Publikováno:
10. srpna 2023

Trénování ve fitku vyměnil Honza za práci full-stack developera v Rohlik.cz

Jedenáct let se na volné noze věnoval trénování. Jenže pak přišla pandemie. „Už předtím jsem přemýšlel, že bych chtěl pracovat na dálku, ale teprve lockdown mě přiměl udělat změnu,“ říká Jan Charamza, který se v bootcampu rekvalifikoval do IT. Nyní už přes rok pracuje jako full-stack developer pro největší online supermarket Rohlík.cz. „Dělám přesně to, co jsem si přál a mám možnost si sáhnout na víc technologií. Práce je pestrá,“ pochvaluje si.

Honzova první setkání s počítačem byla lehce rozpačitá. „První kontakt proběhl u bratrance. Vzpomínám si, že mě zlákal na hry a ty se tehdy nahrávaly z audiokazet,“ říká a se smíchem dál vzpomíná: „Později jsem se nechal kámošem ukecat na odpolední hodiny Pascalu. Já ani lektor jsme netušili, co tam vlastně dělám. O žádném vážném vztahu k počítačům nemohla být řeč. V mém podání to byly nahodilé 'jednorázovky'.“

Zlepšení nepřišlo ani na střední škole, kde si rodák z Prahy vybral zaměření na veřejnou správu. „V té době jsem se věnoval lecčemu, ale danému oboru rozhodně ne,” poznamenává.

Cesta nejmenšího odporu

Po maturitě tak stál před rozhodnutím, čím se bude živit. „Protože nějaká forma pohybu byla vždy součástí mého života a zvládal jsem mluvit s lidmi, pustil jsem se do trénování,“ vysvětluje Honza, jak se dostal ke své profesi, u níž vydržel celých 11 let. „Vyhovovala mi časová flexibilita a těšila mě pozitivní zpětná vazba od lidí,“ říká a doplňuje: „Kromě mého občasného 'držkování' na všechno a všechny to byla příjemná a pozitivní životní etapa, během které jsem potkal mraky skvělých lidí.“

Jenže jeho pohodu mu rázně ukončila pandemie koronaviru. Lockdown uzavřel posilovny i fitka a fakticky mu znemožnil profesi vykonávat. „Snažil jsem tvořit online tréninkové programy. Vedl jsem online hodiny, psal jsem články pro jeden e-shop. Dělal jsem, co mě napadlo a co se dalo,“ popisuje Honza situaci, v níž se ocitl, a dál se svěřuje: „Trénování online mi lezlo na nervy. Nemám ho rád, nejsem ten typ. Potřebuji být u lidí, vidět je z více úhlů, naladit se na jejich energii a tak.“

Pandemie ho vrátila před monitor

„Webová prezentace byla vždy součástí mé profese a já jsem tvorbou webů rád trávil čas. Ne vždy se to odrazilo na kvalitě výsledku, ale bavilo mě to,“ poznamenává Honza a upřesňuje: „Nešlo o nic převratného, matlal jsem stránky většinou pomocí šablon ve WordPressu. Čas od času bylo fajn si tam přidat nějaké vlastní CSS. Kvůli tomu jsem začal googlit a sledovat videa o tvorbě stránek. Zakrátko jsem stáhl VS Code a začal zkoušet psát něco od píky.“

Právě tohle nadšení sehrálo určitou roli, když Honza během pandemie začal přemýšlet o změně. „V té době se potkalo víc věcí. Po možnosti dělat na dálku jsem pokukoval už dlouho, hlavně během mých pobytů v zahraničí,“ vysvětluje muž, který aktuálně bydlí 60 km za Prahou, a dodává: „Navíc, trénovat jsem kdysi začal s tím, že to budu dělat, dokud se nerozhodnu, co dál.“

Bootcamp s až nelidsky trpělivým mentorem

Po zvážení všech pro a proti začal Honza hledat na internetu vhodný rekvalifikační kurz programování. „Narazil jsem na Green Fox Academy a ta mě zaujala sympatickou prezentací, ucelenými informacemi a také spoluprací s firmami, které následně absolventy zaměstnávají,“ říká. Do bootcampu nastoupil s tím, že se naučí programovat a že mu otevře dveře do oboru IT. Absolvoval online kurz Junior programátora zaměřený na Javu a v projektové fázi bootcampu se pak věnoval C#. „Kurz byl super a lidi z Green Fox Academy jsou skvělí, ochotní a nápomocní. Ačkoliv jsem během kurzu poznal víc mentorů, páteří naší třídy byl Luky, který se pro učení nejspíš narodil. Je nelidsky trpělivý a umí předávat informace vstřebatelnou formou,“ smeká před ním Honza.

„Páteří naší třídy byl Luky, který se pro učení nejspíš narodil. Je nelidsky trpělivý a umí předávat informace vstřebatelnou formou.“

Full-stack developerem v Rohlíku

Přestože se v bootcampu Green Fox Academy Honza věnoval backendu, zajímal ho i frontend. Potěšila ho tedy možnost, že se po dokončení rekvalifikačního kurzu bude moct věnovat obojímu – tedy fullstacku. Místo u prestižního zaměstnavatele a současně největšího online supermarketu na českém trhu mu pomohla zajistit Green Fox Academy.  Honza  si příležitost utéct nenechal. „Od chvíle, kdy jsem zjistil, že je ve hře Rohlík.cz, chtěl jsem právě tam,“ potvrzuje. Ve své snaze uspěl a spokojené jsou obě strany.

V Rohlíku je přes rok a je součástí vývojářského týmu. „Líbí se mi tu, je tu dobrá parta. Jsem v týmu, který má na starosti část interního admin systému,“ uvádí a pokračuje: „Z hlediska programování dělám přesně to, co jsem si přál. Náplň práce je pestřejší a dělám napříč projekty. Mám tak možnost sáhnout si na víc technologií.“

Když se nyní Honza ohlíží zpět a přemýšlí o své volbě rekvalifikovat se do IT, tak jí rozhodně nelituje. „ Každopádně šlo o jedno z mých dobrých rozhodnutí. Mám z něj opakovanou radost,“ prohlašuje.

„ Každopádně šlo o jedno z mých dobrých rozhodnutí. Mám z něj opakovanou radost,“ prohlašuje.


Programování by si měl vyzkoušet každý

Přestože byl kdysi Honzův vztah k počítači a kódování lehce váhavý, teď to vidí jinak. „Programování je skvělá dovednost, kterou by měl alespoň do nějaké míry vyzkoušet každý. Má totiž přesah do mnoha oblastí života,“ myslí si a dál svoji myšlenku rozvíjí: „Člověk se při něm naučí soustředit se na řešení a ne na problém. Větší úkol si rozdělí na malé proveditelné kroky a ty postupně dělá. Je to dobrá škola, jak se nenechat zahltit.“

I když aktuálně tráví Honza nejvíce času programováním, nezapomíná ani na pohyb. Věnuje se thajskému boxu, lezení po horách a procházkám v přírodě, aby pořád jen neseděl. „Já toho však moc nenasedím. U notebooku většinou ležím na břiše na podlaze nebo jsem zmuchlaný na židli v nějaké divnopozici,“ směje se a uzavírá povídání úspěšný full-stack developer z Rohlíku.

Honza jak jinak než při sportu a cestování

-AŠ-

RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Kvíz: Jaký typ programátora jste?

Pět v jednom aneb Rohlík.cz je pro absolventy velká pecka

Rekvalifikace do IT je možná i bez větších úspor, stačí jen chtít

Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT

Fitness trenér Lukáš se rekvalifikoval na programátora

Nakóduj si svou budoucnost v nejintenzivnějším IT bootcampu v ČR

Přihlas se

Číst dále

evropská unie odznak
digital skills jobs coalition european union green fox academy pledger
digital skills jobs coalition european union green fox academy pledger
switch up green fox academy review
Nastavení souhlasu

Soukromí je pro nás důležité, proto můžeš odmítnout některé typy cookies, které nejsou nutné pro fungování stránek. Avšak jejich zakázáním můžeš negativně ovlivnit svůj zážitek z prohlížení tohoto webu.

Přijmout všetlačítko zavřít

Tyto cookies jsou nezbytně nutné pro správnou funkci webu, proto je není možné vypnout.

Zapnuto

Pro zobrazení pouze relevantní reklamy. Pokud nedáš souhlas s použitím marketingových cookies, objem reklamy co uvidíš zůstane stejný, ale bude se ti zobrazovat nezajímavý obsah.

Díky preferenčním cookies ti můžeme přizpůsobit obsah našich stránek. Používání webu pro tebe budesnazší a pohodlnější.

Statistické cookies používáme k vyhodnocování výkonu našeho webu. Tak určujeme počet návštěv a máme např. informace o tom,  které informace jsou pro tebe nejdůležitější. Můžeme provádět optimalizaci webu a vylepšovat naše služby.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.