Publikováno:
4. března 2018

Ornitolog, který se naučil programovat po 20 letech světově proslulého průzkumu netopýrů

Zsolt Nagy vystudoval střední odbornou lesnickou školu. Chtěl se stát lesníkem. Ale tou dobou bylo velmi těžké najít práci v tomto oboru. A tak Zsolt studoval dál a nakonec absolvoval kurz pro učitele biologie a životního prostředí na fakultě pedagogiky v maďarském Nyíregyháza. Tam se setkal s profesorem v oboru ochrany ptáků a behaviorální biologie. Cítil, že našel své místo. A tak zahájil práci u maďarské asociace pro ochranu přírody.

“Vždy jsem se chtěl zabývat přírodou. Zpočátku jsem pracoval jako asistent profesora Dr. Tibora Fina. Prováděli jsme výzkum v oboru behaviorální ekologie. Práce byla mimořádně zajímavá a známá po celém světě. S profesorem a jeho týmem jsme dokonce jeli spolupracovat se zahraničními vědci do celého světa. Našim největším cílem bylo dokázat, že v daném roce velikost migrujících ptáků do značné míry závisí na počasí. Pracoval jsem přitom s nejlepšími vědci na světě.”

“V té době jsem denně pracoval s velkým množstvím dat a začal se sám od sebe učit programovat. Chtělo by se vám klikat na excelovskou tabulku dva týdny pořád dokola? Místo toho jsem ráno napsal kód a odpoledne pracoval. Programování jsem si užíval tak moc, že jsem pořád vymýšlel další kroky, které by mi usnadnily práci. Líbilo se mi, jak to bylo efektivní."

Zsolt Nagy přiznává, že i když neměl moc času a musel být hodně v terénu, za vrchol dne považoval, když ráno mohl sednout za počítač a něco vytvořit. Rozhodl se tedy začít studovat v Green Fox Academy. Ale nepředbíhejme.

„Pracoval jsem 18 let v ornitologickém sdružení. Jednou se mě profesor zeptal, zda bych mohl vyučovat na College of Nyíregyháza jako externí lektor některé kurzy - včetně ekologie a monitoringu biodiverzity. Při přípravě lekcí jsem používal postupy, které využívaly více praktické výukové metody. Pak jsem se pro zautomatizování některých činností více zapojil do vývoje softwaru. Hledal jsem kurz, jenž by šlo dělat i při mé práci. Ale nebylo mi jasné, jak mohu najít práci v IT sektoru. V roce 2017 na konci srpna jsem na internetu narazil na článek, který se věnoval školení, jež na konci kurzu pomáhá s umístěním na trhu práce. Ověřil jsem si webové stránky školy Green Fox Academy a prověřil si profily absolventů ve službě LinkedIn. Absolventi skutečně pracovali v softwarových firmách. Hned jsem věděl, že to je přesně to, co hledám!”

Když toto rozhodnutí sdělil své ženě, plně ho pochopila a podpořila. Nicméně, v té době byl Zsolt teprve na čekací listině kandidátů v Green Fox Academy.

"Pro jistotu jsem se podíval na několik dalších škol a dokonce na některé z nich podal i přihlášku. Avšak Green Fox Academy byla pro mě prioritou. Takže jakmile se uvolnila další dvě  místa, nebylo o čem přemýšlet! Přesně v den osmnáctého výročí práce v ornitologii jsem se rozhodl skončit. Moje žena byla v té době zaměstnána v bance, ale chtěla raději pracovat v mateřské školce - sice za menší plat, avšak mohla by dělat, co opravdu miluje.

Našel jsem si v Budapešti byt k pronájmu a vzrušeně čekal na zahájení kurzu. Domnívám se, že každý průměrný člověk je schopen stát se vývojářem softwaru, nicméně s tak velkým množstvím výuky je skutečně zapotřebí seriózní zápřah.

Škola byla plná mladých a energických lidí, z čehož jsem měl zpočátku trochu obavu, ale riskl jsem to, neboť jsem věděl, že bez tréninku by bylo velmi obtížné najít nové zaměstnání v Nyíregyháze. Po 2-3 týdnech jsem poznal, že výuka bude velmi náročná, ale i to, že to vydržím. Nebál jsem se pracovat 14 až 16 hodin denně, s tím nebyl problém. V polovině tréninku ubývalo sil, ale nakonec jsem znovu našel energii pro práci na projektu a úspěšně složil i závěrečnou zkoušku. V té době jsem si již byl jistý, že chci být softwarovým vývojářem. Navíc se celá naše třída následně uchytila ve firmě Evosoft. Měli jsme pět týdnů odpočinku po únavném studiu a dnes je náš první den práce!”

Nechtěl jsem, aby Zsoltan zmeškal svůj první den v nové práci, a tak jsem mu popřál hodně dalších úspěchů a poděkoval mu za to, co řekl: "Můj sen se krok za krokem stal v Green Fox Academy skutečností."

Po nějaké době jsme byli zvědaví, jak se Zsoltanovi líbí v nové práci. Obdrželi jsme od něj tuto zprávu: "V Evosoftu to jde velmi dobře! Jsem obklopen skvělými kolegy, prostředí je tu moc příjemné, pracují tu i kamarádi z Green Fox Academy. Zatím za sebou máme školení, je toho ještě hodně, co se učit, ale jsme tým a pomalu se do toho dostáváme, a to je skvělý pocit!"

Nejbližší kurz: od 1. dubna 2019
Následující kurz: od září 2019
Uzávěrka přihlášek do podzimního kurzu: 31. května 2019


Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se průběžně zaplňují. Chcete-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostanete, přihlaste se co nejdříve!

Pokračuj a změň svou kariéru!