Publikováno:
20. července 2021

Správce systému Michal se rozhodl rekvalifikovat na programátora

Pět let měl na starosti správu zpravodajského systému v Rádiu Svobodná Evropa. Přesto v něm narůstal pocit, že mu něco chybí. „Vždycky jsem se chtěl naučit profesionálně programovat a také jsem si uvědomil, že možnosti kariérního posunu tam mám velmi omezené,“ uvádí Michal Kunca důvody, které ho přiměly k rekvalifikaci.

Počítač byl nedílnou součástí jeho života už od dětství. „Otec měl Sharp mz-800, na kterém bylo několik her, a příbuzní pak vlastnili ZX spectrum,“ vzpomíná Michal a doplňuje: „Díky tátově práci jsme měli doma průměrný počítač a někdy od poloviny devadesátých let i internet.“  K tomu nechybělo předplatné PC Magazinu. „Když jsem byl dítě, představovaly pro mě jen přístroje na hry. Jako teenager jsem je pak začal využívat také ke stahování hudby a později filmů. Sem tam jsem na nich napsal nějaký referát do školy,“ říká košický rodák.  

Další rozšíření obzorů práce s počítačem mu přineslo studium na osmiletém gymnáziu. „Tam mě začalo zajímat programování. Bral jsem ho jako praktičtější formu řešení matematických a logických problémů,“ vysvětluje Michal, který v této době exceloval v matematických a fyzikálních olympiádách. Úspěchy sklízel nejen v regionálních, ale i celostátních soutěžích.

Přes jádro cesta do IT nevedla

Když se pak měl rozhodnout, kam půjde na vysokou školu, neváhal. Volba padla na ČVUT a fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. „Byla to pro mě výzva a vybral jsem si ji i z důvodu prestiže, kterou měla mezi evropskými univerzitami. Mým cílem bylo dostat se k softwarovému inženýrství,“ říká a připouští, že nakonec si ukousl větší sousto, než byl ochotný polknout: „Školu jsem nechal, když jsem si uvědomil, že studium vyžaduje mnohem vyšší nasazení, než jsem mu byl ochotný dát. Chtěl jsem od života víc, než jen sedět na přednáškách, cvičeních či trávit stovky hodin samostudiem a počítáním stovek úloh z matiky a fyziky.“

Po odchodu z vysoké školy nastoupil Michal do zaměstnání a čtyři roky pracoval jako IT technik. „Ta práce mě bavila a hodně jsem se v ní naučil,“ poznamenává, ale smutně dodává: „Bohužel tam ale nebyl prostor pro další růst, jak profesní, tak platový.“ Štěstí šel proto hledat jinam. Pracoval jako podpora programátorů a sem tam si i sám něco vytvořil. „Vždycky jsem byl rád, když jsem si mohl práci zautomatizovat pomocí skriptů,“ přiznává.

Svobodná Evropa jako přestupní bod

Posledních pět let pak pracoval jako správce zpravodajského systému v Rádiu Svobodná Evropa. „IT kolektiv tam byl fajn,“ říká a připouští, že už před nástupem uvažoval o změně profese: „Už tehdy jsem chtěl umět programovat na profesionální úrovni. Vždy jsem měl totiž pocit, že mi něco chybí.“  

Jenže tehdy si rekvalifikační kurz programování Michal dovolit nemohl. Nabízenou práci tak přijal a pomáhal šířit poselství rádia do zemí, kde se obyvatelům o svobodě slova může jen zdát. Ovšem myšlenky na rekvalifikaci se stále vracely. „Přibližně před rokem jsem si uvědomil, že i na tomto místě mám poměrně omezené možnosti dalšího kariérního postupu kvůli systému, se kterým jsem pracoval. Začal jsem tedy opět hledat cestu k programování,“ svěřuje se.

Díky bootcampu se stane konečně programátorem

V té době mu kamarád připomněl, že se spolu zhruba před rokem bavili o bootcampu Green Fox Academy. „Já jsem na něj tehdy narazil díky reklamě na Facebooku a společně jsme to řešili,“ vrací se rodák z Košic k osudovému rozhovoru. Jestliže před rokem do rekvalifikace Michal nešel, tentokrát už neváhal a přihlásil se do rekvalifikačního kurzu při práci se zaměřením na Javu.

„Od bootcampu očekávám, že mi dá praktické schopnosti a zkušenosti, jež potřebuji, aby mě někdo zaměstnal jako programátora,“ říká a přidává hodnocení rekvalifikačního kurzu: „Moje očekávání zatím plní a jsem hodně zvědavý na průběh projektové části, až se naplno rozběhne.“

Do severských zemí či královských kolonií

Důvodů, proč se Michal rozhodl pro rekvalifikaci na programátora, měl hned několik. Kromě toho, že ho kódování už od gymnázia bavilo, pak dalším byla představa o budoucnosti. „Chci časem pracovat z domova a mít větší časovou flexibilitu. Nejen v tom, kdy budu pracovat, ale také jak moc,“ svěřuje se příznivec sci-fi, fantasy, boulderingu či turistiky a uzavírá povídání: „Ideálně bych chtěl na něčem novém pracovat tak rok a pak, pokud se bude politika ve střední Evropě vyvíjet stejně jako doposud, bych se přestěhoval. Uvažuji o Skandinávii nebo nějaké zemi ze Společenství národů.“  Ovšem kam skutečně povedou kroky Michala, coby junior software developera, to se teprve ukáže.

-AŠ-

Staň se i ty programátorem/kou!

Poznej naše kurzy programování:

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM