Vedl tým obchodníků ve firmě, která se zabývala pokladními systémy. Krutý náraz reality přišel s pandemií. „Ukázalo se, že jediné, na čem firmy nebudou šetřit, jsou programátoři,“ říká Adam. Protože se nechtěl ve složité situaci ocitnout znova, rozhodl se v bootcampu rekvalifikovat na programátora. Dnes pracuje jako .NET vývojář ve společnosti Smarty.cz.
K počítačům měl vždy blízko. První vzplanutí přišlo už na základní škole. „Tehdy jsem při hodinách informatiky objevil Baltíka,“ směje se rodák ze Zvolenu a doplňuje: „Ovšem můj zájem časem opadl.“ Když po střední škole řešil, kam by měl jít dál studovat, byl trochu bezradný. Chvíli se věnoval marketingu v Dánsku i medicinální chemii na Univerzitě Karlově.
Jenže to pořád nebylo ono. „Dlouho jsem hledal něco, co by mě bavilo. Hodně mě tehdy lákala žurnalistika a nová média, tak jsem zvolil mediální studia,“ prozrazuje Adam a rovnou dodává: „Kdybych před rozhodnutím stál znova, pravděpodobně bych si vybral techničtější obor.“
Po zisku bakalářského titulu zůstal v Praze a vrhl se do praxe. Jen místo médií zvolil obchod. Protože během studií pracoval s craftovým pivem a měl své kontakty na hospodské, rozhodl se poznat i druhou stranu. „Nastoupil jsem jako obchoďák do firmy Storyous, která prodávala software pro gastro. POS systém se prodával skoro sám, je totiž jeden z nejlepších v Česku,“ vypráví Adam a pokračuje: „V práci jsem se věnoval hlavně key account managmentu, schůzkám s klienty a business developmentu.“
Jenže přišel koronavirus a ten jeho slibně rozjetou kariéru i obchody výrazně zbrzdil. „Drtivá většina našich zákazníků byla z HoReCa segmentu – restaurace, hospody, bary a hotely, kterému pandemie zasadila brutální ránu. Omezení na podniky těžce dopadly,“ popisuje nepříjemné období a vypravuje dál: „Snažili jsme se dělat, co šlo, abychom restauratérům nějakým způsobem pomohli. Spustili jsme vlastní rozvozovou aplikaci a pomáhali jsme s optimalizací skladového hospodářství. Když všem u nás ve firmě došlo, že tahle situace se může kdykoliv zopakovat, padlo rozhodnutí na expanzi do retailu.“
V té době do společnosti navíc vstoupil nový investor Saltpay, který se rozhodl POS systém začlenit do svého portfolia a vybudovat tak kompletní ekosystém pro menší i větší podniky. „Práce byla pořád super. Měl jsem příležitost pracovat se skvělými lidmi a rozšířil jsem si obzory i mimo gastro. Jen časem už to pro mě nebyla zábava, tak jsem se rozhodl posunout dál,“ vysvětluje Adam.
Když sledoval, jak COVID-19 decimuje jeho zákazníky, povšiml si ještě něčeho. „Nejen v naší firmě bylo jasně vidět, že jednou z věcí, na které podniky rozhodně nechtěly šetřit, byli programátoři. Sice jsem o práci nepřišel, ale byla to srážka s realitou,“ svěřuje se a pokračuje: „K rekvalifikaci mě donutila pandemie. Během ní jsem si uvědomil, jak křehká je moje práce a jak je náchylná k výkyvům. Chtěl jsem něco, co je bezpečnější a kde budu mít jistotu do budoucna, že o místo ze dne na den nepřijdu.“
Navíc si už v té době pohrával s myšlenkou programování. „Do IT jsem se rozhodl jít ze dvou důvodů. Prvním bylo to, že mě tento obor vždy lákal. Tím druhým byla aktuální situace. Řekl jsem si, proč nevyužít příležitost. Když bych ten krok neudělal teď, tak kdy jindy?“ pokládá Adam řečnickou otázku a zároveň přiznává, že původně měl trochu jiné plány: „Měl jsem měl představu, že se budu učit sám a pak se přes QA dostanu ve Storyous k vývoji. Jenže samostudium po večerech a víkendech kombinované s prací, která je poměrně náročná, mě nelákalo.“
Rodák ze Slovenska si dobře pamatoval své předchozí nezdary. „Když jsem se totiž před pár lety pokoušel proniknout do HTML, CSS a JavaSriptu, byly to spíš takové výkřiky do tmy než skutečné studium. Chyběla tomu struktura a disciplína, takže to nikam nevedlo,“ prozrazuje na sebe.
„Když jsem se totiž před pár lety pokoušel proniknout do HTML, CSS a JavaSriptu, byly to spíš takové výkřiky do tmy než skutečné studium. Chyběla tomu struktura a disciplína, takže to nikam nevedlo.“
Adam si uvědomil, že pokud to má tentokrát dopadnout lépe, musí na to jít jinak. „Z nabídky v Česku mi přišel kurz Junior programátora od Green Fox Academy nejobsáhlejší a nejintenzivnější. Navíc jsem na něj měl referenci od kamarádky, která jím prošla vloni,“ poznamenává a dodává: „Do bootcampu jsem šel hlavně proto, že už mám svůj věk a nemohl jsem si dovolit pozastavit na tři roky svoji kariéru, abych si udělal vysokou školu.“
„Do bootcampu jsem šel hlavně proto, že už mám svůj věk a nemohl jsem si dovolit pozastavit na tři roky svoji kariéru, abych si udělal vysokou školu.“
Jeho rozhodnutí urychlil blížící se začátek kurzu. „Měl jsem štětí, startoval za dva měsíce. Také mi byl sympatický fakt, že garantují práci a kurz trvá 17 týdnů studia. Neváhal jsem a přihlásil jsem se. Výhodou bylo i to, že jsem si mohl v tu chvíli dovolit sedm měsíců nepracovat a naplno se věnovat bootcampu,“ říká a pokračuje: „Ovšem ještě důležitější bylo, že když se pro něco rozhodnu, rád do toho jdu po hlavě, a to Super intenzivní kurz splňoval. Jeho struktura mě nutila každé ráno vstát a makat.“
Adam absolvoval Super intenzivní variantu kurzu Junior programátora se specializací na back-end, konkrétně na technologii .NET a jazyk C#. „Bootcamp byl fajn. Úspěšně jsem jím prošel a ani ne do měsíce jsem měl práci vývojáře ve společnosti Smarty, takže má očekávání určitě splnil,“ prohlašuje. Zároveň ale ostatním radí, aby od něj měli adekvátní očekávání: „Green Fox není náhradou za vysokou školu. Je potřeba počítat, že dokončení kurzu je jenom začátek a člověk se bude učit celý život.“
Pro odstartování kariéry v IT je rekvalifikační kurz/bootcamp programování dostačující. Adam po něm nastoupil do společnosti Smarty.cz na pozici .NET vývojáře. „Má cesta v IT teprve začíná. Počítám s tím, že nejbližší roky se budu muset pořád hodně intenzivně vzdělávat. Určitě bych si chtěl prohloubit vědomosti. Toho, co nevím, je ještě hodně,“ líčí a dodává: „Ale práce mě ohromně baví. Musím u programování přemýšlet a ten pocit, když vyřeším nějaký problém, je fajn.“
K jeho spokojenosti hodně pomáhá i příjemné pracovní prostředí. „V tomhle jsem měl štěstí. Práce i firemní kultura byla ve Storyous a je i ve Smarty super. Neformální prostředí, work-life balance, menší tým a možnost se dál vzdělávat mi vyhovují,“ říká milovník cyklistiky, plavání a vzpírání a uzavírá povídání s úsměvem: „Navíc začínat znovu jako junior je hodně zajímavá zkušenost. Určitě si ale nemůžu stěžovat.“
-AŠ-