Publikováno:
22. dubna 2018

Učitelka z mateřské školy, která píše příběhy o kódech

"Někdo mi ukradl kód z Python God, prosím, pomozte mi jej najít!” – vypravěčka Fanni Fulmer, která se rozloučila s povoláním učitelky v mateřské školce, aby se stala programátorkou, své páteční demo úkoly v Green Fox Academy prezentovala formou příběhů. Měla radost, když se jí na hodině JavaScriptu po vyčerpávajícím týdnu podařilo vykouzlit pár úsměvů.

Podle jejího otce programátora patřila instalace Windows mezi základní dovednosti, které by měly umět i dívky. Vedle počítače pak Fanni v zásadě vyrostla. Desátý ročník na střední škole absolvovala v Kanadě, kde se na hodinách matematiky učili vytvářet excelové tabulky. Jenže se jí stýskalo, a když se po roce vrátila domů, rozhodla se studovat pedagogiku a učitelství pro mateřské školy na ELTE.

Čím tě zaujal Kouzelný pavouk?

Wonderspider (kouzelný pavouk) je mateřská škola v Distriktu X, líbil se mi její název. Zavolala jsem tam a zeptala se, jestli bych si u nich mohla odbýt osmitýdenní praxi. Přijali mě. Absolvovala jsem univerzitu jako učitelka angličtiny pro mateřské školy, takže když jsem nastoupila do soukromé mateřské školy v Distriktu II, mluvila jsem s mrňaty anglicky. Bylo to tam úžasné.

Vypadá to, že práce učitelky tě zcela naplňovala, co se stalo?

Nedokázala jsem vyjít s platem, musela jsem si přivydělávat další prací. Byla jsem čím dál vyčerpanější a deprimovanější. V létě 2016 jsem začala vyhledávat programovací weby a uvažovala jsem o on-line kurzu. Tehdy jsem poprvé kontaktovala Green Fox Academy, šla jsem na den otevřených dveří a objednala si jejich newsletter. Připravovala jsem si zatím portfolio jako učitelka v mateřské škole, ale z finančních důvodů jsem čím dál víc toužila po změně. Pak jsem z ničeho nic dostala výpověď z bytu, který jsem měla pronajatý, a zároveň mi přišel email z Green Fox Academy, že pokud pošlu přihlášku do 8. prosince, ještě před Vánoci mi dají vědět, jestli mě vezmou. Tehdy mi došlo, že je čas na změnu. Cítila jsem, že takhle to má být.

Když ti pak o Vánocích přišla zpráva o přijetí, jak na to reagovali ve školce?

Zaměstnavatel mé rozhodnutí akceptoval, horší to bylo s dětmi. Na rozloučenou mi řekly: „Nechceme poslouchat nikoho jiného než tebe, ty nesmíš odejít!“ V březnu jsem se nastěhovala zpátky domů a rodina mi pomohla. Věděla jsem, že to bude velká změna, ale to mě neodradilo.

Tušila jsi, jak moc bude kurz Green Fox Academy náročný?

Když kurz v Green Fox Academy začal, bylo to ze začátku těžké, stýskalo se mi po dětech a vadilo mi sedět celý den u počítače. Chtěla jsem být dobrá a bála jsem se, že jim nebudu stačit. Tehdy jsem netušila, že si nemusím dělat starosti, protože jsme si vytvořili skvělou partu, všichni byli fakt chytří a vstřícní. Někdy jsme zůstávali ve třídě do osmi nebo devíti večer, neměli jsme žádné volno – ale stálo to za to. Hned první den jsme se během pár minut seznámili a díky tomu jsme se mohli soustředit na studium a pomáhat si navzájem. Systém výuky je opravdu promyšlený a mentoři jsou také velmi dobří, bez jejich pomoci bych se nedostala až sem.

A co tě na kurzech nejvíc bavilo?

Mě nejvíc bavily páteční dema, kde jsme mohli prezentovat,co jsme se naučili. Po nějaké době jsem začala z kódů vytvářet příběhy.  Začínalo to třeba takhle: někdo mi ukradl kód z Python God, pomozte mi ho najít, prosím! Byl to skvělý pocit, když se ty unavené obličeje rozzářily úsměvem! Nejen začátek, ale i konec kurzu byl těžký, především proto, že jsem se chtěla vrátit k dospělému životu, začít znovu pracovat a vydělávat peníze.

V novém působišti jsi začala pracovat jako vůbec první žena. Jaké bylo přijetí?

Green Fox Academy pro mě našla místo v Inter-Mikrum Kft. Byla jsem šťastná, že můžu dál programovat mezi lidmi, kteří mě podporují, a moje práce mě dnes opravdu baví. Ve firmě jsou většinou developeři Javy, a moc mě potěší, když mě občas požádají o pomoc s kódem JavaScriptu. Je to skvělý pocit, když jim umím pomoci!

Takže na mrňata ze školky jsi už zapomněla?

Určitě se chci další dva nebo tři roky věnovat programování, ale pak bych se ráda vrátila k dětem. Třeba bych je mohla učit programovat. Mohla bych pracovat i se středoškoláky! Koukám se po možnostech dobrovolnické práce, a kdo ví, třeba to zkusím jako mentor v Green Fox Academy. Zatím ale budu dál občas hrát roli Klauna Fanni, malovat obličeje a vytvářet zvířata z bublin, protože děti mi moc chybí!

Start dalšího prezenčního kurzu na částečný úvazek: 16. listopadu 2020
Start dalšího prezenčního kurzu na plný úvazek: 1. března 2021

Start nadcházejícího online kurzu na zkrácený úvazek: 17. listopadu 2020
Start nadcházejícího online kurzu na plný úvazek: 16. listopadu 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!