Seriál Kravaťáci si zamiloval natolik, že po střední škole zamířil na právnickou fakultu. Po promoci se z něj stal právník právní asistence. „V práci jsem byl spokojený, ale cítil jsem, že jsem v zajetí zvolené cesty. Navíc možnosti kariérního posunu byly značně omezené,“ vysvětluje Jan Dočekal, proč se rozhodl rekvalifikovat do IT a stát se full-stack developerem.
K počítačům se Honza dostal na základní škole přes hry. Hrát je chodil ke kamarádům či se zaujetím sledoval svého staršího bratra. „Vlastně by se dalo říct, že pro mě byl jakýmsi osobním streamerem,“ vzpomíná a pokračuje: „Historie mého 'vlastního' notebooku se pak začala psát v roce 2009. Tehdy šlo o dárek k zahradní sekačce. Můj Acer měl 8,9palcový displej s rozlišením 1024x600 a malý výkon. Měl skoro blíž ke kapesní kalkulačce než k počítači. Ale mě bylo patnáct a byl jsem z něj nadšený!“
To dokládá fakt, že o rok později si Honza pořídil první knížku o programování. „Stála mě tehdy 499 Kč, což byla polovina všech mých úspor,“ líčí a doplňuje: „I když jsem ji nakonec nikdy neotevřel, už jen její vlastnictví přispělo ke zrodu mého zájmu o svět IT.“
Jeho zápal ho přivedl k publikačním systémům Wordpress a Drupal a také k nápadu, že by na tom mohl něco vydělat. „Začal jsem s tím v šestnácti. V 18 letech jsem si pak zřídil živnost a až do nástupu na vysokou jsem se poměrně intenzivně věnoval internetové reklamě,“ vypráví rodák z Třebíče a dodává: „Na svých stránkách jsem pronajímal inzertní plochy. Využil jsem tehdy nástup Facebooku a dalších sociálních sítí, kdy bylo poměrně snadné oslovit a přesměrovat velké množství lidí na vlastní internetové stránky a ty jsem monetizoval.“
Po maturitě nastal zlom, místo IT se rozhodl studovat práva. „Nedokážu říct jednoznačně proč. Důvod byl asi ten, že mě obor zajímal a nabízel dobré možnosti uplatnění. Navíc šlo o školu, kterou už dva roky studoval můj bratr a dal mi na ni dobré reference,“ zamýšlí se Honza a s úsměvem podotýká: „Také v té době běželi Kravaťáci, kultovní seriál z advokátního prostředí. Možná, že kdybych se narodil o pár let dřív za dob Dr. House, nosil bych bílý plášť…“
Co právničina obnáší v praxi, si vyzkoušel už na univerzitě, když vypomáhal v jedné pražské advokátní kanceláři. Po promoci nastoupil k asistenční službě, kde působil jako právník právní asistence. „Mým úkolem byla podpora klientů při právních sporech. Jednalo se o spory z vadného plnění, pracovněprávní, nájemní či sousedské,“ vyjmenovává a prozrazuje: „V zaměstnání jsem byl spokojený. Práce byla zajímavá a rozmanitá, ale cítil jsem se trochu v zajetí zvolené cesty. Navíc na této pozici byly poměrně limitované možnosti dalšího posunu a cestou advokátních zkoušek a advokacie jsem se vydat nechtěl. Proto jsem začal přemýšlet o změně a tom, že bych se vrátil k IT.“
První, komu se Honza svěřil s myšlenkou rekvalifikace do IT, byla jeho přítelkyně. Její reakce ho překvapila. „Hodíš se mi na to víc než na práva, zněla její první věta. Podobně se k tomu postavil i zbytek rodiny,“ líčí a pokračuje: „V té době jsem narazil na reklamu bootcampu Green Fox Academy a seznámil jsem se s nabídkou kurzů. Pak věci nabraly rychlý spád. Výpověď jsem dal v práci ještě dřív, než jsem znal výsledky výběrového řízení. Naštěstí vše dopadlo dobře a mé dobrodružství mohlo začít.“
Před nástupem do prezenčního super intenzivního kurzu Junior programátor neměl Honza s kódem žádné zkušenosti. „Chvíli jsem přemýšlel, že bych se zkusil naučit základy programování sám, ale nakonec jsem dal přednost bootcampu Green Fox Academy. Chtěl jsem mít možnost případné problémy a nejasnosti konzultovat s někým zkušenějším. Stejně tak jsem chtěl mít strukturovaný učební plán,“ vysvětluje.
„Prvních několik týdnů pro mě bylo dost náročných. Kurz je opravdu intenzivní. Vše pro mě bylo nové. Musel jsem se naučit nad věcmi přemýšlet jinak a dívat se na ně z jiné perspektivy. Každý večer jsem trávil opakováním probrané látky a přípravou na další den,“ svěřuje se Honza a dodává, že mu někdy bylo ouvej. V jedné takové chvíli mu pomohla partnerka. „Nefňukej a makej! To byla rada, kterou jsem od ní dostal. Měla pravdu. Nemá smysl se porovnávat s ostatními. Každý nastupuje do kurzu s jiným množstvím znalostí. Trápit se kvůli tomu, že je někdo rychlejší nebo pomalejší, nemá smysl. Vede to akorát ke zbytečné frustraci.“
Když si tyto věci srovnal v hlavě, mohl se naplno soustředit na svůj cíl. „Šel jsem do bootcampu s tím, že vyměním paragrafy za algoritmy,“ říká a doplňuje: „Chtěl jsem se na naučit co nejvíc nových věcí za co nejkratší časový úsek, a to se mi podařilo. Se svou volbou jít do Green Fox Academy jsem spokojený.“
S blížícím se závěrem kurzu začíná Honza přemýšlet nad tím, co dál. „Mám určitou představu, čemu bych se chtěl do budoucna věnovat a jaké konkrétní projekty by mě lákaly, nicméně teď to hlavně bude o prohlubování znalostí. Stále je toho hodně, co bych se rád naučil,“ poznamenává budoucí full-stack developer a dodává: „Budu vděčný za každou příležitost, která mě posune, a budu se rád podílet na všech zajímavých projektech.“
V poslední době se však nerozrůstaly jen Honzovy znalosti, ale i domácnost. „S přítelkyní jsme si pořídili kočku a pojmenovali ji Fazolka. Po několika dnech jsme zjistili, že nás všechny tři spojuje záliba ve sledování dokumentů o přírodě,“ směje se a doplňuje: „Také rád cestuji a jezdím na kole. Tyto koníčky jsem před několika lety spojil a podnikl jsem dva cyklovýlety napříč Evropou.“
Ovšem Honza má i méně běžné záliby. „Jelikož mě baví technologie a elektronika obecně a bydlím v pražských Holešovicích kousek od centrály Alzy, tak moje návštěvy prodejny jsou častější, než by bylo zdrávo,“ žertuje. Legraci má rád a nebojí se ani vtipů. Nedávno dokonce jeden sám vymyslel. „Je pro znalce Javascriptu. Není sice moc vtipný, ale i tak jsem na něj pyšný. Navíc může sloužit i jako dobrá mnemotechnická pomůcka,“ uzavírá povídání se smíchem.
Ptá se mentor z Green Foxu studenta, jaké je jeho oblíbené pivo.
„Budvar,“ odvětí student.
„Budvar? Ten už nikde netočí. Nahradil ho BudLet a BudConst,“ kontruje mentor.
Od 1. dubna Honza nastupuje do Mibcon jako junior programátor.
-AŠ-