Narodil se do policejní rodiny. Navíc od dětství miloval Kobru 11. Jenže realita byla od televizního seriálu dost odlišná. Proto Matěj Urbánek nastoupil do rodinné firmy, ale tu paralyzoval Covid. „Nechtěl jsem brát peníze zadarmo, proto jsem začal přemýšlet o rekvalifikaci,“ říká. Odvahu mu dodal i kamarád, který dříve dělal plavčíka a v bootcampu se z něj stal programátor. „Změnil svůj život z 0 na 100 a má dobrý prachy. Na to jsem slyšel,“ směje se. Dnes to má Matěj taky tak a pracuje jako Cloud Analyst ve společnosti Accenture, kde se věnuje low-code vývoji.
K počítači se dostal už ve školce. „Bylo to u kamaráda a já byl tehdy asi šestiletý. Sledovali jsme jeho bratra, jak hraje Half-Life a pro mě to byl velký zážitek,“ vzpomíná Matěj na první setkání a doplňuje: „O pár let později přišel Ježíšek s počítačem i k nám a od té doby je počítač mojí nedílnou součástí.“
Po maturitě se rozhodl dál rozvíjet své počítačové dovednosti na univerzitě. Jenže se ukázalo, že to nebyla úplně šťastná volba. „Pokus s Unicorn College byla moje chyba. Měl jsem veliké oči,“ přiznává a doplňuje: „Už ani nevím, jaký to byl obor. Brzy jsem poznal, že to nebude ono. Vydržel jsem tam jen půl roku a po zkouškách jsem odešel. Studium nebylo jen o IT, ale byla tam i ekonomika a účetnictví, což nebylo nic pro mě. Tyto předměty mě nezajímaly.“
Po odchodu z vysoké nastoupil do Starbucksu, aby si odpracoval to, co rodiče za vysokou školu zaplatili. Ovšem Matěj nechtěl úplně zůstat bez vysokoškolského vzdělání, chtěl si udržet status studenta, a proto přemýšlel nad dalšími možnostmi. V tu chvíli mu přišlo jako dobrý nápad navázat na rodinnou tradici. „Navíc už od dětství jsem se chtěl stát policistou,“ svěřuje se a pokračuje: „Tehdy jsem byl zamilovaný do seriálu Kobra 11. Takže jít na policejní akademii bylo pro mě asi to nejjednodušší rozhodnutí ohledně dalšího studia. Studoval tam můj děda, moje sestřenice a teď tam je i moje sestra.“
Jenže po třech letech akademie Matěj pochopil, že realita je oproti televiznímu seriálu jiná a raději zamířil do rodinné firmy, která se věnovala obchodu. „Ze zahraničí jsme dováželi ovoce a zeleninu a prodávali jsme je do menších firem, škol, školek a restaurací,“ popisuje a dodává, v čem spočívala jeho úloha: „Byl jsem tam jak věkově, tak kariérně nejmladší, proto jsem dělal vše, co bylo potřeba. Jako syn majitele jsem měl i větší zodpovědnost. Moje pracovní náplň byla od přípravy zboží, hledání nových zákazníků, vystavování faktur až po rozvážení. Každý den jsem stával ve tři hodiny ráno.“
Pak přišel koronavirus a do té doby dobře prosperující firma se ocitla v problémech. „Naši koncoví zákazníci přestali zboží odebírat a měli zavřeno. Nebyla žádná práce a mně bylo blbé dostávat plat za nicnedělání,“ vysvětluje Matěj, co ho přivedlo k myšlence rekvalifikace.
„Řekl jsem si, že život je změna a obor IT mě vždy lákal,“ poznamenává a zároveň sebekriticky s trochou nadsázky doplňuje: „Bohužel nikdy předtím jsem se IT nezabýval, což teď retrospektivně hodnotím jako chybu. Měl jsem začít mladší!“
Naštěstí Matěj našel u svých nejbližších pochopení a podporu. Chybělo jen najít ten správný rekvalifikační kurz. Pomohla mu náhoda. „S kamarádkou jsme se bavili o životě a přátelích. Když jsem se jí zeptal na našeho společného kamaráda, tak jsem se dozvěděl, že dělal bootcamp Green Fox Academy,“ vypráví a pokračuje: „Po pár minutách výslechu dotyčného, jsem měl jasno. Bootcamp mu změnil život z 0 na 100. Dřív dělal plavčíka a teď má jako programátor dobrý prachy. Po tomhle zjištění bylo jasné, že se na to chytnu.“ Jak se ukazuje roky na policejní akademii nebyly zbytečné a rodák z Prahy se naučil, jak rychle a efektivně zjistit vše, co potřeboval. Najednou získal jasný cíl – stát se programátorem.
Pro to, aby se přihlásil do super intenzivního kurzu, měl hned několik důvodů. „V Green Fox Academy mě zaujala garance práce a také možnost platby @after, kdy jsem mohl začít splácet školné až potom, co mi našli práci,“ říká. Před startem rekvalifikace však nikdy programovat nezkoušel: „Moc jsem tak nevěděl, do čeho vlastně jdu.“
"Bootcamp hodnotím na jedničku. Teď můžu spát, jak dlouho chci. Můžu dělat, odkud chci. Je to super!“
Přesto si od toho kroku sliboval nový začátek a novou kapitolu v životě. „Bootcamp hodnotím na jedničku,“ usmívá se a přidává podrobnosti: „To, co jsem dělal předtím, mě tolik nebavilo. Chtěl jsem změnit svůj životní styl a to se mi díky Green Fox Academy podařilo. Teď můžu spát, jak dlouho chci. Můžu dělat, odkud chci. Je to super.“
Motivaci dokončit rekvalifikaci měl opravdu velkou. „Chci rodinu a práce v IT mi umožní ji patřičně zabezpečit,“ vysvětluje milovník sportu, čtení a vaření, který se nebojí nových výzev a rád zkouší nové věci.
Matěj má skvělý instinkt a ten ho ani tentokrát nezklamal. Po převzetí certifikátu nastoupil na pozici Cloud Analyst do společnosti ServiceNow, jejíž stejnojmenná platforma právě dobývá svět. „Díky této práci jsem si splnil to, co jsem vždy chtěl. Ať už šlo o lepší peníze nebo svobodu života,“ pochvaluje si.
„Při práci používám platformu ServiceNow, kde kromě normálního programování používám i low-code, což je zjednodušená forma kódování, při níž se využívají funkce drag and drop,“ prozrazuje něco málo o náplni své práce.
Mnozí experti předpovídají, že právě této technologii bude patřit budoucnost. Důvody jsou prosté. Low-code platformy totiž zásadně urychlují vývoj a zavádění inovací. „Jestliže se většina lidí klasického programování bojí, pak z low-code mít obavy nemusejí. Je mnohem snazší a navíc je teď velká poptávka po odbornících na tyto technologie,“ snaží se Matěj ukázat správný směr ostatním.
-AŠ-
Velký třesk na trhu práce! Low-code zcela změní pravidla
Nový buzzword: Low-code, tohle o něm musíte vědět
Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT
Chceš se stát programátorem? Tak na tyhle věci zapomeň!
Ze střední šla Silvie rovnou do bootcampu a stala se junior programátorkou za 4,5 měsíce