Práce ho bavila, ale bál se, že zpohodlní. „Proto jsem se rozhodl pro radikální změnu a přechod do IT. Známý mi doporučil Green Fox Academy s tím, že jeho absolventi patří k nejlepším juniorům na trhu,“ říká Tomáš Kachel. O pravdivosti jeho slov se osobně přesvědčil po dokončení kurzu. Místo získal do týdne. Dnes je z něj ServiceNow Developer ve společnosti Accenture.
K technologiím měl Tomáš vztah odjakživa. „Patřím ke generaci, která rostla s videohrami, internetem a všemožnými programy,“ vzpomíná na své dětství a dospívání. „Později se přidaly chytré telefony a nejrůznější aplikace spolu s elegantními udělátky, která leccos usnadňovala,“ líčí rodák z Ostravy a pokračuje: „Vždy mě tyto věci zajímaly a asi jsem byl o chlup víc než jen obyčejný uživatel, ale rozhodně jsem tehdy nebyl žádný IT expert.“
To se projevilo i při výběru vysoké školy. „Technický směr jsem sice zvažoval, ale nakonec jsem šel cestou nejmenšího odporu. Angličtina mě bavila a šla mi tak nějak sama, proto jsem šel studovat anglickou filologii na Ostravské univerzitě. Tam jsem udělal bakaláře,“ vypráví Tomáš a doplňuje: „Pak jsem zamířil do Olomouce, kde jsem v rámci magisterského studia dělal překlad a tlumočení. Přednášky jsem poctivě odchodil, ale do diplomky a státnic jsem se nehrnul.“ Titul tedy nakonec nezískal, ale nelituje toho. „Studium mi dalo hodně, mimo jiné spoustu skvělých přátel a studijní pobyt v rámci Erasmu. Z těch let jsem si vzal vše, co jsem chtěl a potřeboval.“
Studentská léta skončila a Tomáš nastoupil do práce. Dva roky zvedal telefony na infolince zákaznického servisu v divizi Express společnosti DHL. „Pak firma otevřela mou vysněnou pozici – CS Development. Získal jsem ji a další skoro dva roky jsem vytvářel reporty a analýzy, školil jsem a facilitoval. Také jsem spolupracoval s marketingovým oddělením na reklamních textech, sem tam překládal a asistoval při vytváření nových či aktualizování stávajících procesů a implementací nových softwarových řešení,“ popisuje náplň své práce. Právě ta technická část ho bavila nejvíce.
Jenže po čtyřech letech ve firmě začal mít pocit, že stagnuje. „Práce mi vyhovovala, ale došlo mi, že ji nechci dělat dalších X let. Jiné karierní možnosti v rámci společnosti mě příliš neoslovily,“ svěřuje se Tomáš a dodává: „V DHL jsem byl přesně tam, kde jsem chtěl být. Začal jsem však mít obavy, že příliš zpohodlním. Rozhodl jsem se proto pro razantní změnu.“
Tím velkým krokem byla změna oboru. „Když jsem se svěřil kolegovi, že zvažuji přechod do IT, propojil mě se svými kamarády, kteří prošli rekvalifikací. Jeden z nich, dnes už seniorní programátor, mi doporučil Green Fox Academy,“ poznamenává a doplňuje: „Nebylo to kvůli tomu, že by tímto programovacím bootcampem sám prošel, ale protože podle něj jeho absolventi patří k těm nejlepším juniorům, se kterými se na trhu setkal. To na mě zafungovalo lépe než jakákoli marketingová kampaň.“
Tomáš tak neváhal a do Green Fox Academy se přihlásil. Zvolil si prezenční super intenzivní kurz se zaměřením na backend a jazyk C#. „Očekával jsem, že se naučím základy kódování a že mi kurz pomůže sehnat práci v IT, v níž se pak budu moct dál profesně rozvíjet a učit,“ poodhaluje očekávání, s nimiž do nejintenzivnějšího IT bootcampu v ČR nastupoval.
„Bootcamp byl náročnější, ale zároveň taky zábavnější a víc naplňující, než jsem si uměl původně představit,“ říká a dodává: „Netuším, kde jinde bych se naučil takové kvantum nových informací a dovedností za tak krátkou dobu.“
Tomášovi se dařilo i po skončení kurzu. „Snad týden po závěrečné zkoušce mě oslovili lidé z Accenture. Bootcamp jsem dodělal v únoru a v dubnu jsem nastupoval do nové práce,“ líčí a doplňuje: „Měl jsem štěstí a možná svou roli sehrála i má předchozí praxe. Pracovní trh byl v té době zamrzlý a nabídky se zrovna nehrnuly.“
Tomáš se aktuálně v Accenture rozkoukává, vzdělává a vypomáhá s interními projekty. „Dva měsíce jsem pracoval pro dva italské klienty. Jeden se zabýval bezpečnostními službami a vyvíjel třeba raketové systémy pro Ukrajinu. Druhý se věnoval digitalizaci státu a měst. Byla to ale spíš dočasná výpomoc kolegům s úkoly navíc a na stabilní místo na novém projektu zatím čekám. Momentálně jsem tedy na tzv. 'na benchi' a pracuji mimo jiné na dalších certifikacích,“ prozrazuje.
Jako ServiceNow Developer bude mít za úkol upravovat platformu podle potřeb klienta. Jde tedy o customizaci OOB (out-of-the-box, čili defaultních) funkcionalit. „Někdy stačí pár kliknutí. Jindy se musím prohrabat spoustou nastavení nebo píšu kód v JavaScriptu,“ popisuje Tomáš náplň své práce a pokračuje: „Tak či onak, každému úkolu předchází rešerše možností a konzultace se zkušenějšími kolegy. ServiceNow je skutečně gigantická platforma a komplexita většiny technických úkolů si nezadá s prací na jakémkoli jiném softwaru s velkou databází.“
„Jsem spokojený. Mám solidní práci a v dnešní ekonomicky nepříznivé době plat, který mi umožňuje pohodlný život“
Svého rozhodnutí změnit kariéru Tomáš rozhodně nelituje. „Jsem spokojený. Mám solidní práci a v dnešní ekonomicky nepříznivé době plat, který mi umožňuje pohodlný život,“ říká a s úsměvem dodává: „A taky je cool být vývojářem! Mám vidinu stabilní budoucnosti, časovou flexibilitu a mohu pracovat z domova či z cest.“
Na nejbližší roky žádné striktní kariérní plány nemá. „Chci se prostě dál vzdělávat, budovat dobré vztahy ve firmě a růst s každým dalším projektem. Po té velké změně jsem teď v bodě, kdy mi přijde lepší brát věci tak, jak přicházejí,“ uzavírá povídání programátor, mezi jehož koníčky patří také kreativní psaní. Právě teď ve svém volnu píše scénáře na krátká edukativní videa pro neziskovou organizaci, jež mají za cíl zlepšovat zábavnou formou vztahy mezi cyklisty a motoristy.
-AŠ-