Sandra pracovala jako mzdová účetní. Simona připravovala kávu a ze Silvie se měla stát učitelka v mateřince. Ačkoliv mají rozdílnou minulost, přece všechny tři něco spojuje. Tím je rozhodnutí změnit kariéru a rekvalifikovat se do IT. Díky bootcampu Green Fox Academy se staly programátorkami a nyní pracují pro prestižní firmy jako Rohlík.cz, Accenture či CES EA. Přečti si jejich příběhy a inspiruj se jimi!
Počítače jí fascinovaly od malička, jenže si nevěřila. „Považovala jsem lidi v IT vždy za strašné 'bedny' s nevídaným skillem. Nepřišlo mi, že bych mohla být jednou z nich,“ vypráví Sandra. I proto zvolila jiné obory a vyzkoušela jich hned několik. Zlom nastal, když dělala mzdovou účetní ve firmě, která se věnovala vývoji her. Tam se spřátelila s ajťáky. „Dozvěděla jsem se, co obnášejí konkrétní pozice a co je náplní jejich práce. Přitom jsem si uvědomila, že to nejsou nadlidi a že není důvod, abych tu práci nemohla vykonávat i já. Ta představa mě nadchla,“ líčí Sandra. Pak už to šlo ráz na ráz. Prošla rekvalifikačním kurzem a také ona získala v novém oboru rychle práci. Nastoupila do nadnárodní společnosti Accenture na pozici ServiceNow Developerka.
Měla se z ní stát učitelka v mateřské škole. Měla pro to všechny předpoklady, krásně malovala i zpívala. Jenže už na střední škole jí došlo, na jak těžkou profesi a zároveň finančně nedoceněnou se připravuje. „Jste zodpovědní za životy mnoha lidí a v práci máte sotva čas na své vlastní potřeby. Přála jsem si jednou mít vlastní byt a práci, která by mě bavila. Nechtěla jsem žít od výplaty k výplatě,“ poznamenává Silvie a také přiznává, že dalším důvodem, proč začala přemýšlet o změně, byl fakt, že škola jí zcela znechutila činnosti, které dříve milovala. Proto se ještě před maturitou přihlásila do bootcampu Green Fox Academy. „Nechtěla jsem už ztrácet další čas teorií na vysoké škole. Chtěla jsem se konečně něco naučit praxí,“ říká. Kurz programování úspěšně dokončila a pochvaluje si jej: „Jsem si jistá, že rozhodnutí absolvovat tento kurz bylo jedním z nejlepších, které jsem v životě udělala. Stálo to za to!“ Nyní pracuje jako junior developerka ve společnosti CES EA a nové působiště a obor si nemůže vynachválit.
Tři roky se Simona po odchodu z vysoké školy živila přípravou kávy. Práce jí bavila. Jenže přišel koronavirus. „Museli jsme zavřít a já byla několik týdnů bez práce. Nakonec jsme otevřeli výdejní okénko, ale bylo to smutné období. Celé dny jsem tam byla sama,“ vzpomíná na složité období. Když jí došlo, že gastronomie nepatří zrovna k nejstabilnějším oborům, začala zvažovat další možnosti. „Původní plán byl, že se naučím programovat sama. Po pár týdnech mi ale bylo jasné, že potřebuji nějaký plán, dohled a někoho, kdo by mě kontroloval a poradil mi, když se ztratím,“ vysvětluje, proč nakonec zvolila rekvalifikační kurz programování, a zároveň doplňuje: „Nejdůležitější pro mě byla garance práce. Tedy to, že mi Green Fox Academy pomůže se dostat na pracovní trh a z bootcampu vyjdu jako hotová junior programátorka.“ Obojí klaplo a Simoně se opravdu zadařilo. Krátce po převzetí certifikátu získala místo u Rohlíku.cz.
Sandra, Silvie či Simona nejsou ani zdaleka jediné dámy, kterým se podařilo se po rekvalifikaci v IT prosadit. Je jich mnohem víc. Navíc ajťáčky jdou na trhu práce doslova 'na dračku' a firmy si je hýčkají. Důvodů proto mají hned několik. Tím hlavním je, že smíšené týmy jsou efektivnější a rodí se v nich zajímavější nápady. Další se pak týká hlavně nadnárodních firem, které často musí plnit kvóty, jež jim stanovují, kolik žen musí zaměstnávat a na jakých pozicích. „Naše absolventky jsou vždy 'rozebrané' jako první,“ potvrzuje Barbora Wachtlová z bootcampu Green Fox Academy, která má na starosti umisťování absolventů do firem.
Takže pokud tě láká IT, rozhodně se změny oboru neboj. Příběhy těchto tří žen jasně dokazují, že na věku, vzdělání ani předchozí profesi nezáleží. Stačí, když budeš mít ty správné předpoklady. Zda je máš, zjistíš snadno. Stačí, když se přihlásíš do výběrového řízení. To je zdarma a v případě, že v něm uspěješ, máš budoucnost v IT téměř jistou.
IT je v současnosti jeden z nejotevřenějších oborů a pro vstup ti postačí dobrý rekvalifikační kurz. Chceš-li se stát programátorkou, tak při super intenzivním studiu ti budou stačit 4,5 měsíce. Budeš-li se přeškolovat při práci, zabere ti to 10 měsíců. V případě, že si netroufáš na programování, můžeš uspět třeba jako CRM specialistka. Ovšem vybrat by sis měla opravdu kvalitní bootcamp, který ti dá potřebné garance. Zvolit můžeš třeba Green Fox Academy, což je jediný bootcamp v Česku s akreditací ministerstva školství. Zvolíš-li ho, pak ušetříš částku, kterou bys jinak musela zaplatit jako 21% daň. Navíc, pokud splníš podmínky, můžeš požádat o příspěvek úřad práce.
Je to jen na tobě, zda sebereš odvahu a budeš následovat příklady těchto tří dam. Třeba příště to budeš právě ty, kdo se stane inspirací pro další ženy.
-AŠ-