Publikováno:
3. července 2018

Green Fox Academy školila čínské talenty

Naše sesterská pobočka zrealizovala v čínském Šenčenu kurz programování v délce 10+1 týdnů. Školení probíhalo v angličtině a účastnili se ho mladí zaměstnanci místní mezinárodní firmy EPAM. Přes počáteční těžkosti naši mentoři úspěšně obstáli a přitom pochopili, že Číňané se při jídle nebaví o obchodních záležitostech, po obědě si dopřávají siestu a ve svém volném čase stejně jako my sledují Hru o trůny.


„Když jsme plánovali expanzi, v první řadě jsme přemýšleli o Evropě, ale pak se to nějak zvrtlo. Prostřednictvím jednoho z našich mentorů se informace o naší metodice dostaly do softwarové firmy EPAM a to konkrétně do jejich pobočky v čínském Šenčenu, kde naše dosavadní evropské působení sklidilo pozitivní hodnocení. Zástupci firmy nás poté požádali, abychom i u nich zrealizovali programátorské školení,” vysvětluje Barbara Fazekasová, spoluzakladatelka Green Fox Academy.

Velká výzva ve velké zemi

„Při velikosti naší školy to byla obrovská výzva hlavně proto, že jsme nic podobného nikdy nedělali. Od konkurence se lišíme především metodikou výuky, kdy pouze 10 % času věnujeme teoretické přípravě a 90 % praktickému vyučování. Ale našli se i tací, kteří pochybovali, že tento systém bude fungovat i jinde než v naší centrále v Budapešti. Tam totiž dobře známe jazyk, kulturu a jednodušeji se tam najímají lidi. Přeposlání učební látky totiž samo o sobě nestačí. Nakonec hrálo hlavní roli nadšení našich zaměstnanců a schopnost se přizpůsobit: naše metodika fungovala i v Číně. A jsem proto přesvědčena, že může fungovat i kdekoliv jinde na světě.”

Vedoucím vyslaného týmu se stal Tamás Kökény, přezdívaný Tojás (česky „vejce“), který je v budapešťské centrále zodpovědný za kvalitu vzdělávání. Vysvětlil nám, že školení v podobném formátu jako to v Číně se pravidelně organizují i v Budapešti. „Spolupracujeme s několika společnostmi a zaběhnutý proces vypadá tak, že firmy zaměstnají absolventy univerzity v oboru informatika. My pak v průběhu intenzivního školení docílíme toho, že základní znalosti získané na univerzitě se rozšíří, aby se mladí lidé mohli rychleji zapojit do plného pracovního procesu. Když takové školení teď probíhalo v Číně pro EPAM, nejdříve byla zajištěna potřebná technologie a pak pověřeni dva z našich odborníků, István Kárász, senior mentor, a Levente Bélteky, junior mentor, realizací praktické části výuky v délce 10+1 týden. Na tuto výzvu jsme se hodně intenzivně připravovali, často až do pozdních nočních hodin. Od našeho zákazníka totiž přicházely další a další požadavky. Ale stálo to za to. Dnes už mohu říct, že jsme schopni vyhovět různým specifickým přáním zákazníka a splnit je, i když času do zahájení školení moc nezbývá. Domnívám se, že nás už nic nepřekvapí.”

Zvítězila flexibilita a přizpůsobivost

Levente Bélteky, přezdívaný Levi, jeden z nejdéle pracujících junior mentorů u Green Fox Academy, vyprávěl, že už první týden školení se dostali do neočekávané situace, kterou museli řešit. Přihnal se tajfun,  což v Číně znamená den volna, a tak museli okamžitě přepsat studijní materiály a přeplánovat harmonogramy prvního týdne školení.  

„Museli jsme být hodně flexibilní. Z větší části se průběh výuky dolaďoval až na místě. Je všeobecně známo, že na školení v Budapešti dostávají účastníci hodně domácích úkolů a musí se studijními materiály tedy zabývat i po výuce. V Číně jsme byli omezeni pouze na pracovní dobu účastníků, a tak jsme se museli vejít se školícím materiálem do 8 hodin denně. Samozřejmě našli se i tací, kteří se do toho vrhli se vším všudy a zabývali se učebním materiálem i doma, ale na rozdíl od tradičního formátu školení jsme to v Číně nemohli vyžadovat. Další potíže se objevili ve spojitosti s internetem. Veškeré video nahrávky, které při výuce používáme, jsou totiž umístěny na YouTube, ale v Číně není YouTube (ani žádné Googlem anebo Facebookem podporované produkty) dostupný. Nemohli jsme tady požádat účastníky kurzu, aby si doma pustili potřebná školící videa. Na druhou stranu bylo zajímavé sledovat, jak si někteří účastníci po obědě přinesli svou deku, spojili židle, a tak odpočívali, zatímco jiní hráli karty nebo stolní fotbal. A přiznali se nám, že ve svém volném čase se stejně jako my dívají na Hru o trůny..”

Zástupci firmy EPAM přísně sledovali a kontrolovali týden co týden, kdo dělá jaké pokroky ve studiích. Pociťovali velkou zodpovědnost za mladé účastníky školení ve věku 22-26 let, kterým zajistili sociální začlenění do komunity firmy. Studentům byly představeny všechny obory od týmu prodejců až po specialisty pracující na konkrétních projektech. Na přání firmy EPAM byla také výuka doplněna o hodiny angličtiny a agilní trénink. Tojás se nám svěřil, že objednavatel z EPAMu byl velice spokojen s dosaženými výsledky, co se týče odborného vývoje i pozitivních změn v rámci tzv. měkkých dovedností. „V tomto oboru dnes už není nejdůležitější, aby člověk ovládal konkrétní technologii, ale to, aby znal metodologii. A to my naše studenty naučíme.”

 

Příští kurzy na plný úvazek: 31. srpna 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Příští online kurz na zkrácený úvazek: 7. července 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR