle utekly. „Blížily se státnice a já věděl, že se už nic nového na vysoké škole nenaučím. Přitom jsem vůbec neměl pocit, že jsem připravený hledat si práci a stát se plnohodnotným programátorem,“ přiznává.

Inspiroval ho kamarád, který díky bootcampu uspěl v IT

Při brouzdání na internetu narážel na reklamy bootcampu Green Fox Academy. „K tomu, abych se přihlásil, mě přesvědčila až osobní zkušenost kamaráda, který si kurzem Junior programátor prošel vloni,“ říká Michal a dodává: „V bootcampu se hodně naučil a teď má úspěšnou kariéru v IT.“

Michal odložil státnice na univerzitě a přihlásil se do nejbližšího Super intenzivního kurzu Green Fox Academy. „Jestliže jsem kdysi nechtěl zkratku do IT a jít do bootcampu, tak teď v něm jsem,“ usmívá se a prohlašuje: „Času na vysoké ale rozhodně nelituji. Naučil jsem se tam spoustu věcí ohledně informatiky a počítačových věd, ale ne to, co bych využil ihned v zaměstnání.“

Hlavní očekávání od bootcampu se tak týkala praxe. „Šel jsem do něj s tím, že se naučím něco, co je žádané na současném pracovním trhu. Proto budu moct po jeho dokončení hned někam nastoupit a být přínosem místo toho, abych se vše učil při práci,“ uvádí.

I přes studium na VŠ musel v bootcampu makat na 100 %

Rozdíly ve výuce se ukázaly už při prvních hodinách. „Zaměření je zcela odlišné. Na vysoké jsem se učil informatiku a získával jsem znalosti, abych se jednou mohl vydat vlastní cestou. Navíc učení bylo více nárazové, třeba před zkouškovým,“ porovnává Michal a pokračuje: „V Green Fox Academy pak jde o konkrétní znalosti potřebné pro práci programátora s určitou specializací a po celou dobu kurzu jsem musel makat na 100 %.“

Michal studoval Super intenzivní kurz se specializací na full-stack. „Super intenzivní studium jsem si vybral, protože jsem se mu chtěl věnovat naplno. Dělám javascript, typescript a react. Prostě webovky,“ poznamenává a zároveň přiznává, že i přes kamarádovo doporučení byl zpočátku skeptický: „Moc jsem bootcampu nevěřil, ale nakonec byl mnohem lepší, než jsem kdy doufal. Hlavně intenzita mě překvapila. Myslel jsem, že díky studiu informatiky na vysoké budu mít určitý náskok, ale nakonec jsem musel jet na 100 %.“

Chce vyvíjet produkty, které usnadní ostatním práci

O svém budoucnosti má Michal poměrně jasnou představu. „Rád bych jednou pracoval na produktu, který někomu opravdu usnadní práci. Mohlo by jít třeba o nástroj, který by umožnil neprogramátorům ulehčit si práci, stejně jako jsem si ji usnadňoval já na začátku, když jsem si hrál s kódem v Linuxu,“ svěřuje se.

I když mnoho software developerů preferuje home office, Michal to má jinak. „Pro mě je důležitější kolektiv a prostředí. Když budou dobré, tak budu raději v kanceláři, než abych byl sám doma,“ uzavírá povídání. Ve svém domově se radši bude dál věnovat pouze svému koníčku, kterým je malba. Ať už má v ruce klasický či digitální štětec, vždy si tyto chvíle užívá, a když inspirace dojde, přijde na řadu sport.

Pokud do svého týmu hledáte full-stack developera s uměleckými sklony a cítěním, je Michal pro vás přesně tím pravým.

-AŠ-

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM