Informatika ho bavila už na gymnáziu a po zkušenostech z vysoké školy se rozhodl jí věnovat naplno. „Nechtěl jsem však čekat dalších pět let,“ říká Michail Richardson. Po jednom semestru na VŠ si cestu do IT zkrátil. Absolvoval bootcamp Junior programátor Green Fox Academy a dnes pracuje jako back-end developer s platformou Microsoft Dynamics 365 ve společnosti Accenture.
První vzpomínky na počítač má Michail spojené se základní školou. „Už na prvním stupni jsme měli informatiku a seznamovali jsme se s malováním či textovým editorem,“ vybavuje si. Ze základní školy přešel rodák z Trenčína na osmileté gymnázium se zaměřením na matematiku a informatiku.
I když ho už tehdy IT hodně bavilo, dál se mu nevěnoval. „Po maturitě jsem potřeboval vyřešit svoji finanční situaci a nastoupil jsem proto do práce,“ vysvětluje Michail a doplňuje: „Nechtěl jsem jít studovat vysokou a zůstat bydlet u rodičů.“
Právě už během gymnázia si přivydělával v místní restauraci brigádně jako číšník. „Míchat koktejly mě bavilo, ale chtěl jsem začít dělat něco, kde bych byl blíž technice, která mě hodně zajímala,“ uvádí. Zamířil tedy do Telekomu, kde pracoval jako prodejce.
V práci pro Telekom viděl Michail příležitost a začal spřádat plány, jak se dostat výš. Přihlásil se proto na vysokou školu. Vybral si dálkové studium managementu na Fakultě řízení a informatiky na Žilinské univerzitě. „Doufal jsem, že až získám titul, pomůže mi v kariérním postupu ve firmě. Jenže role manažera mě neoslovila,“ krčí rameny a dodává: „To naopak informatika mě zaujala víc. Připomněla mi, jak mě bavilo programování na gymnáziu. Uvědomil jsem si, že tohle je směr, kterým se chci vydat.“
Stačil jeden semestr a Michail měl jasno. „Díky základům programování se ve mně opět probudila vášeň pro informatiku, kterou jsem měl na střední škole,“ popisuje zlomový okamžik, kdy se rozhodl změnit své profesní směřování, a doplňuje: „Nechtěl jsem čekat dalších pět let, než školu dodělám. Začal jsem tak hledat vhodný rekvalifikační kurz, který by mi do IT pomohl.“
„Nechtěl jsem čekat dalších pět let, než školu dodělám. Začal jsem tak hledat vhodný rekvalifikační kurz, který by mi do IT pomohl.“
Michail pečlivě procházel Google a porovnával různé rekvalifikační kurzy programování. „Některé byly na pár hodin, jiné pro hobby programátory. Pro rekvalifikaci mi přišel nejvhodnější bootcamp Green Fox Academy, kde jsem se rozhodl pro variantu při práci,“ říká a upřesňuje: „Hledal jsem školení, které mě dostane na takovou úroveň, že budu schopný sehnat místo v oboru. Doufal jsem, že mě v bootcampu naučí vše potřebné pro to, abych zvládl naprogramovat jednodušší aplikaci. Také jsem si chtěl částečně vyzkoušet, co obnáší každodenní život programátora a jak vypadá praxe.“
První dva moduly se Michail věnoval Javě a v projektové fázi pak jazyku C#, protože se víc přibližuje k programování her. „Po pár týdnech jsem se utvrdil v tom, že mě programování baví. Takže když došlo v práci na změny, dal jsem výpověď, pustil jsem se do kurzu naplno a přestoupil jsem do super intenzivního kurzu,“ stojí si za svou volbou rodák z Trenčína, který, jak už jméno napovídá, má jednak kořeny v Asii, ale také v Británii, a doplňuje hodnocení bootcampu: „Moje očekávání předčil. Největší předností kurzu je jednoznačně jeho komplexnost. Vše se probírá od základů a osnovy jsou postavené tak, aby látku zvládl i člověk, který o programováním před začátkem bootcampu nic nevěděl. V rámci projektové fáze si v menším týmu naprogramujete vlastní aplikaci a vyzkoušíte si i simulaci pracovního prostředí. Tuto zkušenost jsem hodně ocenil při nástupu do práce. Velkým přínosem jsou rovněž workshopy zaměřené na trénink soft skils a nezanedbatelnou výhodou je také garance pracovního umístění. V zaměstnání totiž pak využijete vše, co jste se v bootcampu naučili.“
Michail zároveň přiznává, že kurz je časově náročný. „Dokonce i víc, než jsem si myslel. Musel jsem být soustředěný a systematicky se připravovat na každý den, ale viděl jsem výsledky a pokroky, jaké jsem dělal. Za tu námahu to stálo!“ říká.
„Moje očekávání předčil. Všichni zaměstnanci jsou velmi milí a nápomocní. Obsahová stránka je propracovaná a forma, kterou se učíme, je velmi efektivní. Rekvalifikační kurz vyžaduje spoustu času. Dokonce i víc, než jsem si myslel. Musím být soustředěný a systematicky se připravovat každý den, ale vidím výsledky a pokroky, jaké dělám. Za tu námahu to stojí!“
Ihned po dokončení kurzu absolvoval Michail dva pohovory s partnerskou společností Accenture, se kterou Green Fox Academy spolupracuje. Jeden byl do košické pobočky na pozici vývojáře pro platformu ServiceNow a druhý do bratislavských kanceláří na Microsoft Dynamics 365. „Projektovou fázi jsem dělal v jazyce C#, který využívá i platforma Microsoft. Proto jsem ani chvilku neváhal a rozhodl se pro Bratislavu,“ říká a dodává, že nyní pracuje na dálku z domova.
První měsíce v novém působišti hodnotí jako zajímavé a úspěšné. Michail, coby junior programátor, prošel školením potřebným pro platformu Microsoft Dynamics 365 a stal se součástí jednoho z týmů. Nyní se pomalu učí a zjišťuje, jak funguje práce na skutečném projektu pro klienta.
A jaké jsou jeho cíle do budoucna? „Určitě bych se chtěl stát senior programátorem a časem možná i vedoucím úspěšného týmu," uzavírá.
Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT
Z barmana Filipa se stal software developer
Už 20 našich absolventů pracuje v Accenture
Pohostinství se z krize hned tak nevzpamatuje, lidé z něj prchají
Co se skutečně skrývá za prací programátora
-AŠ-