Publikováno:
28. února 2022

Z průmyslového inženýra Štěpána se stal full-stack vývojář

Na univerzitě se naučil zdokonalovat výrobní procesy. Když pak začal pracovat jako průmyslový inženýr, došlo mu, že i jeho kariéra by si zasloužila vylepšit. „Po večerech jsem sám programoval. Když jsem se dostal do flow, uvědomil jsem si, že bych se tím chtěl živit,“ říká Štěpán Klon. Po absolvování bootcampu se mu jeho přání splnilo. Nyní pracuje ve společnosti Konica Minolta IT Solutions na pozici solution developer .NET.

Přitom si myšlenka, že by se stal programátorem, dala na čas. Původně svou kariéru viděl zcela někde jinde. „Půl roku jsem vyráběl u stroje filtry do aut,“ vzpomíná na svoji první práci, která rozhodla o výběru vysoké školy. „Tam mě zaujalo průmyslové inženýrství, které se zabývá procesy ve výrobě a jejich racionalizací,“ vysvětluje, co ho přivedlo na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně.

„Na škole jsem se učil různé analýzy a metody průmyslového inženýrství, které vedou k optimalizaci procesů jak výrobních, tak i nevýrobních,“ vyjmenovává Štěpán a doplňuje: „Měl jsem ovšem i přednášku ohledně automatizace v excelu, a to mě chytlo. Doma jsem si pak začal psát jednoduchá makra a zkoušel jsem si i consolovou apku v C#.“ V tu chvíli začal rodák z Korytné uvažovat nad tím, že by se tím chtěl jednou živit. „Jenže tenkrát to bylo sci-fi, neuměl jsem ani základy,“ krčí rameny.


Patent na zlepšováky ve výrobě 

Po převzetí univerzitního diplomu nastoupil do přerovské Meopty. „Pohyboval jsem se hlavně ve výrobě. Mapoval jsem toky materiálu a spolupracoval jsem v týmu na racionalizaci procesů,“ popisuje Štěpán svou náplň práce a pokračuje: „Bavilo mě vymýšlet způsoby, jak to udělat lépe.“ Občas ale narazil. Ne všichni byli z jeho nápadů zrovna nadšení „Někdy to bylo o nervy, ale vždycky se to nějak zvládlo,“ dodává. Přitom se však dál po večerech věnoval kódování. „Programoval jsem ve VBA v excelu a moc mě to bavilo. Cítil jsem se ve flow. V tu chvíli jsem si uvědomil, že bych se tím chtěl živit,“ říká.

Do bootcampu s jasným cílem

Do bootcampu Green Fox Academy nastupoval s jasným cílem. „Mou jedinou motivací bylo získat práci developera,“ říká a zároveň vysvětluje, proč si zvolil variantu při zaměstnání: „Na vstupních testech jsem moc neexceloval a večerní a víkendový kurz jsem si zvolil z důvodu, že jsem měl obavu, že bootcamp nedokončím a zároveň přijdu o místo.“

Ani jedno z toho se však nestalo. Štěpán kurz dokončil. „Bylo to náročných 10 měsíců. I když mě bootcamp bavil, tak byla spousta dní, kdy jsem byl po práci vyčerpaný a nechtělo se mi,“ přiznává a zároveň jedním dechem dodává: „Kurz byl ale skvělý. Potkal jsem spoustu úžasných lidí a mentoři byli až neuvěřitelně ochotní. Byla to ta nejlepší věc, co jsem kdy udělal!“

,,Byla to ta nejlepší věc, co jsem kdy udělal!“

Kariérní kompas

Splněný sen v podobě práce developera 

Po dvou letech Štěpán, už coby junior back-end software developer, odešel z Meopty a odstěhoval se do Brna. Právě tam totiž získal svoji první práci v IT. Konkrétně u společnosti Konica Minolta IT Solutions. „Aktuálně dělám, co mě baví, a je to super. Proto jsem do rekvalifikace šel,“ pochvaluje si a doplňuje: „Kolegové jsou velice ochotní a prostředí je skvělé. Ale je to makačka a velká výzva.“

Štěpán byl zařazen do týmu zkušených developerů. „Aktuálně programuji ve stejném prostředí jako v Green Fox Academy, takže je to pro mě příjemnější,“ říká příznivec sportu a milovník hudby, který musel vyměnit bicí za akustickou kytaru kvůli sousedům, a uzavírá: „Teď chci na sobě makat a neustále růst. Mým hlavním cílem je se co nejrychleji zaučit a zvládnout těžký začátek. Věřím, že to dám a splním si tak svůj sen. Pořád totiž nemůžu uvěřit, že se ze mě stal programátor.“ S tímto faktem se Štěpán určitě brzy srovná a začne dál hledat příležitosti, kde a co může zlepšit.

i ty máš zelenou pro kariéru v it

-AŠ-

RELEVANTNÍ ČLÁNKY:

Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT

Online rekvalifikace při zaměstnání je cestou z neperspektivního oboru

Trénování vyměnil Honza za práci full-stack developera v Rohlik.cz

Kvíz: Jaký typ programátora jste?

Bootcampy jsou budoucností vzdělávání a rekvalifikací

I ty máš zelenou pro kariéru v IT.

Přihlas se

Číst dále

 Eventree
AutTalk
Ceskomoravská
CitySpy
D&O consulting
Feel Good Company
IN-SPIRO
Informuji
Kiwi
Kudyznudy
M.arter
Nestle
Prague Monitor
Prague TV
ReactiveExp
StartupJobs
jooble
ČMAPM