Ještě nedávno dělala Andrea asistentku prodeje. Amanda učila angličtinu. Jiřina pracovala v personalistice a Jana řešila, co bude dělat po odchodu z vysoké školy, kterou nedokončila. Všechny si přály změnit svou profesní dráhu. Chtěly lepší práci v lukrativním oboru. Rozhodly se proto naučit se programovat v bootcampu Green Fox Academy. Následujte je i vy a prosaďte se v IT. Programátorek je málo a firmy se o ně doslova rvou.
Proto se nemusíte bát, že byste se jako žena v oboru neprosadila. Časy, kdy se na „ajťačky“ pohlíželo jako na bájné jednorožce, jsou v nenávratnu. Nyní si je firmy doslova hýčkají a důvodů k tomu mají spoustu. Tím hlavním je, že smíšené týmy jsou efektivnější a rodí se v nich zajímavější nápady. Nadnárodní firmy také často musí plnit kvóty, které jim určují, kolik žen musí zaměstnávat. „Naše absolventky jsou 'rozebrané' vždy jako první,“ říká Barbora Wachtlová, provozní ředitelka bootcampu Green Fox Academy. Právě tento bootcamp absolvovala i naše čtveřice dam. Měly různé vzdělání, profesi i věk. Přesto se všechny v IT prosadily a nyní jsou z nich junior či medior software developerky.
Chtěla se stát výtvarnicí, jenže sen se jí rozplynul u přijímacích zkoušek na univerzitu. Neuspěla, a proto musela zvolit jiný obor. Brzy se ale ukázalo, že humanitní studia nebyla dobrá náhrada. Andrea z vysoké školy odešla a rozhodla se nastoupit do práce. Ovšem přišlo kruté vystřízlivění. S maturitou z gymnázia a bez praxe ji nikdo nechtěl přijmout. Nakonec skončila jako prodejní asistentka v obchodě s oblečením. „Ta práce mě bavila, ale nebylo to něco, co bych chtěla dělat celý život,“ přiznává. K programování ji přivedla náhoda a bezplatný třítýdenní kurz #MyFirstApp Coding Camp od Green Fox Academy. Během něho zjistila, že ji kódování baví. To ji přimělo k rekvalifikaci do IT. Krátce po dokončení bootcampu dostala Andrea nabídku od prestižní firmy Accenture, kde nyní pracuje jako Advanced App Engeneering Analyst.
Snila o tom, že bude lékařkou. Jenže na univerzitu se nedostala. Nevzdala to a zkusila jiný směr. Na ČVUT se pustila do studia kybernetiky a robotiky. Ukázalo se však, že je to nad její síly, proto se rozhodla dát si pauzu a pomoci v rodinné firmě. „Moje nevlastní matka a otec založili jazykovou školu, tak jsem jim pomáhala s učením,“ vypráví Amanda. Časem si uvědomila, že chce od své kariéry víc a vyzkoušela si bezplatné kurzy programování. „Během nich mi došlo, jak moc mě baví logické řešení problémů a samotné kódování,“ vysvětluje, co ji přivedlo do bootcampu. Ten Amanda úspěšně dokončila a nyní pracuje v prestižní společnosti Barclay's jako certifikovaná Salesforce administrátorka.
Na vysoké škole vydržela jen jeden jediný semestr. Studium informačních technologií v tomto podání pro ni nebylo. „Pro někoho zkrátka vysoká není a nemá smysl, aby studiem ztrácel roky jen proto, aby měl titul a pak dlouho hledal práci,“ věří Jana. Měla však jasno v tom, že se programování chce věnovat i nadále. Bootcamp tak pro ni představoval ideální řešení. Získala v něm potřebné základy i první práci. Nyní žije Jana v islandském Reykjavíku, kde pracuje jako Junior Game Developer.
Pro Jiřinu byla na prvním místě rodina, proto se snažila najít práci a obor, kde se jí podaří skloubit vše dohromady. Přála si mít více času na děti, ale zároveň dělat něco, co ji bude bavit a naplňovat. K rozhodnutí rekvalifikovat se do IT jí pomohl partner, který dělá testera. „Bavilo mě, co vyprávěl o své práci, a lákalo mě také to zkusit,“ uvádí Jiřina. Po dokončení bootcampu získala místo ServiceNow Developera v také nadnárodní firmě Accenture a nyní většinu týdne pracuje z domova.
Andrea, Amanda, Jana a Jiřina však nejsou jediné ženy, které v IT uspěly. Je jich mnohem víc. Profese programátorky je skvělá v tom, že si v ní můžete najít to své. Pokud vás zajímá design a chcete, aby byla vaše práce vidět na první pohled, zaměřte se na frontend. Právě ten řeší, aby se weby dobře zobrazovaly na nejrůznějších zařízeních. Jste-li spíše analytický typ a není vám cizí abstraktní myšlení, volte backend. Budete mít pak na starosti vývoj kódu na straně serveru. Nemůžete se rozhodnout? Nevadí, ještě je tu full-stack, který spojuje obojí.
Jestli je to na vás složité a na takové věci si netroufáte, existuje další možnost. Je to tzv. low code, který je doslova hitem současnosti. Budete pracovat s již existujícími platformami a dále je rozvíjet. Mezi nejpoužívanější patří platformy ServiceNow a Salesforce.
Z toho plyne jedno jediné, pokud chcete do IT, možností máte spoustu. Jestli máte na to, stát se programátorkou zjistíte snadno. Stačí, když se přihlásíte do výběrového řízení. Pokud v něm uspějete, úspěch máte předem zaručený.
IT je v současnosti jeden z nejotevřenějších oborů a pro vstup do něj vám postačí dobrý rekvalifikační kurz programování. Rozhodnete-li se pro bootcamp Green Fox Academy, může z vás být programátorka už za čtyři měsíce při super intenzivním studiu. Budete-li se učit při práci, přeškolení vám zabere měsíců deset. Studovat můžete prezenčně v učebnách v centru Prahy nebo online odkudkoliv. Vybrat si můžete ze všech nejžádanějších specializací a velkou výhodou je i to, že Green Fox Academy má jako jediný bootcamp v Česku akreditaci ministerstva školství. Ušetříte tedy nemalou částku, kterou byste jinak musela zaplatit jako 21% daň. Navíc, pokud splníte podmínky, můžete požádat o příspěvek Úřad práce.
Green Fox Academy má jako jediný bootcamp v Česku akreditaci ministerstva školství. Ušetříte tedy nemalou částku, kterou byste jinak musela zaplatit jako 21% daň. Navíc, pokud splníte podmínky, můžete požádat o příspěvek Úřad práce.
Láká vás se přihlásit, ale nemáte aktuálně dost našetřeno? Nezoufejte, cesta se vždy najde. Stačí se domluvit a zvolit platbu školného @after. Školné pak začnete Green Fox Academy splácet až ve chvíli, kdy budete mít kurz dokončený a začnete pracovat jako junior programátorka, přičemž toto místo vám pomůže zajistit sám organizátor bootcampu. Na to vám dá dokonce 100 % garanci (tedy pokud do 6 měsíců po ukončení bootcampu nebudete pracovat v IT, zaplatíte za školné 0 Kč). Nemáte se proto čeho bát. Abyste odstartovala novou etapu své kariéry, chybí udělat jen jediný krok a to přihlásit se do výběrového řízení. A vězte, že ve chvíli, kdy ho uděláte, se už zástupci více než stovky partnerských firem začnou stavět do řady, aby vás mohly oslovit a nalákat k sobě. Staňte se tak další inspirativní ženou, která uspěje v IT.
-AŠ-
Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT
Kvíz: Jaký typ programátora jste?
Z HR specialistky Jiřiny se stala programátorka ServiceNow
Bootcamp místo vysoké školy byl pro Janu Olšanskou ideálním řešením