Teorie ji nebavila. Chtěla získat znalosti, které prakticky využije. Po maturitě proto zamířila do IT bootcampu. „V Green Fox Academy jsem se naučila vše potřebné, abych mohla v oboru začít,“ říká Kateřina Lexová, která v současnosti pracuje jako junior developerka ve společnosti Kentico.
Počítače ji vždy přitahovaly. „V prvním ročníku na gymnáziu mi kamarád poprvé ukázal, co dokáže pomocí programování. Přišlo mi, že skoro kouzlí,“ vzpomíná rodačka z Olomouckého kraje a vypráví dál: „Od té doby jsem si s kódem pohrávala. Zkoušela jsem pár online kurzů, ale nikdy jsem žádný nedokončila. Byly na mě moc těžké.“
Pokusy se příliš nedařily a neúspěchy nakonec Kateřinu odradily. „V matematice jsem nevynikala a ani logické myšlení nebylo mou silnou stránkou, takže jsem usoudila, že tohle pro mě nebude,“ poznamenává. Jenže jak se blížila maturita, tím víc jí bylo jasné, že se nechce vydat stejnou cestou, jakou vykročí její spolužáci. „Nebaví mě se učit teorii, když ji pak nemám šanci využít v praxi. Osm let na gymnáziu mi stačilo. Věděla jsem, že v tomhle školském systému dál pokračovat nechci,“ svěřuje se.
Stála tak před zásadním rozhodnutím. Co dál? „Původně jsem si chtěla dát rok volna a cestovat,“ poznamenává Kateřina a pokračuje: „Vysokou školu jsem odložila a rozhodla jsem se naučit něco nového. A to něco mělo být programování.“
Bylo jí jasné, že pokud chce uspět, musí na to jít tentokrát jinak. „Hledala jsem kurz s danou strukturou, jasným vedením a osnovami postavenými tak, abych se naučila co nejvíc za co nejméně času,“ vyjmenovává své požadavky a doplňuje: „Při googlování bootcampů v Česku jsem narazila na Green Fox Academy, která vše splňovala.“
Myšlenku na cestování Kateřina odsunula a přihlásila se do super intenzivního kurzu Junior programátor. „S bootcampem Green Fox Academy jsem nadmíru spokojená. Během těch několika měsíců jsem zjistila, že na vysokou školu jít nemusím, což mě těší. Neříkám, že je univerzita špatná, ale není to něco, co by mě osobně lákalo,“ vysvětluje a dodává: „Já se radši učím věci přímo na reálných projektech než z učebnice. Navíc v kurzu jsem se naučila vše potřebné, abych mohla v oboru začít.“
Naučit se dá i logické myšlení
Jiný přístup k výuce u Kateřiny zabral a pokroky v kurzu dělala rychle. „Srovnala jsem si v hlavě, že programování je dovednost jako každá jiná a pokud do toho vložím dostatek úsilí, můžu se naučit kódovat i já,“ uvádí a doplňuje: „Když se ohlížím zpětně, můžu říct, že logické myšlení a přístup k řešení problémů jsou věci, které se dají naučit. Na střední by mě nikdy nenapadlo, že právě řešení logických problémů bude něco, co mě bude bavit.“
„Čím více se o tento obor zajímám, tím více si uvědomuji, že být programátorem znamená se neustále posouvat a učit“
To ale není jediné, co Kateřinu na práci v IT okouzlilo. „Čím více se o tento obor zajímám, tím více si uvědomuji, že být programátorem znamená se neustále posouvat,“ uvádí a myšlenku dál rozvíjí: „To je něco, co jsem pro sebe vždy chtěla. Nedovedu si totiž představit, že bych měla dělat tu samou práci desítky let. Technologie se neustále vyvíjejí a pracovat v tomto oboru znamená jít s dobou. Pro někoho to může být únavné, ale já jsem z toho nadšená!“
Uplatnění v novém oboru našla čerstvě vyškolená junior developerka rychle. „Měla jsem štěstí. Už den po závěrečné zkoušce mi volali s nabídkou práce ve společnosti Kentico,“ pochvaluje si. Připomíná ale fakt, že mnozí spolužáci takové štěstí neměli a shánění místa jim zabralo více času.
Kateřina nedávno dokončila onboarding a stala se součástí nově vzniklého pražského developerského týmu. Firma Kentico, kam nastoupila, vyvíjí systém pro vytváření a správu webových stránek, e-commerce, social networking a online marketing. „Zkrátka pomáháme firmám růst v online světe. Poskytujeme jim nástroje, které mají přehledně na jednom místě,“ říká.
Úkolem jejího týmu je obohatit produkt o nové funkce. „Tou nejdůležitější bude zapojení umělé inteligence do systému,“ prozrazuje a nadšeně líčí: „Následující měsíce tak budou velmi zajímavé. Když jsem začínala v bootcampu, nepředstavovala jsem si, že bych tohle mohla jednou dělat.“
Po nástupu do praxe Kateřina často slýchala, že opravdu programovat se naučí až v práci. „S tím naprosto souhlasím. Je ale nutné říct, že bootcamp mi dal velmi kvalitní základ a učení nových věcí už není tak složité,“ poznamenává a přidává: „Nejdůležitější je se nikdy nepřestat vzdělávat, nebát se ptát a nechat si poradit. Když se totiž na něčem seknete, zablokujete tím celý tým. Na tohle je potřeba myslet, až se budete bát zeptat se na podle vás 'hloupou otázku'.“
Kateřina je v práci spokojená a svého rozhodnutí vyměnit vysokou školu za bootcamp rozhodně nelituje. „Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, co jsem za svůj dosud krátký život udělala,“ prohlašuje a nabádá ostatní: „Je důležité se toho nebát. Pokud se pro změnu rozhodnete, čeká vás spousta práce a odříkání. Na druhou stranu 4,5 měsíce není zase až tak dlouhá doba. Budete mít podporu mentorů i spolužáků, kteří mají stejný cíl.“
Ona díky své odvaze, úsilí a vytrvalosti získala dobré místo. „Máme nádherné kanceláře a super benefity, ale hlavně v práci tvoříme skvělý tým,“ říká a doplňuje: „Všichni mi pomáhají, abych se posouvala dál a já jejich podpory využívám na maximum.“
Kateřina se nebojí ani konkurence v podobě umělé inteligence. „Já jsem na straně nadšenců. Nástroje jako Chat GPT používám dennodenně,“ prozrazuje a zamýšlí se: „Nedokážu sice říct, jak AI změní náš svět v následujících měsících či letech, ale myslím si, že není lepší obor, kde by mohl člověk působit, než je softwarové inženýrství. V oblasti vývoje vznikají nové pozice a tito lidé budou přispívat k rozvoji umělé inteligence. Když budete umět programovat a budete ochotní se učit, dočkáte se velmi zajímavých příležitostí.“
Na budoucnost se Kateřina těší. „O práci se nebojím. Spíše naopak. Mám takové tušení, že jednou budu mít možnost pracovat na velmi zajímavých projektech,“ uzavírá povídání.
-AŠ-