Jako zástupce vedoucího prodejny Penny Marketu si sáhl na dno svých sil. O mnoho lepší to nebylo ani v gastronomii. „Obor během Covidu ztratil hodně a nikdo v něm pak nechtěl dělat. Navíc jsem si přál práci, kde bych se mohl dál rozvíjet,“ vysvětluje Kryštof Jukin, proč se rekvalifikoval do IT. Díky bootcampu se z něj stal back-end programátor a nyní se ve společnosti 1.PF podílí na vývoji interních aplikací pro Mercedes.
S počítačem má úzký vztah od dětství. Přesto ho po základní škole zlákal jiný obor.
„V té době mě velmi chytlo vaření a pečení. Láska je to doteď, i když už ne tak silná,“ říká rodák z Prahy a doplňuje: „Navíc mi bylo jasné, že všeobecné vzdělání moc výhod do života nepřináší, proto jsem se rozhodl rozvíjet tyto zájmy.“ Nastoupil tedy na Střední školu gastronomie a hotelnictví v Klánovicích. „Jsem velmi vděčný za ta léta a praktické zkušenosti, co jsem tam získal,“ poznamenává.
Na střední škole dostal zajímavou nabídku. „Šlo o možnost jít studovat do Anglie na University College Birmingham. Byla by hloupost takovou šanci nevyužít,“ svěřuje se a líčí dál: „Fascinovaly mě velké stroje a složitá technika. Letadla a letectví tomuto zájmu odpovídaly.“ Ovšem nakonec studia na Ostrovech z osobních důvodů nedokončil.
Vrátil se zpět do Česka a nastoupil do obchodu s obuví, kde dostal mimo jiné na starost e-shop. „Měl jsem za úkol zařazovat nové zboží do systému. Fotil jsem nové položky a snímky následně upravoval, aby měly požadovanou kvalitu. Vymýšlel jsem k nim texty a popisky,“ popisuje Kryštof náplň své práce a pokračuje: „Kromě toho, když bylo na prodejně hodně zákazníků nebo málo prodavačů, jsem se věnoval prodeji.“
Postupně začal vypomáhat také na dalších prodejnách a jeden z obchodů dostal na starost. „Stal jsem se pravou rukou zaměstnavatele a vlastníka. Pomáhal jsem jim řešit i logistické a organizační problémy,“ prozrazuje. Většinu zkušeností mohl následně uplatnit v další práci. Pro pozici zástupce vedoucího prodejny Penny Marketu měl dokonalou průpravu.
Jenže realita byla zcela jiná. „Za normálních okolností by to nebyla nijak náročná práce. Šlo by o doplňování zboží do regálů, kontrola jeho kvality, přebírání dodávek z centrálního skladu, dohled na ostatní pracovníky, finanční hospodaření, případně sezení na kase a řešení stížností zákazníků,“ vyjmenovává Kryštof a dodává: „Jenže normální okolnosti nikdy nenastaly. Na prodejně bylo málo personálu, nadřízení na nejvyšších místech ignorovali problémy, já měl pořád šílené množství hodin přesčasů a byl jsem fyzicky zničený.“ Tato kombinace ho přiměla podat výpověď, přestože jinak byl kolektiv na prodejně, jak sám říká, skvělý.
Po této zkušenosti hodně přemýšlel, kam dál. „Mým cílem nebylo se vrátit do gastronomie, ale v té době končila vlna pandemie a já jsem dostal nabídku. Bylo to, ber nebo hledej práci dalších pár měsíců, a já jsem potřeboval vydělávat,“ vysvětluje Kryštof, jak se stal vrchním číšníkem, a přidává: „Práce to ale byla celkem dobrá, i když mi trošku komplikovala životosprávu.“
Ovšem na celém oboru bylo znát, že ho pandemie těžce zasáhla. „Gastronomie ztratila hodně a mnoho restaurací skončilo. Spousta číšníků a kuchařů bylo během lockdownů propuštěno,“ popisuje situaci v oboru a pokračuje: „Po znovuotevření restaurací se ale ukázalo, že téměř nikdo z nich se nechce vrátit. Jinde jim dali víc. Navíc číšníci jsou závislí na dýšku, které se ani pak nepropíše na důchod.“ A tak začal i on přemýšlet, že by obor změnil.
V té době narazil na internetu na příběh absolventa Green Fox Academy, který získal práci v IT. Text ho zaujal a do bootcampu se přihlásil. „Když jsem do rekvalifikačního kurzu Junior programátora nastupoval, doufal jsem, že z něj vyjdu jako někdo, kdo kódování rozumí. Ví, kde má začít a jak má udělat základní věci. Věřil jsem, že to bude dobrý start pro novou kariéru,“ svěřuje se Kryštof, který má za sebou prezenční super intenzivní variantu kurzu.
„Z Green Fox Academy jsem odešel jako velmi schopný programátor.“
Po dokončení bootcampu získal Kryštof místo programátora ve společnosti 1.PF, kde aktuálně denně využívá technologie C# a typescript. „Ve firmě se mi líbí a to i díky tomu, že mohu dělat na celém projektu a nejen na určité části,“ pochvaluje si a upřesňuje: „Vyvíjíme interní aplikace pro Mercedes, které importérovi umožňují lepší organizaci a práci s dealery.“
Když se nyní Kryštof ohlíží zpětně, je se svým rozhodnutím pustit se do rekvalifikace do IT spokojený. „Bootcampu Green Fox Academy jsem vděčný za možnost změnit kariéru. Z kurzu jsem odešel jako velmi schopný programátor. Kdybych stál před rozhodnutím znova, šel bych do toho zase. Green Fox je možnost, která se hned tak nenajde,“ uzavírá povídání.
-AŠ-