Připravoval výrobní dokumentaci pro voliéry v zoologických zahradách. Byly mezi nimi také voliéry v zoologických zahradách. A to nejen těch v Česku, ale i ve světě. Jenže v zaměstnání nebyl Jakub Choc spokojený. „Chtěl jsem změnu a někam se posunout,“ vysvětluje, co ho přivedlo do rekvalifikačního kurzu programování. Bootcamp úspěšně dokončil a nyní pracuje jako junior programátor v největším českém online supermarketu Rohlík.cz.
Už jako malý měl totiž k počítači více než vřelý vztah. „Bylo mi asi sedm let, když jsem dostal první počítač k Vánocům,“ vzpomíná Jakub a vypráví dál: „Kdyby tehdy nebyla mamka přísná, seděl bych u něj pořád.“ Nejdřív ho zaujaly hry, ale postupně byl stále víc a víc zvědavý na to, co je uvnitř. „Rád jsem řešil problémy a naučil jsem se různé reinstalace systémů a ovladačů,“ upřesňuje.
Jeho záliba ho ovlivnila i při výběru střední školy. „Je to takové malé tajemství. Původně jsem nastupoval na IT, ale po roce jsem přešel na obor technické zařízení budov,“ prozrazuje rodák z Karlových Varů. Po prvním ročníku přišel totiž na to, že ho počítače hodně baví, ale výuka IT v podání klasického českého školství pro něj nebude. Nakonec tak vyhrálo stavebnictví. „Měl jsem k němu vždy blízko,“ vysvětluje Jakub.
Po dokončení střední školy se přestěhoval do Prahy a začal pracovat v oboru. Časem se vypracoval až na pozici konstruktéra. „Podílel jsem se také na velkých projektech, jakými byly například voliéry do zoologických zahrad u nás i ve světě,“ zmiňuje Jakub ve chvíli, kdy dojde řeč na zajímavé stavby, na kterých se podílel. Jeho úkolem byla příprava výrobní dokumentace. „Na základě výpočtu od statika a tvaru konstrukce od architekta jsem vytvořil 3D model projektu a z něj následně vytvořil výrobní dokumentaci,“ popisuje náplň své práce a dodává: „S tím souvisely kompletace dokumentací pro stavební povolení či střihy nerezových sítí pro výrobu atd.“
Jenže po pár letech Jakubovi došlo, že tohle není směr a obor, kterému by se chtěl věnovat. „V zaměstnání jsem nebyl spokojený a chtěl jsem změnu,“ svěřuje se s pocity a pokračuje: „Nechtěl jsem stát na jednom místě a jen si stěžovat.“
Začal proto přemýšlet o rekvalifikaci. „V té době jsem se dost věnoval focení portrétů a trochu i psaní,“ říká. Právě tyto zájmy ho motivovaly k tomu, aby podal přihlášku na Vyšší odbornou školu mediální tvorby v Ostravě. „Chtěl jsem si dokázat, že ještě můžu studovat,“ vysvětluje a doplňuje: „Díky VOŠ jsem napsal dokonce knihu.“
Přesto mu to nestačilo a v hledání pokračoval. „Původně jsem hledal online kurz programování nebo aspoň něco, čemu bych se mohl věnovat o víkendech,“ poodhaluje Jakub a zmiňuje, že nakonec našel mnohem víc. Tím byl bootcamp pro programátory, který pořádala Green Fox Academy. „IT pro mě bylo vždycky jen koníčkem. V tu chvíli jsem si vůbec nedokázal představit, že bych se do něj měl ponořit až tak hluboko, tedy až do samotného kódu,“ říká.
Ovšem ta myšlenka ho zaujala. Zvlášť když rekvalifikační kurz programování sliboval změnu kariéry, práci a hlavně lepší budoucnost. Tedy vše, co si v tu chvíli přál. Jakub neodolal a přihlásil se do prezenčního super intenzivního kurzu.
„Bootcamp má očekávání splnil. Nevěřil jsem, že se dokážu naučit takové množství dovedností za tak krátký čas,“ hodnotí jej Jakub, který krátce po převzetí certifikátu nastoupil do největšího českého online supermarketu Rohlík.cz a rozšířil tam tak již početné řady absolventů z předchozích tříd. „Chci v Rohlíku získat co nejvíce programátorských znalostí a zapracovat se,“ uzavírá povídání.
-AŠ-
Práce datového inženýra je jako hraní si s legem, říká Barnabáš
Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět
Den v bootcampu: Jak ho zvládnout, poradí studenti i mentoři
Velký třesk na trhu práce! Low-code zcela změní pravidla
Kvíz: Jaký typ programátora jste?