Dříve pracovala jako učitelka angličtiny a HR manažerka. V roce 2020 se rozhodla Amanda Lynn Jenys změnit profesi. Přihlásila se do bootcampu Green Fox Academy a díky kurzu při zaměstnání mohla už za pár měsíců začít budovat novou kariéru v IT. Nastoupila do prestižní společnosti Barclays, kde se zabývá největší CRM platformou na světě. Přečtěte si její příběh a pohled na svět no-code programování.
Po získání certifikátu jsem nastoupila do společnosti Barclays, kde pracuji dodnes. Společnost má vlastní systém vzdělávání a programy, v nichž se zaměřuje na lidi, kteří chtějí změnit kariéru. Našla jsem si jejich nabídku a dostala jsem šanci pro ně pracovat. Byla jsem nadšená, že jsem hned po dokončení kurzu mohla začít dělat v IT.
V bootcampu Green Fox Academy jsem se učila tradiční programování, tedy psát kód. Takže no-code nebyl úplně mým cílem. Původně jsem chtěla dál pracovat s Javou a vyvíjet v ní. Jenže pak jsem dostala nabídku, abych nastoupila do Salesforce týmu v Barclays. Nejdřív jsem trochu váhala, ale nakonec jsem se chopila příležitosti a šla do toho.
Upřímně řečeno, vůbec jsem netušila, co je no-code nebo low-code. V té době jsem ani nevěděla, že něco takového existuje. Když se mě na pohovoru zeptali, jestli bych měla zájem o pozici v Salesforce, myslela jsem si, že mluví o obchodním oddělení…(smích) Pak jsem si ale na Googlu o Salesforce dohledala všechno, co jsem mohla. Při googlování jsem se snažila také zjistit, jaké jsou v tomto oboru kariérní možnosti. Zjistila jsem, že budoucnost Salesforce a no-code programování vypadá opravdu slibně a poptávka po lidech je vysoká. Tak jsem si řekla, že tohle je oblast, do které se můžu pustit. V současnosti je to skvělá příležitost.
Se Salesforce je možné vytvářet řešení bez psaní kódu.
Nemusíte ani znát Apex, což je programovací jazyk pro tuto platformu. Ovšem pro dokončení takového řešení je třeba provést ještě několik úprav a zásahů, které už ale vyžadují tradiční programování a psaní kódu. Pokud však člověk nechce, nemusí se touto cestou vydat.
Existuje totiž vysoká poptávka po administrátorech a analyticích, kteří pracují pouze v rámci no-code vývoje. Dokončování aplikací je pak na low-code programátorech. Příležitostí v tomto oboru je opravdu velké množství. Jenže většina lidí o nich neví, dokud se skutečně nedostanou na pracovní trh v IT.
Myslím, že za to může stereotyp. Hodně lidí si totiž mylně myslí, že pokud se někdo chce dostat do technických týmů, musí umět programovat. Jenže ve vývojových týmech je i mnoho dalších pozic, které je potřeba obsadit a ne všechny programování vyžadují.
Dělám v podstatě vše, co můžu. Provádím různé konfigurace řešení, která běží na platformě Salesforce. Jsem součástí vývojového týmu a mým úkolem je zpracovávat požadavky na služby, které přicházejí přes nástroj JIRA. Také se dívám na kód, i když do něj přímo nezasahuji.
Jelikož jsme právě dokončili rozsáhlý projekt, který aktuálně připravujeme k finálnímu spuštění, tak také hodně testuji. To dělám z pozice uživatele. Vytvářím chybové lístky, analyzuji uživatelské zkušenosti, shromažďuji požadavky od kolegů z obchodu a předávám je technickým týmům. Obecně se mé pracovní dny liší podle toho, na jakém projektu zrovna pracuji a co ode mě potřebují. Každý den je tedy jiný a něčím nový.
Rozhodně hodně pomohou znalosti programování. Ovšem stačí jen základy.
Pokud rozumíte klíčovým pojmům, způsobu zpracování a tvorby počítačového kódu, pak máte vyhráno.
Jinak se vám může stát, že budou vznikat nedorozumění a vy jako netechnicky vzdělaný člověk se nedomluvíte s programátory.
Důležitá je také zvídavost a touha učit se. Koneckonců platformy jako Salesforce se neustále vyvíjejí a obohacují se o nové funkce. Proto musíte být vždy připraveni tyto informace vstřebat a přenést je do svého týmu a své práce.
V neposlední řadě je to určitě i schopnost nahlížet na problém z jiné perspektivy. Musíte si umět rozdělit problém na menší a pomocí jednotlivých kroků ho postupně vyřešit. To je velmi cenná dovednost pro někoho, kdo chce pracovat v oblasti no-code nebo low-code programování, protože budete pravděpodobně psát dokumentaci a komunikovat přímo s vývojáři.
Salesforce má vlastní nástroj pro učení, který se jmenuje Trailhead a je fantastický. Je to jako Duolingo pro výuku Salesforce. Oba mají řadu různých modulů, které rozebírají věci do nejmenších detailů. Při programování ani nemusíte vědět, co je to objekt. Pokud někdo nechce, nemusí se kódu vůbec dotknout. Trailhead vám v podstatě umožňuje naučit se pracovat se Salesforce a vybrat si cestu, kterou se chcete vydat.
Bootcamp mi otevřel dveře do IT a o pozici, kde nyní jsem, bych se bez získaných znalostí nemohla ucházet.
A co se týká Salesforce, musím říct, že je to asi to nejlepší, co mě potkalo! Věřím, že tato specializace velmi dobře odpovídá mé nátuře. Ráda komunikuji s lidmi v práci. Zabývám se jejich potřebami a přináším jim řešení. Baví mě spojovat dohromady netechnické a technické týmy a posunovat je dál.
Se Salesforce dělám půl roku a mám pocit, že tuto platformu znám mnohem déle. Kolegové za mnou chodí a ptají se, jak něco udělat a jak najít to, co hledají. Přitom jde o vývojáře, kteří Salesforce používají každý den, ale neznají ho z uživatelského hlediska jako já.
Salesforce a no-code je tedy něco, do čeho se můžete velmi rychle ponořit. A pokud jste ambiciózní člověk, který chce okamžitě vidět pokrok, je to oblast, ve které se najdete.
Myslím si, že problém je jinde. Mnoho žen a dívek odrazuje od IT představa, že pak prosedí celý den před monitorem počítače a budou muset spolupracovat s kolegy, kteří jsou nespolečenští a nekomunikativní. Ovšem realita je naprosto jiná a o tom bychom měli mluvit. Pro nás, ženy, není rozhodující, jestli se budeme zabývat no-code, low-code, pro-code nebo čímkoliv jiným v IT. Všechny tyto oblasti nabízejí obrovské příležitosti. Jde hlavně o to se nebát a udělat první krok!
-AŠ-
Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět
Den v bootcampu: Jak ho zvládnout, poradí studenti i mentoři
Velký třesk na trhu práce! Low-code zcela změní pravidla
Kvíz: Jaký typ programátora jste?
Bude patřit budoucnost low-code technologiím? Experti mají jasno!