Cítil, že interní pozici, na které pracoval, dříve či později zruší kvůli automatizaci. „Také jsem chtěl dělat něco, co bude mít hmatatelný výsledek,“ vyjmenovává Jaroslav důvody, proč se rozhodl pro rekvalifikaci do IT. Před tříletým studiem na vysoké škole dal nakonec přednost čtyřem měsícům v bootcampu a za svou volbou si stojí. Aby také ne, po dokončení kurzu jsme ho obsadili na pozici Service Delivery Engineer platformy ServiceNow do společnosti Accenture.
O programování začal Jaroslav přemýšlet zhruba před rokem a půl, i když zpočátku mělo jít jen o získání nové dovednosti. „Říkal jsem si, že by to mohla být dobrá kombinace s tím, co jsem dělal v práci a také dříve studoval,“ vysvětluje a pokračuje: „S kolegou jsme udělali přijímací zkoušky na informatiku na ČZU, což byla jediná vysoká škola v Praze, která nabízela takový typ studia dálkově.“
Ovšem rodákovi z Prahy stačila jedna návštěva univerzity a pochopil, že tudy cesta nepovede. „Nebyl jsem ochotný tomu obětovat tři roky, učit se znovu matematiku, právo, psát závěrečnou práci a připravovat se na státnice,“ vyjmenovává vše, co by ho čekalo, a dodává: „Podstupovat tohle všechno mi přišlo jako příliš vysoká daň za tu programovací část.“ Začal proto hledat další možnosti, kde by se mohl naučit kódovat. „Při procházení různých online kurzů zdarma a víkendových seminářů jsem narazil na bootcamp Green Fox Academy. V té době to byla snad jediná možnost, kde se dalo programování intenzivně studovat,“ poznamenává.
„Nebyl jsem ochotný tomu obětovat tři roky, učit se znovu matematiku, právo, psát závěrečnou práci a připravovat se na státnice,“ vyjmenovává vše, co by ho na vysoké škole znovu čekalo.
Jaroslav dlouho neváhal a přihlásil se do Super intenzivního kurzu se zaměřením na programovací jazyk Java. „Rekvalifikační kurz programování určitě naplnil moji potřebu po nových znalostech. Pro někoho, kdo se nikdy kódování nevěnoval, bylo těch nových informací opravdu hodně,“ připouští, že bootcamp si svou pověst zaslouží a doplňuje: „Ale já ani nečekal, že by to mělo být jinak, tohle lidé z Green Fox Academy a bývalí studenti celkem otevřeně komunikují směrem k novým zájemcům o studium.“ Motivací, proč do rekvalifikačního kurzu nastoupit, však u Jaroslava nebyla jen touha získat nové dovednosti, ale také to, aby se v budoucnu lépe uplatnil na trhu práce.
„Rekvalifikační kurz programování určitě naplnil moji potřebu po nových znalostech. Pro někoho, kdo se nikdy kódování nevěnoval, bylo těch nových informací opravdu hodně.“
Právě perspektiva pražskému rodákovi chyběla v jeho poslední práci, kde působil jako Client Financial Management Senior Analyst. „Byla to interní pozice, kdy jsem byl v každodenním kontaktu zejména s manažery zodpovědnými za projekty. Řešili jsme finanční parametry projektů v celém jejich životním cyklu,“ popisuje svoji denní rutinu a dodává: „Zároveň jednou z mých hlavních zodpovědností bylo, aby naše interní procesy byly v souladu s US GAAP, což jsou americké účetní standardy.“
Vše fungovalo relativně dobře, než přišla pandemie. To byla chvíle, kdy Jaroslav začal na svoji profesi pohlížet jinak. „Zlomilo se to ve mně ve chvíli, kdy jsem začal naplno pracovat z domova. Přestal jsem se vídat s kolegy, mezi kterými jsem měl mnoho přátel, a uvědomil jsem si, že bych chtěl dělat něco, kde uvidím hmatatelný výsledek své práce,“ svěřuje se s pocity a zároveň připouští, že začal mít obavy o svou buducnost: „Navíc pravděpodobně dříve či později tyto interní pozice, co jsem zastával, projdou nějakou nevyhnutelnou redukcí kvůli automatizaci.“
Rekvalifikace do IT je Jaroslavův druhý pokus o změnu směřování kariéry. První udělal už před lety po střední škole. „Vystudoval jsem geodezii a kartografii. Poté, co jsem si vyzkoušel práci v oboru, jsem dospěl k závěru, že to asi není něco, co bych rád dělal i v budoucnu. Tak jsem šel studovat bakalářské studium, provoz a ekonomiku na ČZU,“ vzpomíná a pokračuje: „Nikdy předtím jsem moc nevěřil, že bych měl na to vystudovat VŠ, ale zjistil jsem, že mi to docela jde. Jelikož jsem neměl úplnou představu, co bych chtěl jednou dělat, tak jsem po bakalářském studiu přešel na magisterské na VŠE, kde jsem se věnoval mimo jiné i projektovému managementu a tento obor mě opravdu bavil.“ Při studiu si odbyl i praxi ve firmě a následně po převzetí diplomu nastoupil do zaměstnání. Právě tam ho po třech letech zastihl covid a pochybnosti.
Ty však s prvními hodinami bootcampu zmizely. „Věnoval jsem mu veškerý svůj čas a plně jsem se soustředil na to, abych rekvalifikační kurz dokončil,“ přiznává Jaroslav, že během studia mu na nic jiného čas nezbýval. Super intenzivní kurz Junior programátora absolvoval online a byl součástí třídy Rodeo. To, že rekvalifikaci věnoval tolik energie, se mu vyplatilo. Po dokončení kurzu totiž nastoupil jako Service Delivery Engineer platformy ServiceNow do společnosti Accenture a udělal tak další krok k uskutečnění svých plánů.
Ty jsou prozatím prosté. „Rád bych se profesně rozvíjel a učil. Jinak popravdě moc neplánuji. Mám totiž pocit, že mě to rozptyluje od toho, co je potřeba dělat teď,“ prohlašuje novopečený programátor a častý zákazník knihkupectví. „Jelikož teď vše děláme online, na kameru, tak průběžně dokupuji další nové knihy, abych je měl na pozadí a vypadal chytřejší,“ směje se Jaroslav a dodává, že naposledy přečetl Souostroví Gulag od Solženicyna. Ovšem jinak je to také aktivní sportovec, který v minulosti 10 let hrál téměř vrcholově hokej a pak dalších osm hokejbal. Pohyb je jeho velkou vášní, které se nyní přidalo také programování.
Už 20 absolventů bootcampu nastartovalo svoji novou kariéru v Accenture
Vychovat si juniory nám dává smysl, říká Dominika Valovičová z Rohlík.cz
Programovat se může naučit každý, chce to jen trpělivost říká mentorka Anna
Před studiem programování na VŠ dala Markéta přednost bootcampu
Práci obchodníka vyměnil Michail za pozici programátora
-AŠ-