Publikováno:
27. dubna 2019

Žena v IT je jako bájný jednorožec, bojujeme za změnu

Středeční meetup nesl podtitul Ženy, ohrožený druh v IT. Zatímco v některých rozvojových zemích tvoří dámy i více než 50 % odborníků v tomto odvětví, v západní Evropě a také v Česku jich je jen něco kolem 13 %. HR manažeři mnohdy marně vyhlížejí uchazečky na volné pozice. Pokud ale některá žena na inzerát odpoví, její šance na přijetí jsou velmi vysoké.

Tento fakt potvrdila Dominika Valovičová z Rohlík.cz. „Žen se na pozice do IT oddělení hlásí velmi málo. Pokud ale životopis dorazí, má uchazečka dobré vyhlídky. Úspěšnost na pohovoru je vysoká. Taková žena si je jistá svými schopnostmi a má velkou motivaci,“ vysvětlila. Právě e-shop, který rozváží nákupy domů, jde proti všem zažitým stereotypům. V jejich IT týmu pracuje v současnosti dvanáct žen, což je skoro čtvrtina osazenstva oddělení.

Různorodost týmu je podle Dominiky základem úspěchu. „Ženy jsou kreativní a je jim vlastní perfekcionismus. Věci dotahují do konce a jejich estetické cítění je na projektech znát,“ vyjmenovávala rozdíly v přístupu k práci zástupkyně z řad zaměstnavatelů a doplnila: „Pokud je v týmu žena, tak se změní i celá atmosféra. Přeje se k svátkům, narozeninám a pracoviště je vyzdobené.“

Na druhou stranu začátky občas bývají pro dámy v čistě mužské profesi, jak je IT vnímáno, docela složité. „Nedůvěra v naše schopnosti je velká. Pokud má technický problém muž, mnohdy nevěří, že žena by mohla něco tak složitého vyřešit, když on to nesvede,“ vzpomínala na zážitky s kolegy Viola Kudor a s humorem dodala: „Pro ně je dívka v IT oddělení něco jako jednorožec. Všichni o něm slyšeli, ale málokdo jej viděl na vlastní oči.“  

Ze své zkušenosti radí ženám, že pokud chtějí v oboru uspět, aby se naučily mít ostré lokty. „Být milý, trpělivý a čekat, zda někdo vaši práci ocení, je dobré tak pro ženu v domácnosti,“ nechala se slyšet Viola a doplnila: „Stejně jako v ostatních profesích, tak i v IT, pokud něco chcete, musíte si zatím jít. Ptejte se, naučte se formulovat své požadavky a předneste je nadřízeným. Já byla první žena, které o náročnou práci požádala. Kdybych se neozvala, nevzpomněli by si na mě a já šanci nedostala.“

V tom se s ní shodla i Pavlína Nováková, která změnila svoji profesi. Dala sbohem překladatelství a pustila se do analýzy dat. “Když jsem dokončila kurz a četla inzeráty s dlouhými seznamy požadavků, nejdříve mě to odrazovalo,“ vyprávěla a pokračovala: „Přestože jsem je všechny nesplňovala, vybírala jsem si takové, kde jsem cítila, že je možnost shody. Rozhodnutí o tom, zda mě pozvou na pohovor, bylo nakonec stejně na firmě. Hledala jsem společnost, která v takovém partnerství bude vidět potenciál. Řešení úkolů od firem pak bylo to, co mi dodalo trochu potřebné jistoty. Ne, že “na to mám”, ale že mám potenciál se v tomhle směru rozvíjet.”

Ač by se mohlo zdát, že nástup do práce po rekvalifikaci je tím nejtěžším, co by vás mohlo na cestě do IT potkat, není to pravda. „Dnes mají junioři dveře všude otevřené. Nejen my, ale spousta firem jim dá rádo šanci,“ komentovala stav Dominika. Mnohem složitější je udělat ten první krok. Tedy rozhodnout se pro změnu své profesní kariéry. A pak vydržet. „Zatnout zuby a jít si za tím. Budou chvíle, kdy vám kódování nepůjde. Nebudete vědět, proč vám to hlásí chybu. Možná vám potečou i slzy, ale jednoho dne se to zlomí. Pochopíte to a půjde vám to, “ nabádala přítomné ženy Jana Moudrá a dodala: „Věřte, že i logické uvažování se dá vytrénovat. Je to jen o motivaci a odhodlání.“

Důvodů, proč jít do IT je nespočet. Jde o profesi, která se dá dělat odkudkoliv. Poznáte mnoho inspirativních lidí. Nebudete v tom sami, můžete se spolehnout na svůj tým. Nelze nezmínit ani kreativitu profese a nejvyšší platy a nejbohatší benefity. Navíc nemusíte být zkušený senior, aby se o vás firmy praly. „Senioři nepadají z nebe. Výchova juniora je nejefektivnější a nejlepší cesta. Jde jen o to udržet správný poměr, aby měl nováčky, kdo zaučit a pomoci jim v začátcích.Takže se rozhodně nemusíte bát, že byste nenalezli uplatnění,“ uzavřela večer Dominika.

Milé dámy, nebojte se, zkuste si své schopnosti. Dveře do IT máte otevřené, je jen na vás, zda příležitosti využijete. Jestli je programování pro vás to pravé, můžete zjistittřeba na některém z nejbližších workshopů.

 

Dámy, které vystoupily na meetupu (24. dubna 2019):

Jana Moudrá, ředitelka a spoluzakladatelka, Juicymo

Dominika Valovičová, HR Business Partner ve společnosti Rohlík.cz.

Pavlína Nováková, datová specialistka ve společnosti Datamole

Viola Kudor, Application Support Engineer, DXCTechnologies

Jak se do IT rekvalifikovat? To zjistíte zde.

 

 

 

 

 

Příští kurzy na plný úvazek: 31. srpna 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Příští online kurz na zkrácený úvazek: 7. července 2020
Uzávěrka přihlášek: 14. června 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR