Koronavirus přiměl Zdeňka k rekvalifikaci. „Dříve či později by na ni stejně došlo,“ říká. Ač by se mohlo zdát, že v době, kdy v Evropě zuří pandemie, to bude mít s hledáním práce v novém oboru složitější, opak byl pravdou. Jako absolvent kurzu Green Fox Academy a Salesforce developer si mohl vybírat hned z několika nabídek! Jak nyní vypadá jeho pracovní den? Jaké dovednosti pro tuto profesi potřebuje? To vše i mnohem víc se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Vystudoval jsem historii a polštinu. Po vysoké škole jsem pak 10 měsíců pracoval pro SSC, ale tam mě to moc nebavilo. Rozhodl jsem se tak odejít a šest let jsem se živil jako překladatel a tlumočník. To, že jsem uměl polsky, byla velká výhoda. V Maďarsku umí polštinu jen pár lidí. Je to docela vzácnost. Reklamní bannery Green Fox Academy se mi zobrazovaly poměrně dlouho. Lákaly mě pořád dokola, ale já neměl čas, abych se do studia pustil. Jenže pak přišel Covid-19 a najednou jsem neměl co dělat. Žádné zakázky na překlady ani tlumočení nepřicházely. Usoudil jsem, že tedy nastal čas na změnu.
Bootcamp začal v červenci 2020 po první vlně epidemie. Výuka probíhala v kampusu a já jsem byl rád, že po měsících lockdownu jsem opět mezi lidmi. Měli jsme skvělou partu. Bavilo mě i samotné studium. Celou dobu jsem měl pocit, že to, co děláme, je něco mezi hrou a prací. Největší výzvou pro mě byla první zkouška. Během kurzu jsme měli tři. První jsem napoprvé neudělal, ale pak jsem suverénně složil obě zbývající. To byl pro mě rozhodující moment. Díky němu jsem uvěřil, že do IT opravdu patřím a začal jsem se mnohem víc snažit.
Zaměřil jsem se na programovací jazyk Java a vývoj backendu. Žádný konkrétní důvod jsem neměl, když jsem si vybíral zaměření. Tehdy jsem věděl, jaké jsou programovací jazyky, ale netušil jsem, jaký je rozdíl mezi frontendem a backendem.
Bootcamp jsem dokončil v listopadu 2020, kdy v Maďarsku začínala druhá vlna koronaviru a opět se začala zavádět epidemiologická opatření. Firmy neměly téměř žádné volné pozice. Když už se nějaká nabídka objevila, všichni po ní skočili. Bál jsem se, že jako junior, který začíná kariéru, nebudu mít šanci. Pak přišel únor, kdy se to zlomilo. Měl jsem hodně napilno. V jednu chvíli jsem měl každý den v týdnu alespoň jeden pracovní pohovor. Po zhruba dvanácti pohovorech jsem dostal nabídku od tří společností. V březnu jsem nastoupil do práce ve společnosti evoCRM. Stal jsem se součástí týmu Salesforce, který čítá 50 lidí.
O Salesforce jsem vlastně poprvé slyšel, až když jsem hledal práci. Je to přední světový nástroj CRM (Customer Relationship Management), který se v poslední době hodně rozšiřuje i v Maďarsku. Jedná se o samostatný ekosystém s vlastním rozhraním a programovacím jazykem. Vývoj Salesforce není příliš vzdálený od backendu. Syntaxe jazyka Apex, který se k vývoji platformy používá, je podobná Javě. Pokud znáte Javu, rychle si s ní poradíte. Naším úkolem je pomoci firmám zefektivnit jejich procesy. Takže přizpůsobujeme tento nástroj jejich obchodním požadavkům a vytváříme jedinečná řešení.
Přestože naše vedení podporuje práci z domova, chodím do kanceláře téměř každý den. Jsem totiž rád mezi lidmi. Den začínám snídaní a kávou, pak zkontroluji přidělené tikety v JIRA nebo si přímo s kolegy promluvím o věcech, které je potřeba udělat. Víceméně se řídíme systémem Scrum, jenž je oblíbený při vývoji softwaru. Nemáme ale tolik meetingů, jako kdybychom pracovali důsledně podle agilní metodiky. Máme jednu pevně stanovenou poradu denně, kde probíráme náš postup.
Když narazím na nějaký problém, prvním pomocníkem je Google. Dá se proto říct, že nutností jsou určité rešeršní dovednosti. Také je potřeba vysoká míra samostatnosti, což je něco, co jsem se naučil díky mentorům už v Green Foxu. S ohledem na to, že pracuji v relativně malém týmu devíti lidí, kde zároveň působíme jako konzultanti pro naše klienty, je hodně důležitá i komunikace a soft skills jako celek.
Doporučil bych ho všem, kteří se zajímají o složitější obchodní procesy a řešení (kromě programování) a rádi jednají s lidmi. Jsou zvídaví, kreativní a rádi se učí nové věci. V programování se totiž nikdy nedostanete do situace, že všechno znáte.
Načasování ovlivnil Covid-19. Nicméně stejně bych ten krok dříve či později udělal. Jsem rád, že jsem se tak rozhodl, ke svému předchozímu životu bych se už nevrátil.
-AŠ-
Jak vidí svět vývojářů backendu programátorka a dřívější dietoložka
Kariérní kompas: Jaká technologie se k tobě hodí?
Z HR specialistky Jiřiny se stala programátorka
Práci obchodníka vyměnil Michail za pozici programátora
Rekvalifikace do IT je možná i bez větších úspor, stačí jen chtít