Když přišla Amanda Lynn Jenys do Česka, snila o tom, že bude lékařkou. Jenže narazila na jazykovou bariéru. Druhou variantou bylo programování. Ovšem ani to v podání české vysoké školy nebylo ono. „Začala jsem tedy učit, ale přesto jsem se ke kódování chtěla vrátit,“ vysvětluje Američanka, co ji přimělo k rekvalifikaci.
Do Česka přišla jako teenagerka. „Bylo mi sedmnáct a prvně jsem vycestovala z rodné země. Těšila jsem se na nové prostředí i začátek,“ vzpomíná Amanda na pocity, které tehdy prožívala, a doplňuje: „Vše pro mě bylo tehdy nové a vzrušující.“ Měla krátce po promoci v USA a sem přijela za svým otcem, který se tu oženil a žije v horách na severu Čech. „Původní plán byl, že tu budu jen rok,“ říká.
Aby se seznámila s vrstevníky a místní kulturou, nastoupila na gymnázium ve Vrchlabí. „Byla to také dobrá příležitost, jak se seznámit s češtinou a být s ní neustále v kontaktu,“ poznamenává Amanda a dodává, že původní plány rychle vzaly za své: „Nakonec jsem se rozhodla jít studovat do Prahy. Chtěla jsem se stát lékařkou, jenže neuspěla jsem na přijímacích zkouškách.“
Když se jí to nepovedlo ani o rok později, přišla na řadu náhradní varianta. Tou byla ČVUT. „Vzali mě na základě dobrých studijních výsledků na střední škole. Ovšem i tam se objevily komplikace. Chtěla jsem jít na obor biomechanické inženýrství. Jenže to byl až magisterský program, takže jsem musela nejdřív na bakaláře na kybernetiku a robotiku,“ vysvětluje. Moc jí nepřidalo ani to, že v té době v angličtině kromě ní studoval program jen jeden další student. „Těžko jsem držela krok se stylem výuky i nároky na studenty. Český přístup je naprosto odlišný od toho amerického. I když jsem se opravdu snažila, nakonec jsem dospěla k rozhodnutí, že pro mě bude lepší dát si pauzu a srovnat si vše v hlavě,“ říká.
Po pauze se rozhodla zkusit štěstí na univerzitě ještě jednou. „Po zklamání ze svých výkonů na ČVUT jsem se ale chtěla vyhnout matematice a fyzice, proto jsem zvolila obor mezinárodní vztahy na University of New York v Praze,“ uvádí Amanda a doplňuje: „Během tohoto studia jsem se doslova zamilovala do Mezinárodního studentského klubu (ISC).“
Tam dělala dobrovolnici a přitom nadále pokračovala ve výuce angličtiny. „Moje nevlastní matka a otec založili ve svém městě jazykovou školu. Začala jsem jim pomáhat s učením a zasekla jsem se u toho dodnes,“ přiznává s úsměvem a dodává: „Ta práce mě baví. Je obohacující a díky ní jsem potkala mnoho zajímavých lidí.“
Studium na vysoké škole dalo Amandě opravdu hodně. Nejen rozhled a znalosti, ale také jejího manžela, který ji definitivně přesvědčil, že v Česku zůstane natrvalo. Další pracovní zkušenosti pak získala na pozicích, kdy měla na starosti nábor a hledání talentů či oslovování klientů. „V obou případech jsem potřebovala flexibilitu a tato zaměstnání mi ji umožnily. Šlo o místa, na kterých jsem mohla pracovat z domova,“ vysvětluje. Volnost potřebovala k dokončení univerzity a následně v době, kdy se starala o děti. „Navíc obě pozice mi pomohly překonat některé úzkosti. Naučila jsem se telefonovat, vést pohovory s kandidáty a nebát se tzv. chladných kontaktů,“ přidává další výhody.
Nakonec se však Amanda opět naplno vrátila k učení angličtiny. Jenže si uvědomila, že by k ní chtěla něco doplnit. „Rozhodla jsem se proto vyzkoušet některé bezplatné online kurzy programování. Během nich mi došlo, jak moc mě baví logické řešení problémů a samotné kódování,“ vypráví a naznačuje, že pak už to byl jen krůček do bootcampu: „Cíleně jsem začala hledat nějaké rekvalifikační kurzy programování v angličtině a tak jsem se dostala do bootcampu Green Fox Academy.“
„Už se nemohu dočkat, až začnu budovat kariéru v IT. Bootcamp je moje šance, jak se věnovat programování, které se stalo mojí vášní.“
Amanda se rozhodla absolvovat online kurz při zaměstnání. „Mám dvě malé děti a žijeme na okraji Prahy, proto pro mě byla tato varianta ideální. Čas, který bych jinak ztratila dojížděním, ušetřím a mohu ho využít na studium,“ vysvětluje a těší se, až převezme certifikát a začne pracovat jako junior programátorka: „Už se nemohu dočkat, až začnu budovat kariéru v IT. Bootcamp je moje šance, jak se věnovat programování, které se stalo mojí vášní.“
Aktuálně prožívá Amanda stejně jako ostatní studenti rekvalifikačních kurzů náročné období. „Upřímně miluji tu křivku učení a řešení komplikovaných úkolů,“ svěřuje se a dál líčí: „Nikdy totiž neexistuje jen jedna odpověď. Jsou návody a osvědčené postupy, jak se dobrat výsledku, ale je to vždy na tom, kdo problém řeší. Kreativitě se zkrátka meze nekladou. S programováním se tak neustále učíte a něco nového vytváříte.“
Za těch 13 let, co tato Američanka žije v Česku, se tu už cítí jako doma. „Nemám v úmyslu se vrátit do USA, zatím chci s rodinou zůstat tady. Nicméně zůstávám otevřená všem příležitostem,“ říká. K Čechům má blízko i díky manželovi. „Paradoxně i v případě, že kolem mě byli Američané, tak jsem tíhla spíše k Čechům,“ zamýšlí se Amanda a povídání uzavírá: „Vždy cítím, že toho máme více společného.“ Takže tato sympatická programátorka, která bravurně zvládá multitasking (péči o rodinu, studium a práci v jazykovce najednou), se bude v českém týmu cítit jako ryba ve vodě.
Amanda ihned po kurzu nastoupila jako certifikovaná Salesforce specialistka do společnosti Barclay's.
-AŠ-