Publikováno:
20. července 2021

Ze správce systému Michala se stal low-code programátor

Pět let měl Michal Kunca na starosti správu zpravodajského systému v Rádiu Svobodná Evropa. Přesto mu něco ke štěstí chybělo. „Možnosti povýšení tam byly omezené. Navíc jsem se chtěl naučit programovat,“ vysvětluje, proč se přihlásil do rekvalifikačního kurzu Junior programátor. Nyní Michal pracuje jako ServiceNow Junior Technical Analyst ve společnosti Accenture.

Počítač byl nedílnou součástí jeho života už od dětství. „Otec měl Sharp mz-800, na kterém bylo několik her, a příbuzní pak vlastnili ZX spectrum,“ vzpomíná Michal a doplňuje: „Díky tátově práci jsme měli doma průměrný počítač a někdy od poloviny devadesátých let i internet.“  K tomu nechybělo předplatné PC Magazinu. „Když jsem byl dítě, představovaly pro mě počítače jen přístroje na hry. Jako teenager jsem je pak začal využívat také ke stahování hudby a později filmů. Sem tam jsem na nich napsal nějaký referát do školy,“ říká košický rodák.  

Další rozšíření obzorů práce s počítačem mu přineslo studium na osmiletém gymnáziu. „Tam mě začalo zajímat programování. Bral jsem ho jako praktičtější formu řešení matematických a logických problémů,“ vysvětluje Michal, který v této době exceloval v matematických a fyzikálních olympiádách. Úspěchy sklízel nejen v regionálních, ale i celostátních soutěžích.

Rekvalifikacni kurz na junior programatora

Přes jádro cesta do IT nevedla

Když se pak měl rozhodnout, kam půjde na vysokou školu, neváhal. Volba padla na ČVUT a Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. „Byla to pro mě výzva a vybral jsem si ji i z důvodu prestiže, kterou měla mezi evropskými univerzitami. Mým cílem bylo dostat se k softwarovému inženýrství,“ říká a připouští, že nakonec si ukousl větší sousto, než byl ochotný polknout: „Školu jsem nechal, když jsem si uvědomil, že studium vyžaduje mnohem vyšší nasazení, než jsem mu byl ochotný dát. Chtěl jsem od života víc, než jen sedět na přednáškách, cvičeních či trávit stovky hodin samostudiem a počítáním stovek úloh z matiky a fyziky.“

Po odchodu z vysoké školy nastoupil Michal do zaměstnání a čtyři roky pracoval jako IT technik. „Ta práce mě bavila a hodně jsem se v ní naučil,“ poznamenává, ale smutně dodává: „Bohužel tam ale nebyl prostor pro další růst jak profesní, tak platový.“ Štěstí šel proto hledat jinam. Pracoval jako podpora programátorů a sem tam si i sám něco vytvořil. „Vždycky jsem byl rád, když jsem si mohl práci zautomatizovat pomocí skriptů,“ přiznává.

Svobodná Evropa jako přestupní bod

Posledních pět let pak pracoval jako správce zpravodajského systému v Rádiu Svobodná Evropa. „IT kolektiv tam byl fajn,“ říká a připouští, že už před nástupem uvažoval o změně profese: „Už tehdy jsem chtěl umět programovat na profesionální úrovni. Měl jsem totiž pocit, že mi něco chybí.“  

Jenže tehdy si rekvalifikační kurz programování Michal dovolit nemohl. Nabízenou práci tak přijal a pomáhal šířit poselství rádia do zemí, kde se obyvatelům o svobodě slova může jen zdát. Ovšem myšlenky na rekvalifikaci se stále vracely. „Přibližně před rokem jsem si uvědomil, že i na tomto místě mám poměrně omezené možnosti dalšího kariérního postupu kvůli systému, se kterým jsem pracoval. Začal jsem tedy opět hledat cestu k programování,“ svěřuje se.

Díky bootcampu se stal konečně programátorem

V té době mu kamarád připomněl, že se spolu zhruba před rokem bavili o bootcampu Green Fox Academy. „Já jsem na něj tehdy narazil díky reklamě na Facebooku a společně jsme to řešili,“ vrací se rodák z Košic k osudovému rozhovoru. Jestliže předtím do rekvalifikace Michal nešel, tentokrát už neváhal a přihlásil se do kurzu při zaměstnání se zaměřením na Javu a stal se součástí třídy Jade.

„Od bootcampu jsem očekával, že mi dá praktické schopnosti a zkušenosti, budu potřebovat, aby mě někdo zaměstnal jako programátora,“ říká a přidává hodnocení rekvalifikačního kurzu: „Má očekávání splnil.“

Garance

Do severských zemí či královských kolonií

Důvodů, proč se Michal rozhodl pro rekvalifikaci na programátora, měl hned několik. Kromě toho, že ho kódování už od gymnázia bavilo, pak dalším byla představa o budoucnosti. „Chci časem pracovat z domova a mít větší časovou flexibilitu. Nejen v tom, kdy budu pracovat, ale také jak moc,“ svěřuje se příznivec sci-fi, fantasy, boulderingu či turistiky.

Krátce po dokončení kurzu nastoupil Michal do nadnárodní společnosti Accenture, kde zastává pozici ServiceNow Junior Technical Analyst a věnuje se  jedné z nejrozšířenějších low-code platforem. Ale plány má do budoucna trochu jiné. „Pokud se bude politika ve střední Evropě vyvíjet stejně jako doposud, rád bych se přestěhoval jinam. Uvažuji o Skandinávii nebo nějaké zemi ze Společenství národů.“ Ovšem až čas ukáže, jak se bude Michalova kariéra dál rozvíjet a kam povedou jeho další kroky.

-AŠ-

RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Co je no-code? Díky němu můžeš prorazit v IT i bez znalosti kódu

Co je to datové inženýrství a proč je v současnosti skvělou volbou?

Chceš se stát programátorem? Tak na tyhle věci zapomeň!

Niki a low-code: Náhoda, která vedla ke skvělé práci v zahraničí

Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM