Popularita low-code platforem raketově roste po celém světě a firmy se doslova předhánějí, aby do svých týmů získaly nové odborníky. Toho využila i Nikolett Tarjáni-Dobosová. Někdejší dietoložka se rekvalifikovala do IT a nyní už skoro dva roky pracuje jako low-code programátorka v Německu. Na nový obor narazila náhodou, když hledala práci. „Bylo to štěstí,“ říká. Čím se nyní zabývá a jak probíhá její den? Zeptali jsme se jí na to! A řeč došla i na mýty a předsudky, které se s low-code vývojem pojí.
Původně jsem vystudovaná dietoložka, ale tuto profesi jsem opustila a rekvalifikovala se do IT. V bootcampu Green Fox Academy jsem se věnovala kódování v C#. Když jsem kurz dokončila, začala jsem pracovat pro automobilku, kde jsem se dál věnovala vývoji v C#. Po necelém roce jsme se s manželem rozhodli přestěhovat do Německa. Myslela jsem si, že tam navážu na dosavadní praxi a budu pokračovat. Jenže neuměla jsem dostatečně německy, proto mé možnosti byly omezené. Když jsem si hledala práci, tak jsem narazila na pozice zaměřené na low-code. Na jednu z nich jsem odpověděla a nakonec uspěla. Nastoupila jsem do IT firmy, která spolupracuje s potravinářskými řetězci. Samotný low-code jsem se pak učila za pochodu. Jsem tu už dva roky a když se ohlédnu zpět, jsem ráda, že to tak dopadlo, protože svoji práci miluji.
Jde o vývoj založený na platformě. Přesněji řečeno, webové aplikace neděláte úplně od nuly, ale pomocí předpřipravených modulů dané platformy.
Díky tomu máme my, vývojáři, více času na kreativní práci, aniž bychom se museli věnovat opakujícím se úkolům. Ti, kdo si myslí, že programování není potřeba vůbec či výjimečně, se ale mýlí.
Myslím si, že největší rozdíl je v tom, že můžete dosáhnout skvělých výsledků v kratším čase. Používání low-code platformy zjednodušuje grafické editační rozhraní a některé pracovní postupy tradičního vývoje zase pak ulehčuje rozhraní používané k vytváření databází. Například čas strávený vlastním vývojem frontendu se výrazně zkracuje, proto je low-code vývoj efektivnější. To je ale jen jeden z důvodů, proč na něj přechází celá řada firem.
To, že je velmi rozmanitá a kreativní. Ze začátku jsem se bála, že vývoj na platformě bude mít nějaká omezení, ale mýlila jsem se. Každý složitý problém se dá vyřešit.
V současné době dělám na třech projektech. Samostatně pracuji na malém projektu, kdy vyvíjím jednodušší aplikace. Ve zkratce jde o to, že uživatelé nahrají soubory CSV a na základě různých požadavků se z nich vygeneruje strukturovaná HTML stránka. Součástí toho je také systém sledování verzí a samostatné administrátorské rozhraní, kde mohou správci konfigurovat různá nastavení. Kromě toho mám i větší projekt. Jedná se o webovou stránku pro "sledování vytíženosti" s větší uživatelskou základnou. Uživatelé zde zadávají, kolik hodin denně pracují na projektu, a jejich manažeři mohou sledovat, jaké množství času si pro jednotlivé projekty na určité období vyčlenili. To znamená, že zde existuje více uživatelských rolí, kterým je přiřazeno několik funkcí. A největší projekt, který je spíše procesní, se týká přechodu z platformy OutSystems, kterou jsme dosud používali, na platformu Mendix. Aktuálně jsme v přípravné fázi a implementujeme základní funkce.
Ráno začíná denní poradou pro konkrétní projekt a také jsem měla meeting ohledně změny platformy. Někdy, pokud projekt vyžaduje další konzultace, byla ještě schůzka odpoledne. K tomu mám i týdenní projektové schůzky. Zbytek dne se většinou věnuji programování. Někdy je to 20 % času, jindy 80 až 90 %. Dost se to liší, ale zatím nepřišel den, kdy bych nemusela psát kód vůbec.
Na webu nebo aplikaci pracujeme jako tým a já jsem zodpovědná za vývoj a kvalitu.
Když to srovnám s programováním v jazyce C#, který jsem se učila i v něm dělala, tak mohu říct, že low-code vývoj je o něco snazší, přesto se ho ale musíte naučit. Používání vizuálních nástrojů se může zdát o něco jednodušší, protože lze snadno sledovat, co se děje v toku. Jenže je to ošidné, protože vše, co se za touto vizuální prezentací skrývá, je třeba stejně naprogramovat a implementovat. Low-code programování se může zdát snadné, zejména na začátku, ale můžete s ním dosáhnout stejné logické složitosti jako při vysokém pro kódování.
Doporučila bych ho těm, kteří mají rádi skvělé výsledky a chtějí sledovat celý proces vývoje.
Low code vývoj vyžaduje také analytické schopnosti. Ovšem součástí práce je i řešení obchodních problémů a kreativní týmová práce.
Doporučila bych ho těm, kteří mají rádi skvělé výsledky a chtějí sledovat celý proces vývoje. Vyzkoušet by si ho rozhodně měli i zkušenější programátoři, kteří hledají nové výzvy a chtějí dělat i něco jiného než high-coding. Každopádně poptávka po low code programátorech roste a můžete v tomto odvětví odstartovat kariéru v IT.
Projděte si možnosti, které nabízíme v našich kurzech pro junior programátory!
-AŠ-
Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět
Bude patřit budoucnost low-code technologiím? Experti mají jasno!