Publikováno:
4. března 2018

Ornitolog, který po 18 letech skoncoval s uznávaným výzkumem

Zsolt Nagy se chtěl stát lesníkem, vystudoval odbornou školu, ale nemohl najít práci v oboru. A tak se rozhodl studovat dál. V odborném kurzu na pedagogické fakultě v maďarském Nyíregyháza potkal profesora, který působil v oboru ochrany ptáků a behaviorální biologie. Cítil, že našel své místo. Přesto se dnes živí programováním.

Už od mládí tíhnul Zsolt Nagy k přírodě. Když došlo k onomu osudnému setkání s profesorem Tiborem Finem, začal pracovat jako jeho asistent u maďarské asociace pro ochranu přírody. Prováděli výzkum v oboru behaviorální ekologie.

Jaká konkrétní činnost se ukrývala pod tak tajuplným názvem?

Našim hlavním úkolem bylo dokázat, že v daném roce velikost migrujících ptáků do značné míry závisí na počasí. Práce to byla mimořádně zajímavá a její výsledky známé po celém světě. S profesorem a jeho týmem jsme spolupracovali s nejlepšími zahraničními vědci.

Existuje nějaké pojítko mezi výzkumem ptáků a programováním?

Ano, i když se to na první pohled nemusí zdát. V té době jsem totiž denně pracoval s velkým množstvím dat a začal se sám od sebe učit programovat. Chtělo by se vám klikat na excelovskou tabulku dva týdny pořád dokola? Místo toho jsem ráno napsal kód a odpoledne pracoval s úplně jiným komfortem. Programování jsem si užíval tak moc, že jsem pořád vymýšlel další kroky, které by mi usnadnily práci. Líbilo se mi, jak to bylo efektivní.

To vás přivedlo i na myšlenku studovat v Green Fox Academy?

V ornitologickém sdružení jsem pracoval 18 let. Jednou se mě profesor zeptal, zda bych nechtěl vyučovat na College of Nyíregyháza jako externí lektor. Při přípravě na lekce jsem se kvůli zautomatizování některých činností opět zapojil do vývoje softwaru. Toužil jsem se zdokonalit a přitom jsem se rozhlížel i po možném uplatnění v IT sektoru. Ale nevěděl jsem, jak tu práci najít. Pak jsem na internetu narazil na článek o školení, jež na konci kurzu pomáhá s umístěním na trhu práce. Ověřil jsem si webové stránky Green Fox Academy a prověřil si profily absolventů ve službě LinkedIn. Ti skutečně pracovali v různých softwarových firmách. Hned jsem věděl, že to je přesně to, co hledám!

Jak takové rozhodnutí přijala vaše manželka?

Plně ho pochopila a podpořila mne. Nicméně v té době jsem byl teprve na čekací listině kandidátů v Green Fox Academy. Pro jistotu jsem se podíval na několik dalších škol a dokonce na některé z nich podal i přihlášku. Avšak Green Fox Academy byla pro mě prioritou. Takže jakmile se uvolnilo místo, nebylo o čem přemýšlet. Přesně v den osmnáctého výročí práce v ornitologii jsem se rozhodl skončit. Mimochodem také má žena uvažovala v té době o změně, pracovala v bance, ale chtěla učit v mateřské školce. Sice za menší peníze, ale dělala by, co opravdu miluje.

Kvůli studiu jste si dokonce musel sehnat bydlení v Budapešti, neměl jste v té době žádné obavy?

Pronajal jsem si byt a vzrušeně čekal na zahájení kurzu. Domnívám se, že každý průměrný člověk je schopen stát se vývojářem softwaru, nicméně s tak velkým množstvím výuky je skutečně zapotřebí seriózní zápřah. Škola byla plná mladých a energických lidí, z čehož jsem měl zpočátku trochu obavu, ale riskl jsem to, neboť jsem věděl, že bez tréninku by bylo velmi obtížné najít nové zaměstnání v Nyíregyháze.

Nepřekvapila vás ta intenzita výuky?

Po dvou týdnech jsem poznal, že výuka bude velmi náročná, ale současně, že to i vydržím. Nebál jsem se pracovat 14 až 16 hodin denně, s tím nebyl problém. V polovině tréninku ubývalo sil, ale nakonec jsem znovu našel energii pro práci na projektu a úspěšně složil i závěrečnou zkoušku. V té době jsem si již byl naprosto jistý, že se chci stát softwarovým vývojářem.

A vyšlo to?

Po náročném studiu jsme si dali pět týdnů odpočinku a pak se celá naše třída uchytila ve firmě Evosoft. Jsem obklopen skvělými kolegy v příjemném prostředí. Zatím je brzy na hodnocení a navíc se toho ještě hodně musíme naučit, ale jako tým se do toho dostáváme, a to je skvělý pocit!


Nejbližší kurz: od 9. září 2019

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se průběžně zaplňují. Chcete-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostanete, přihlaste se co nejdříve!

Pokračuj a změň svou kariéru!