Publikováno:
27. dubna 2021

Z dispečera Aleše se stal programátor

Dříve plánoval cesty kamiónů. Ty musely být v přesný čas na zákazníkem požadovaném místě kdekoliv v Česku či v Evropě. „Byla to náročná práce a musíte být připraveni na všechno,“ říká Aleš Vaněrka, který se rozhodl po 12 letech v logistice změnit svou profesi. Absolvoval rekvalifikační kurz programování a nyní je z něj junior software developer.

Přitom u něho byly začátky s počítačem více než opatrné. „Prvně jsem se s ním setkal na základní škole v odpolední družině,“ loví v paměti a matně si vybavuje: „Ani nevím, jaký typ to tenkrát byl. Pan učitel nám vysvětloval a ukazoval základy Basicu.“ Ovšem i to stačilo k tomu, aby si Aleš vybudoval respekt a obdiv ke všem programátorům.

Kdykoliv se může na silnici cokoliv stát

Počítače však zůstaly nadále stranou jeho zájmu. Po základní škole nastoupil na střední průmyslovku v Teplicích a vybral si obor silniční doprava. Podobné zaměření si zvolil potom i na strojní fakultě Západočeské univerzity. „Nepatřil jsem k těm, kteří mají od útlého dětství vysněné povolání. Škola mi dala dobrý obecný základ k uplatnění ve více oborech. Nakonec jsem se rozhodl pracovat v podobném oboru, jenž jsem studoval, a šel jsem do logistiky,“ říká k prvnímu zaměstnání.  

V oboru strávil řadu let a za tu dobu se hodně věcí změnilo. „Nejpřekotněji se měnily technologie, které jsme používali. Od papírových složek a faxů jsme přešli k modernímu ukládání a správě dat pomocí specializovaných softwarů,“ říká Aleš a doplňuje: „Chytré telefony jsou už standardem i pro toho nejposlednějšího řidiče.“

Co se však nezměnilo, jsou nervy. „Práce dispečera v mezinárodní a vnitrostátní přepravě nákladů je hodně o předvídání. Musíte být připraveni na to, že se situace může každým okamžikem zcela změnit,“ a připouští, že nápor na psychiku zažívají nejen šoféři na D1, ale i jejich kolegové v kancelářích. „Nejtěžší je zvládnout vypjaté situace. Musíte si zachovat chladnou hlavu a určit priority. Naštěstí jsem měl velkou míru svobody při plnění úkolů. Vždy jsem se tak snažil vybrat v dané chvíli co možná nejlepší řešení,“ popisuje svůj denní chléb. Součástí rozhodnutí samozřejmě bylo také to, že následně musel svou volbu obhájit před vedením a zákazníkem.  

Nejvyšší čas na restart

Dlouhodobý stres si vybíral svou daň. „Po dvanácti letech v oboru jsem začal hledat možnosti, jak 'přehodit výhybku' ve svém životě a zkusit se živit jinak,“ svěřuje se Aleš s pocity, které ho přiměly uvažovat o rekvalifikaci. Zvažoval různé možnosti a nakonec mu pomohl úřad práce. „Na jeho webových stránkách jsem našel odkaz na rekvalifikační kurz Green Fox Academy,“ vzpomíná, jak se o bootcampu dozvěděl.

Obor IT ho nadchl. „Skýtá mnoho možností a mne vždy zajímalo a udivovalo, co vše nabízí,“ líčí teplický rodák a pokračuje: „Programování cítím jako skutečný základ celého odvětví, a proto jsem se mu chtěl věnovat. Mám smysl pro detail a jsem také trochu puntičkář, což jde s kódováním dobře dohromady.“ Po úvaze se tedy přihlásil do rekvalifikačního kurzu při zaměstnání a vybral si zaměření na Javu a C#.

„Chtěl jsem, aby mě dlouhodobý kurz programování zasvětil do světa kódu a zároveň mi ukázal způsob práce v IT společnostech. Nahlédl jsem i do způsobu práce na vývoji aplikací. Bootcamp má očekávání zcela naplnil.“

„Chtěl jsem, aby mě dlouhodobý kurz programování zasvětil do světa kódu a zároveň mi ukázal způsob práce v IT společnostech. Nahlédl jsem i do způsobu práce na vývoji aplikací. Bootcamp má očekávání zcela naplnil,“ hodnotí rekvalifikaci Aleš a připouští: „Nicméně informací bylo skutečně mnoho a k plnému pochopení jednotlivých témat mne čeká ještě hodně času a práce.“

Programátor v běhu

S novou prací by čerstvě vyškolený junior programátor rád začal co nejdříve. „Vážně! Chci hned naskočit do nového zaměstnání a pořádně si procvičit získané vědomosti,“ potvrzuje a rovnou i přidává, jaký by měl být jeho ideální zaměstnavatel: „Líbilo by se mi pracovat pro firmu, která svou činností přispívá ke zlepšení světa kolem nás. Ulehčuje práci ostatním. Zlepšuje věci, aby byly efektivnější. Zkrátka její činnost má nějaký hodnotový přesah.“

Toho, že je programování běh na dlouhou trať, se Aleš nebojí. Přece jen on na startech stojí poměrně často a je vytrvalý. Jeho cílem třeba je uběhnout půlmaraton pod dvě hodiny a podle všeho tuto hranici brzy pokoří.

Aleš absolvoval online kurz Junior programátora (Při zaměstnání). Byl součástí třídy Microtis. 3,5 měsíce po absolvování kurzu nastoupil jako Service Delivery Engineer do společnosti Accenture.

-AŠ-

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM