„Lidi z IT jsem vždy považovala za strašné 'bedny' s nevídaným skillem,“ svěřuje se Sandra Nimmerrichterová. Oči mzdové účetní otevřela až práce ve firmě věnující se počítačovým hrám. „Spřátelila jsem se s programátory. Když jsem zjistila, co obnáší jejich práce, došlo mi, že bych to zvládla taky. Ta představa mě nadchla,“ říká. Programovat se naučila v bootcampu a nyní pracuje pro nadnárodní společnost Accenture jako ServiceNow Developer.
Počítače fascinovaly Sandru od malička. „Už jako dítě jsem se snažila vyrábět webové stránky. Taky jsem si vyšperkovávala pomocí HTML a CSS osobní profily na dětských sociálních sítích,“ vzpomíná a se smíchem pokračuje: „Považovala jsem lidi v IT vždy za strašné 'bedny' s nevídaným skillem. Nepřišlo mi, že bych mohla být jednou z nich. Myslela jsem si, že to jsou jiné typy lidí.“
Možná i tyto představy stály za tím, proč si místo IT Sandra vybrala jiný obor. Po maturitě na obchodní akademii zamířila na policejní akademii. „Měla jsem ve svém okolí několik lidí u policie a jejich práce mě vždy zajímala. Navíc mezi mé zájmy patří psychologie, sociologie, bezpečnost a prevence, což jsou témata, která policejní akademie pokryla,“ poznamenává rodačka z Prahy.
Studium ji bavilo. „Zpočátku jsem si myslela, že bych u policie mohla pracovat. Postupem času mi ale došlo, že je pro mě v práci velmi důležitá flexibilita. Takže pevná hierarchie a řád u policie by mi neseděly,“ vysvětluje Sandra, proč po získání bakalářského titulu zamířila raději jinam.
V následujících pár letech si vyzkoušela práci v několika oborech. „Díky tomu jsem získala rozhled. Pokaždé jsem se dozvěděla spoustu informací. Ať už jsem zakládala společnosti nebo vyřizovala objednávky, či jsem dělala účetnictví. Všechno z toho využívám ve svém každodenním životě,“ říká.
Právě poslední působiště a práce mzdové účetní znamenaly zlom v jejím životě. „Měla jsem na starost zpracování mezd zaměstnanců, komunikaci s institucemi a zaměstnanci, poradenství a personální věci,“ vyjmenovává a pokračuje: „Práce vyžadovala hodně chození do kanceláře a administrativy, to mi nevyhovovalo.“
„Práce mzdové účetní vyžadovala hodně chození do kanceláře a administrativy, to mi nevyhovovalo.“
Ovšem zaměstnání mělo i svá plus. „Nikdy předtím jsem nepracovala ve firmě z herního průmyslu. Každá konverzace s kolegy byla velmi zajímavá,“ prozrazuje Sandra a dodává, že obzvlášť diskuze s kolegy z IT oddělení stály za to: „Programování mě fascinovalo dávno, ale mé zkušenosti a znalosti byly velmi povrchní.“ Přesto se s ajťáky spřátelila a stále častěji od nich vyzvídala, na čem právě pracují. „Dozvěděla jsem se tak, co jaké pozice obnášejí. Od supportu, operations, přes testery až po vývojáře. Když jsem zjistila, co je náplní jejich práce, uvědomila jsem si, že nejsou nadlidi a že není důvod, abych tuto práci nemohla vykonávat i já,“ svěřuje se Sandra a doplňuje: „Ta představa mě nadchla!“
„Uvědomila jsem si, že nejsou nadlidi a že není důvod, abych tuto práci nemohla vykonávat i já.“
V tu dobu už měla za sebou několik rozdělaných online kurzů Javy. „Zkoušela jsem různé kurzy na internetu, ale nikdy jsem je nedodělala kvůli práci, protože nebyl čas. Obstojně jsem ovládala HTML a CSS, ale v praxi to nic pořádně použitelného nebylo,“ připouští a dodává: „Pořád jsem skákala od jedné věci k druhé. Jakmile jsem se totiž dostala k nějaké problematice, která vyžadovala více času na pochopení nebo praxi, většinou jsem tam skončila.“
Představa nové kariéry však byla pro Sandru hodně lákavá. „O rekvalifikaci jsem uvažovala už delší dobu, protože v práci jsem neměla flexibilitu a také jsem potřebovala změnu,“ vysvětluje. Doma téma pořád omílala, až zafungoval manžel. „Když jsem jednou přemýšlela nahlas, že bych si měla najít nějaký vedený kurz, řekl mi o bootcampu Green Fox Academy. V té době i on přemýšlel o změně oboru. Zdál se mu to dobrý způsob, jak se do programování pořádně ponořit,“ vypráví bruneta a se smíchem doplňuje: „Napadlo nás, že bychom do toho mohli jít spolu.“ To klaplo. O týden později poslala Sandra svoji přihlášku do prezenčního Super intenzivního kurzu Junior programátora.
„Od kurzu jsem očekávala, že dostanu pomoc a vedení, na jaké věci se zaměřit. Chtěla jsem získat ucelené znalosti, abych opravdu něco dokázala naprogramovat,“ vyjmenovává Sandra a pokračuje: „Do bootcampu jsem šla s tím, že mu budu věnovat veškerý svůj čas a soustředění. Počítala jsem se studijním plánem, velkým množstvím úkolů na procvičování, pomoc při dotazech, zázemí a také umístění do zaměstnání. Všeho se mi v Green Fox Academy dostalo. Takže bootcamp má očekávání splnil.“
Pro ostatní má Sandra jasný vzkaz: „Nebojte se toho. Bootcamp je makačka, ale stojí to za to!“ Právě díky kurzu Green Fox Academy se z ní stala junior programátorka se specializací na backend a jazyk C#.
„Do měsíce jsem nastoupila na pozici ServiceNow Developer do nadnárodní společnosti Accenture. Vlastně jsme uspěli oba. Po 17 jsme, já i manžel, změnili kariéru a oba teď děláme v IT“
Sandra díky organizátorovi kurzu získala rychle svoji první práci v IT. „Do měsíce jsem nastoupila na pozici ServiceNow Developer do nadnárodní společnosti Accenture. Vlastně jsme uspěli oba. Po 17 týdnech studia jsme, já i manžel, změnili kariéru a oba teď děláme v IT,“ prohlašuje a dodává: „Díky nové práci mám mnohem větší flexibilitu během dne a mohu pracovat z domova. Když dělám z domova, jsem mnohem efektivnější a spokojenější. Mám totiž také čas na všechny své volnočasové aktivity. Od změny kariéry jsem tedy získala přesně to, co jsem chtěla. Plusem je pak stabilita společnosti a mzda.“
I když je v novém oboru Sandra ještě krátce, má už velké plány. „Jednou bych se ráda věnovala více kybernetické bezpečnosti. Propojila bych tak vzdělání z policejní akademie s programováním,“ uzavírá povídání milovnice běhu, knížek a túr a zároveň prozrazuje, že by se časem ráda se svým manželem a čtyřmi kočkami odstěhovala někam mimo město, kde by se mohla v klidu dál vzdělávat a bojovat proti kyberzločincům.
„Nebojte se toho. Bootcamp je makačka, ale stojí to za to!“
-AŠ-