Dříve Adam Sattler rozdával po nocích karty a sledoval s kamennou tváří kuličku rotující po ruletě. Při hledání jiné práce ale narazil. „Když jsem procházel inzeráty, všude jsem viděl pozici programátora,“ vysvětluje, co ho přimělo k rekvalifikaci. Necelý měsíc po dokončení bootcampu Green Fox Academy nastoupil na pozici .NET a Sitecore developera do společnosti Internet Projekt.
Počítače ho zajímaly od mládí. „Jako malý jsem dokázal celé hodiny sledovat tátu a bratra, jak na nich pracují či hrají hry. Fascinovalo mě to,“ vzpomíná Adam a vypráví dál: „Když jsem pak měl svůj vlastní počítač, začal jsem s hrami. Potom jsem se chvíli bavil editací videí a nakonec jsem se opět vrátil k hraní.“ Comeback to však byl velkolepý. Rychle se propracoval mezi světovou elitu. „Když mi bylo 15 let, toužil jsem se stát esportovým profesionálem, ale tehdy v Česku chyběly organizace a finanční zázemí, tak jsem se snu postupně vzdal,“ poznamenává.
Systém výuky v českých školách Adama nikterak neuchvátil. „Vždy mi přišlo, že se učím z velké části něco, co nikdy v životě nevyužiji. Nejvíce jsem nenáviděl předměty, kdy jsem se musel naučit něco nazpaměť jen proto, abych to napsal na papír a za týden to zapomněl,“ říká a dodává: „To se týkalo i IT seminářů. Učitelé mě nutili se všechno naučit nazpaměť. Něco jsem opsal a vůbec jsem nevěděl, proč to tak funguje. Pak jsem dostal hodnocení.“ I proto se rozhodl ve studiu dál nepokračovat a chtěl co nejdříve do práce.
,,Nejvíce jsem nenáviděl předměty, kdy jsem se musel naučit něco nazpaměť jen proto, abych to napsal na papír a za týden to zapomněl.“
V té době narazil na inzerát na krupiérský kurz a představa zaměstnání v kasinu ho zaujala. „Byla lákavá, ale od počátku jsem věděl, že to není práce, kterou bych chtěl dělat déle jak 5 let,“ přiznává Adam, který se po dodělání krupiérského kurzu přestěhoval z Brna do Prahy a v hlavním městě následně nastoupil do jednoho z nejprestižnějších kasin. „Spolupracoval jsem tam s opravdovými profíky a denně jsem potkával velké hazardní hráče. Každý den byl jiný,“ říká.
Rozhodně na nedostatek napětí a emocí si nemohl stěžovat. „Musíte si zvyknout, že ať děláte cokoliv, tak na vás vždycky bude někdo naštvaný. Pokud se hráčům nedaří, začnou vás kolikrát dost hrubě urážet a někdy je to na hraně toho, co se dá snést. Přesto si musíte zachovat kamennou tvář,“ přiznává, že i on sám prožil pár perných chvilek, a připouští: „I když jsem celkem flegmatik a hned tak si něco neberu, párkrát jsem si říkal, že dám výpověď. Pak jsem ale šel na pauzu, tam jsem se uklidnil a pokračoval jsem dál. Práce v kasinu mi po psychické stránce dala dost. Té zkušenosti rozhodně nelituji.“
Po třech letech usoudil Adam, že je čas na změnu a návrat do IT. Když mu nevyšla kariéra v esportu, chtěl zkusit štěstí jako programátor. „Přihlásil jsem se do semináře, ale ten mě ve výsledku spíš od kódování odradil. Šlo o Pascal, který už tehdy nebyl moc atraktivní. Navíc výuka byla vedena stylem, zkuste přijít na řešení do konce hodiny. Na nic se neptejte a hlavně nehledejte na internetu,“ povzdychne si.
Nicméně i přes tuto negativní zkušenost se programování nehodlal vzdát. „Nakoupil jsem si knihy a zkusil jsem se ho naučit sám úpravou kódu v jedné open source hře. Jenže jsem měl pocit, že sice něco dělám, ale bez návodu to nedokážu,“ říká. Přitom motivaci měl velkou. „Přál jsem si dělat něco, co mě bude bavit a bude mi to dávat smysl,“ prozrazuje a dodává, že další výhody spojené s IT, jako možnost práce z domova, žádné noční směny, zajímavé platové ohodnocení atd., pro něj nebyly úplně tím nejdůležitějším.
Když dokola procházel nabídky práce a stále narážel na inzeráty na volné pozice programátorů, rozhodl se pro rekvalifikaci. „Začal jsem hledat, kde bych se mohl naučit programovat. Původně jsem si myslel, že je k tomu potřeba vysoká škola, protože dělat programátora není jen tak,“ přiznává, že v té době moc informací ještě neměl.
„Jenže já jsem na vysokou nechtěl. Nevyhovuje mi teoretické studium, a proto jsem hledal něco, kde by se víc zaměřovali na praxi. Přitom jsem narazil na Green Fox Academy a jejich super intenzivní kurz Junior programátora,“ vypráví Adam.
„Kurz moje očekávání předčil. Vůbec jsem netušil, že je možné se toho tolik naučit za tak krátkou dobu.“
Dlouho neváhal a přihlásil se do prezenčního kurzu se zaměřením na C#. „Jelikož tento bootcamp nepatří mezi úplně levné, tak jsem očekával kvalitu,“ prozrazuje, s čím do třídy nastupoval, a dodává: „Kurz moje očekávání předčil. Vůbec jsem netušil, že je možné se toho tolik naučit za tak krátkou dobu.“
Jestliže systém školní výuky mu nesedl, v Green Fox Academy se našel. „Doma jsem si večer pouštěl videa s materiály na další den. Ráno s námi mentoři vše zopakovali a zodpověděli všechny otázky okolo nejasností. Pak už to bylo pouze o praxi a experimentování v kódu,“ vrací se ke dni v bootcampu a pokračuje: „Na vše jsme museli přijít sami nebo případně s nápovědou mentorů. Ti nám dokázali vše jasně a individuálně vysvětlit, klidně i na dálku. Tento přístup se mi líbil. Nikdo mě nenutil dělat něco podle někoho a už vůbec nešlo o nějaké slepé opisování. Tím, že jsem musel na vše přijít sám, jsem se naučil nejvíc a taky jsem si to dobře zapamatoval.“
Pozitiva Adam viděl i ve workshopech s psychology, kteří studentům během bootcampu pomáhali rozvíjet jejich měkké dovednosti. „Na první den si pro nás přichystali seznamovací akci, která nás dost jako kolektiv spojila,“ prozrazuje.
„Do měsíce jsem podepisoval pracovní smlouvu a v zaměstnání nyní využívám víc jak 90 % toho, co jsem se v kurzu naučil. Jít do Green Foxu bylo moje nejlepší životní rozhodnutí.“
Rekvalifikační kurz programování dal Adamovi i novou práci. Tu získal krátce po dokončení bootcampu. „Do měsíce jsem podepisoval pracovní smlouvu a v zaměstnání nyní využívám víc než 90 % z toho, co jsem se v kurzu naučil. Jít do Green Foxu bylo moje nejlepší životní rozhodnutí,“ prohlašuje.
Adam po rekvalifikaci nastoupil do společnosti Internet Projekt na pozici .NET a Sitecore developer. „Jsem spokojený, že mám takovou práci. Zaměstnavatelé jsou otevření k novým nápadům. Je tu příjemný kolektiv a dělám na zajímavých projektech,“ pochvaluje si a doplňuje: „Každé ráno dostanu task, který musím za ten den splnit. Stále se mám co učit a v čem se zlepšovat.“
Ovšem nezahálí ani ve svém volném čase, kdy pracuje na vlastních věcech. Má totiž ještě jeden velký sen, který by si časem rád splnil. „Přál bych si jednou vytvořit vlastní aplikaci nebo hru, jejíž název budou všichni znát. Už na ní sice dělám, ale potřebuji ještě nabrat víc zkušeností, abych ji mohl prezentovat a měl s ní úspěch,“ uzavírá s úsměvem povídání nyní již backend developer.
-AŠ-
Jaký typ vývoje a specializace vám v IT nejvíc sedne?
Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět
Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT
Ze střední šla Silvie rovnou do bootcampu a stala se junior programátorkou za 4,5 měsíce