Na střední škole dělal obor, který mnoho lidí láká. Letecká doprava zní fantasticky. A to i pro Daniela Kolka, jenže pracovat v ní nechtěl. „Neuměl jsem si představit, že bych strávil život za přepážkou,“ přiznává mladík, který dal sbohem uniformě obsluhy na letišti a nechal se unést světem kódování. „Táta mi půjčil na školné, které jsem mu pak splatil z platu junior programátora,“ líčí Daniel.
Mnoho žáků devátých tříd základní školy nemá ani potuchy, co by chtěli jednou dělat a jakou by si měli zvolit profesi. Někteří se „závaznému“ rozhodnutí na čas vyhnou a nastoupí na gymnázium a jiní se nechají unést tím, co je trendy. „Já jsem studoval na střední obor letecká doprava. Šel jsem tam proto, že jde o něco, co fascinuje každého,“ vzpomíná na volbu střední školy Daniel. Jenže u něj se nadšení nedostavilo. „Postupně mi docházelo, že tohle není úplně oblast, ve které bych chtěl zůstat po zbytek života. Jednoduše mě to nebavilo, přestože je to šíleně zajímavý obor,“ vypráví.
Po maturitě tak opět stál před rozhodnutím a vůbec nevěděl, čemu by se chtěl věnovat. „Když jsem jednou vedl na tohle téma rozhovor s bratrem, tak nadhodil IT. Říkal, že je to perspektivní obor a že v něm má spoustu kamarádů,“ vybavuje si Daniel chvíli, kdy prvně začal uvažovat o novém zaměření, a doplňuje: „Mně nikdy nevadilo trávit dlouhé hodiny u počítače. Hodně jsem hrál hry, jsem i na hudbu a filmy. Zkrátka cokoliv tvořivého a uměleckého, to je moje. Taky jsem si říkal, že nějaké logické uvažování mám a mohl bych to zkusit.“
Začal proto hledat možnosti, jak se do IT dostat. „Jednou z nich byly programovací bootcampy, které se v Americe staly populárním fenoménem,“ říká mladík a pokračuje: „Hledal jsem, zda jsou i v Česku, a našel jsem Green Fox Academy, která zrovna otevírala svoji první třídu. Rozhodl jsem se to zkusit. Říkal jsem si, že se raději zadlužím tátovi a nic z toho nebude, než abych zbytek života strávil někde na letišti za přepážkou a dělal něco, co by mě nebavilo.“
Ale už během prvního týdne měl Daniel o svém novém povolání jasno. „Lepší věc jsem v životě neudělal,“ hodnotí zpětně své rozhodnutí jít do programovacího bootcampu Green Fox Academy a doplňuje: „Baví mě při práci používat hlavu. Díky tomu se nenudím a utíká mi to. Někdy až moc rychle. Také je to kreativní proces, což je super kombinace.“
„Lepší věc jsem v životě neudělal.“
Roli v tom sehrál i zcela jiný styl výuky, než na jaký byl doposud absolvent střední průmyslové školy dopravní zvyklý. „Způsob výuky Green Foxu je mnohem lepší než ten klasický školský, kdy se člověk musí doma našprtat nazpaměť šílené množství učiva a pak to vypíše do jednoho testu na papír,“ stýská si nad školní praxí Daniel a dodává: „To v bootcampu se člověk učil pořád za chodu. Bylo to super. Tenhle styl se mi hodně líbil a vyhovoval mi. Učil jsem se nové věci a pořád na ně navazoval a vracel se k nim, nebo je nějak kombinoval do sebe.“
„Způsob výuky v Green Fox Academy je mnohem lepší než ten klasický školský, kdy se člověk musí doma našprtat nazpaměť šílené množství učiva a pak to vypíše do jednoho testu na papír.“
Když se blížil konec kurzu v programovacím bootcampu, Daniel vyčkával, co se bude dít dál. Přesněji čekal, jaké nabídky na zaměstnání dostane. „V kurzu jsme zkoušeli od všeho něco a byl jsem proto přesvědčený, že ať mě šoupnou kamkoliv, tak mě to bude bavit,“ přiznává mladý junior programátor, že s uplatněním si příliš hlavu nelámal. Hned po převzetí diplomu nastoupil do online supermarketu Rohlík.cz. : „Já jsem si myslel, že spíš skončím někde na frontendu a zatím jsem v Rohlíku dělal backend. Bylo to dobrý, bavilo mě to:“
Daniel byl jedním z pěti studentů, které si úspěšný online supermarket vybral a přijal. Stejně jako jeho spolužáci z kurzu i on byl z nabídky nadšený. „Když jsem se potkal s Dominikou a Ondrou z Rohlík.cz na Tech Speed Date organizovanou Green Fox Academy, působili na mě skvěle. Také hodně dělá, když si společnost dá záležet na tom, aby jejich stránky vypadaly dobře a byly pro zákazníka jednoduché a přehledné. Navíc jejich reklamy mi přišly super a originální,“ popisuje dojmy ze setkání se zástupci svého zaměstnavatele.
V týmu programátorů online supermarketu byl přes dva roky. A během té doby zvládl i splatit svůj dluh tátovi za školné. „Byli jsme domluveni, že mu budu polovinu postupně splácet z platu,“ směje se Daniel a dodává: „Bylo to místo vysoké a já jsem vážně rád, že jsem se rozhodl jít na kurz Junior programátora. Ta práce mě hrozně baví.“
Daniel se nyní tak trochu vrátil ke kořenům. Po angažmá v Rohlíku zamířil do služeb IT firmy, která se věnuje systémům jízdních řádů a prodeji jízdenek.
-AŠ-
Daniel v rámci bootcampu Green Fox Academy absolvoval prezenční Super intenzivní kurz Junior programátora a byl součástí třídy Vulpes. Poté nastoupil jako Junior Java Developer do společnosti Rohlík.cz.
Hudbu složil, kódy napsal aneb Martinova cesta od klaviatury ke klávesnici!
HRista šel do IT. Viděl, jak se o programátory firmy perou.
Filip je programátor s patentem na úspěch.
Pomáhat a chránit bude Vojta nově ve světě kódu.
Pět v jednom aneb Rohlík je pro absolventy velká pecka.
Vychovat si juniory nám dává smysl, říká Dominika Valovičová z Rohlík.cz