Publikováno:
15. května 2018

Zubní technik, který vsadil všechno na jednu kartu a vyhrál

Studoval práva, ale nakonec se stal zubním technikem. Pak si uvědomil, že díky neuvěřitelně rychlému vývoji technologií bude v oboru klesat poptávka po lidské práci. Richárd Szabó se proto rozhodl absolvovat kurz Green Fox Academy a od loňska pracuje jako junior developer. Dokázal tak uskutečnit svůj plán, že ještě před třicátými narozeninami začne pracovat v nové profesi.

Říká, že měl štěstí, protože když mu byly tři roky, měli doma počítač s procesorem 386 a v pěti letech už ho díky bojovému simulátoru TFX zajímalo, jak ta mašina vlastně funguje. Jako prvňáčka Richárda rodiče přihlásili na nepovinný kurz IT, který ho příliš nezaujal. Více ho zajímaly humanitní obory.

O počítače ses tedy na střední přestal úplně zajímat?

O IT jsem se dál zajímal, ale bylo to jen hobby. Instaloval jsem si třeba sám Windows a pročítal jsem časopisy o počítačových hrách. Výuka IT na střední měla mizernou úroveň.

Takže volba studijního oboru na univerzitě byla jasná?

Přijali mě na práva, rok jsem studoval v Pécs, poté jsem odešel do Pázmány, kde jsem pracoval v advokátní kanceláři a doufal, že se naučím mít tu profesi rád. To se ale nestalo a mě bylo jasné, že právníkem být nechci. Pak mě ale napadlo, že bych se mohl stát…

Počkat. Zkusím hádat. Objevil jsi nabídku Green Fox Academy a rozhodl ses stát programátorem?

Napadlo mě, že bych se mohl stát zubním technikem. (smích)

A co tě přivedlo na myšlenku stát se zrovna zubním technikem?

Po biflování všech těch teoretických předmětů jsem chtěl něco tvořit. A samozřejmě jsem chtěl, aby to bylo lukrativní. Zašel jsem na dny otevřených dveří na školu zubní technologie a fakt mě to zaujalo. Tak jsem se tam přihlásil. Tříletý kurz jsem absolvoval jako jeden z nejlepších. Začal jsem mezi nejslabšími a vypracoval jsem se. Po sedmi letech jsem ale nakonec svoji praxi specialisty na mikrokompozitní materiály opustil.

Nebyla to v tvém případě škoda? Mohl jsi v té profesi pokračovat úspěšně až do důchodu…

To nebylo vůbec jisté, především díky pokroku v oblasti IT. Zubní kompozity se začaly vyrábět průmyslově pomocí laserů a je neskutečné, kolik lidí dokázaly ty technologie nahradit. Uvědomil jsem si, že budoucnost je právě v IT. A poslední kapkou bylo, když jsem navštěvoval kurz CAD/CAM, který souvisel s mým oborem, a zjistil jsem, že poptávka po lidech v IT bude neustále narůstat. Zuby už díky nejnovějším technologiím vykrajovali z keramických bloků. A to nemluvím o 3D tisku. Tak jsem se rozhodl a zapsal jsem se na odborný kurz C#.

To jsi ze dne na den za sebou zavřel dveře laboratoře?

Samozřejmě jsem studoval při práci, ale chtěl jsem změnit obor co nejdřív. Někde jsem si přečetl, že v IT sektoru panuje silná věková diskriminace a že pokud je vám přes třicet, jen těžko seženete práci. Rozhodl jsem se, že to udělám, ať to stojí, co to stojí, a že si najdu práci v novém oboru do svých třicátých narozenin. Zapsal jsem se na online kurz a většinu volného času jsem trávil u počítače.

Na kurz na Green Fox Academy jsi ale už nemohl chodit při zaměstnání, protože vyžaduje plné nasazení. Bylo to obtížné vrátit se zase do školy?

Jít studovat na Green Fox Academy bylo těžké rozhodnutí, věděl jsem, že to je velká zodpovědnost. Nemohl jsem si dovolit jít na čtyři měsíce do školy, aniž bych pracoval. Naštěstí díky podpoře rodičů a přítelkyně se mi podařilo se zapsat do přípravného kurzu, takže jsem se svého snu nemusel vzdát. Pak jsem se zaměřil na vyčerpávající několikakolové přijímací testy a byl jsem nadšený, když jsem se dostal do špičkového oddělení Javascriptu. Byl jsem ale mezi nejslabšími, rychle jsem zjistil, že se svou dosavadní znalostí programování vystačím sotva jeden den. Na druhou stranu jsem se ocitl ve skvělé komunitě mezi přátelskými lidmi. Green Fox Academy bych charakterizoval slovem „progresivní“, protože jsme pokračovali velmi rychlým tempem. Znamenalo to 12 až 14 hodin studia denně. První zkoušku jsem neudělal, byl jsem zdrcený a bál jsem se, jak to budu zvládat dál.

Máš pocit, že jsi nestudoval dost intenzivně?

Nepropadl jsem u zkoušky proto, že bych se dostatečně nesnažil, ale spíš protože systém výuky je velmi přísný a mentoři se snaží, abychom si nejen nastudovali všechny materiály, ale abychom je pak uměli dobře aplikovat v praxi. Musím přiznat, že jsem byl zprvu hodně sklíčený, ale na Green Fox Academy se o mě postarali a pomohli mi, takže jsem se přestal zabývat neúspěchem u zkoušky a soustředil se na to, jak se zlepšit, a napodruhé jsem zkoušku úspěšně složil, na 95 procent. Pak už jsem zvládl bez problémů i všechny další zkoušky.

Jak je to možné, co jsi změnil?

Studoval jsem celý týden každý den do 10 nebo 11 večer a jeden den o víkendu. Druhý víkendový den jsem si dal vždycky volno a odpočíval. Cítil jsem se skvěle v té živé atmosféře, ostatní mě inspirovali a pomáhali mi jít dál, vždycky jsme se vzájemně podporovali, aby nikdo nezůstal pozadu.

Práci junior programátora ti pak pomohla najít Green Fox Academy nebo jsi měl už nějaké nabídky?

Kamarád mi řekl, že jejich firma hledá junior programátora. Věděl jsem, že můžu požádat Green Fox Academy, aby mi pomohli najít práci, ale měl jsem o kamarádově firmě dobré reference, tak jsem kývl na jeho nabídku. Měl jsem sice před sebou ještě měsíc studia na Green Fox Academy, ale chtěl jsem kurz dokončit za každou cenu. Nechtěl jsem spolužáky s našimi projekty nechat ve štychu.

A jak jsi spokojen se svým působením ve firmě Zip-2000 Kft?

Po čtyřech měsících studia jsem okamžitě nastoupil do práce a musím přiznat, že mi trvalo dalších šest měsíců, než jsem se po dokončení Green Fox Academy mohl vrátit ke svým koníčkům. Byly to intenzivní a velmi vyčerpávající čtyři měsíce, ale každá minuta stála za to. Tušil jsem, že Zip-2000Kft je dobrá volba a od té doby tam pracuju. Spolupracuje se s nimi tak dobře, že se později stali partnerskou firmou Green Fox Academy. Dnes jsem jedním z předních developerů, a přitom jsem o nás, čerstvých absolventech Green Fox Academy, mluvil jako o juniorech, protože před sebou máme ještě dlouhou cestu a musíme se pořád hodně učit.

Start dalšího prezenčního kurzu na částečný úvazek: 16. listopadu 2020
Start dalšího prezenčního kurzu na plný úvazek: 1. března 2021

Start nadcházejícího online kurzu na zkrácený úvazek: 17. listopadu 2020
Start nadcházejícího online kurzu na plný úvazek: 16. listopadu 2020

Upozornění!
Přijímací řízení a přijímací pohovory probíhají průběžně. Volná místa se postupně zaplňují. Chceš-li tedy mít jistotu, že se do kurzu dostaneš, přihlas se co nejdříve!

Pokračuj a nauč se nejžádanější dovednosti současnosti!