Studiu IT se věnoval už na střední škole. Jenže po nástupu do práce se vydal jiným směrem. Poslední tři roky dělal prodejce koupelen. „Už jsem měl dost komunikace se zákazníky a řešení problémů. Přál jsem si cestovat a poznat svět, proto jsem hledal práci, která mi to umožní,“ vysvětluje Jakub Strakoš, co ho přimělo rekvalifikovat se do IT.
K tomuto oboru měl vždy blízko, což dokazuje výběr střední školy. Jakub odmaturoval na ostravské SŠ teleinformatiky, kde studoval obor informační technologie. „Díky těm čtyřem rokům jsem získal představu o tom, co obnáší IT. I když ta představa byla dost mlhavá,“ poznamenává.
To trochu dokládá jeho první zaměstnání, kdy coby technik montoval a zapojoval kamerové a bezpečnostní systémy. Také je programoval a staral se o jejich údržbu. „Na té práci bylo skvělé, že jsem se dostal na mnoho zajímavých míst, kam bych se normálně nepodíval,“ říká Jakub a doplňuje: „Byl tam také skvělý kolektiv.“
Nicméně po pár letech došlo na rodinné „povinnosti“ a z terénu zamířil do skladu. Nastoupil do otcovy firmy, která se věnuje prodeji nábytku. „Zastával jsem pozici vedoucího skladu. Mým úkolem bylo organizovat práci podřízeným a kontrolovat faktury,“ poznamenává ostravský rodák. Jeho denním chlebem byla práce s účetním programem a také mu rukama procházely nemalé obnosy peněz.
„Často se jednalo o různorodé úkoly, na které jsem se musel adaptovat,“ uvádí Jakub pozitiva, ale zároveň dodává, že i práce v rodinném podniku má své stinné stránky: „Tou byla časová náročnost.“
Zatímco seděl u počítače a zadával údaje o platbách, starší a životem protřelejší kolegové mu dávali dobré rady do života. „Někteří zmiňovali, že kdyby byli na mém místě, tak by víc cestovali a zkusili pracovat na různých místech,“ svěřuje se a se smíchem přiznává, že si jejich pokyny vzal k srdci: „Nakoplo mě to a přestěhoval jsem se do Prahy!“
Po přesídlení do hlavního města se začal věnovat prodeji. „Práce v prodejnách koupelen mi dala mnoho příležitostí komunikovat s klienty a zlepšovat tuto cennou dovednost,“ poznamenává Jakub. Součástí jeho péče o klienty bylo i vytváření grafických návrhů a vyřizování nejrůznějších požadavků zákazníků. „Časem jsem začal mít komunikace se zákazníky a neustálého řešení jejich problémů dost,“ prozrazuje.
Nicméně se není čemu divit. V prodejnách koupelen Ptáček pracoval během pandemie. „V tu dobu se také začaly dodávky jakéhokoliv materiálu extrémně prodlužovat a tlak ze strany zákazníků byl veliký,“ popisuje Jakub nelehké časy. Nakonec zase došlo na spolupracovníky. Tentokrát to byla jeho kolegyně, která se nevydržela dívat na to, jak se u stolku trápí a nevrhla mu, zda se nechce vrátit k původnímu oboru a rekvalifikovat se do IT.
„ Budu mít práci, která mě bude naplňovat a bude mi přinášet dobrý pocit“
Jakub o její poznámce začal přemýšlet a nakonec uznal, že je to dobrý nápad. Přihlásil se do bootcampu Green Fox Academy a pustil se do super intenzivního kurzu Junior programátor. „Byla to vítaná změna, i když je bootcamp mega hardcore,“ říká a pokračuje: „Nicméně věřím, že mě kurz dostatečně připraví na budoucí zaměstnání. Okruhy totiž probíráme opravdu důkladně.“
Motivaci měl pro změnu oboru Jakub opravdu velkou. „Do rekvalifikace jsem šel s tím, že po absolvování bootcampu získám stabilní místo v oboru s jistou budoucností a nebudu muset denně komunikovat s koncovými zákazníky. Budu mít práci, která mě bude naplňovat a bude mi přinášet dobrý pocit,“ svěřuje se.
Pro přechod do IT měl i další důvody. „V budoucnu bych rád cestoval a profesi programátora lze dělat kdekoliv po světě. Nezáleží na tom, kde se zrovna člověk nachází. Takže cestování a práci je možné skloubit,“ prozrazuje teď už obyvatel pražského Žižkova své vize a dodává, že přesnější představu, čemu by se jednou rád věnoval, ještě nemá.
„IT a programování vyžaduje konstantní přípravu a vzdělávání se. Takže s každým projektem, na kterém se budu podílet, se budu posouvat dál,“ říká pohledný a nezadaný budoucí programátor, jenž se ve svém volnu věnuje tanci, zpěvu a studiu cizích jazyků, a uzavírá povídání: „Pro mě bude při výběru zaměstnání důležitá možnost práce na dálku i na delší dobu, dobré ohodnocení a pracovní kolektiv. Pokud je skvělý, je obrovskou motivací a přínosem.“
-AŠ-