Roky pracovala Anita D. jako učitelka výtvarné výchovy. O změně kariéry přemýšlela dlouho a nakonec se rozhodla pro rekvalifikaci do IT. Zvolila kurz CRM specialist(k)y, který pořádá Green Fox Academy. Po jeho absolvování jí stačily dva týdny a měla novou práci. Co se v kurzu naučila, čím ji platforma Salesforce zaujala a co má společného s indoor lezením? To vše se dozvíte v jejím příběhu.
Byla jsem učitelkou výtvarné výchovy, ale systém školní výuky mi nevyhovoval. Nějakou dobu jsem doufala, že přijdou změny či si to sedne, ale ani jedno se nestalo. Proto jsem se rozhodla odejít. Přála jsem si práci, která by mě bavila a dlouhodobě mi vyhovovala. O IT jsem zpočátku neuvažovala. Jenže čím častěji se mi na Facebooku zobrazovaly reklamy na bootcampy pro programátory, tím víc jsem o nich přemýšlela. Začala jsem si dohledávat informace, ptala jsem se známých a nakonec jsem se pustila do jednoho krátkého kurzu. Definitivní rozhodnutí jsem udělala na podzim roku 2021. Tehdy jsem si řekla, že má budoucnost bude v IT. Našla jsem správný směr, ale věděla jsem, že mě čeká ještě dlouhá cesta.
Nejdříve jsem se pustila do super intenzivního kurzu Junior programátora se zaměřením na Javu. Jenže během prvních dvou týdnů jsem zjistila, že je mnohem náročnější, než bych v dané době z osobních důvodů zvládla. Tak jsem z něj odešla. Nicméně jsem se nevzdala a hledala další možnosti. Experimentovala jsem s několika programovacími jazyky v kratších online kurzech a přitom jsem narazila na SQL, který se používá hlavně pro datové dotazy a ten mě zaujal. Zeptala jsem se proto Green Fox Academy, zda nemají nějaké kurzy, jež se věnují podobným technologiím. Žádný kurz na SQL sice nepořádali, ale právě spouštěli nový kurz CRM specialist(k)y. V něm jsem se naučila pracovat se Salesforce, což je americká cloudová platforma pro řízení vztahů se zákazníky (CRM). Aktuálně se těší velké oblibě a využívá ji stále více a více velkých firem. Jedná se o samostatný ekosystém s vlastním rozhraním. Pokud tomuto systému důkladně rozumíte, místo v IT vždy najdete. Tato příležitost mě hodně zaujala.
Nejdříve jsem se pustila do super intenzivního kurzu Junior programátora. Jenže během prvních dvou týdnů jsem zjistila, že je mnohem náročnější, než bych v dané době z osobních důvodů zvládla. Tak jsem z něj odešla. Nicméně jsem se nevzdala a hledala další možnosti.
Od první chvíle jsem cítila, že Salesforce je pro mě tou pravou specializací. Kurz nebyl jednoduchý, a to i přesto, že jsme se neučili programovat. (Pozn. Zájemci o Salesforce si mohou v Green Fox Academy vybrat ze dvou variant. První je kurz CRM specialist(k)a, jenž se zaměřuje na získání hlubokých uživatelských znalostí a používání platformy. Druhou možností je specializace v rámci kurzu Junior programátor, kde se učí vývoj.) V kurzu se nám mentoři snažili předat praktické znalosti, které jsme mohli začít okamžitě využívat. To, že jsem vše zvládla, je především zásluhou mentorů a dobře sestaveného učebního plánu.
Práci jsem získala ani ne za dva týdny a nastoupila jsem do United Consult. Tato společnost zaměstnává přes 300 lidí, poskytuje IT poradenství a další služby. Byla jsem přijata do oddělení Salesforce, kde je aktuálně více než 30 odborníků. Byl to hned můj první pohovor po rekvalifikaci. Byla jsem hodně nervózní a nevěděla jsem, co mám čekat, ale nakonec vše probíhalo dobře. Líbilo se mi, že se nezajímali jen o mé technické dovednosti, ale i o mou osobnost a řešili, zda si sednu s kolegy v týmu. Vše klaplo a atmosféra je ve firmě skvělá. Kolegové jsou velmi přátelští a vstřícní.
Salesforce je low-code platforma. To znamená, že se kód nepíše ručně řádek po řádku, ale používá se grafické rozhraní, kde lze pro konfiguraci využít i metodu drag&drop, neboli „táhni a pusť“. Je nutné vědět, jak platforma funguje a co umožňuje. Tedy například jak lze integrovat prvky s různými funkcemi. Salesforce má navíc vlastní programovací jazyky, které využívají vývojáři a díky nim mohou platformu vylepšovat. Proto používání platformy vyžaduje odborné znalosti, jež jsou trochu jiné, než je tradiční programování.
Přirovnala bych to k jedné své oblíbené činnosti, indoorovému lezení. Existuje systém, který má určitý rámec, a jsou různé triky a kroky, které můžete kreativně využít, abyste dosáhli cíle. Existuje tedy několik cest, jak můžete konkrétní problém vyřešit. Právě to mi dává pocit svobody a volby. Paradoxně je to přesný opak toho, co jsem si dřív myslela. Dlouho jsem byla přesvědčená, že člověk jen sedí u počítače a že konfigurace a úkoly jsou nuda. Přišla jsem ale na to, že to není pravda. Mozek vám „šrotuje o sto šest“ a kreativitu využíváte naplno.
Jako odborník na Salesforce můžete dělat administrátora, konzultanta nebo vývojáře. Na první dvě vás připraví kurz CRM specialisty a na poslední pak kurz Junior programátor. Já dělám konzultantku a rozhodně je to pro mě ta pravá práce. Ráda pracuji s lidmi a přitom se rozhodně dobré komunikační schopnosti hodí. V Green Fox Academy nám opakovali, že se nemáme bát se ptát, protože to nám pomáhá se rozvíjet. Zároveň je to důležité i pro ostatní, jelikož jinak nemají šanci zjistit, čemu nerozumíme a s čím případně bojujeme.
Ano, a to v obou směrech. Měla jsem velké štěstí, že jsem práci našla tak rychle a že můj nástupní plat byl i na poměry IT velmi dobrý. V porovnání s tím, co jsem brala jako učitelka, jsem si hodně polepšila.
Tuto specializaci bych doporučila lidem, kteří rádi používají mozek. Bavit bude i ty, co rádi řeší hádanky. Důležitý je smysl pro detail a přesnost. Ovšem přitom vám nesmí uniknout souvislosti. Musíte se neustále vzdělávat a udržovat si přehled. U platformy Salesforce totiž třikrát do roka přicházejí aktualizace, které znamenají, že některé funkce mizí a jiné se přidávají. Jde opravdu o celoživotní vzdělávání. Takže musíte mít touhu se neustále učit.
Chceš pracovat v IT, ale nechceš programovat? Získej dovednosti v technologii, která bude na trhu dlouhodobě cenná. Pokud se zajímáš o obchodní procesy a máš smysl pro logiku, může pro tebe být Salesforce administrátor/ka tou správnou profesní cestou. Přihlas se na kurz CRM specialisty a nasměruj s námi kariéru směrem vzhůru.