Je to zlatý důl. Nejsou lidi a firmy vezmou kohokoliv. Často i úplného začátečníka bez vysokoškolského vzdělání či praxe. Stačí se jen chtít učit a mít dostatečné odhodlání. S tímto přesvědčením mnozí posílají své životopisy společnostem, které shánějí ajťáky. Jenže pak přijde kruté vystřízlivění a náraz reality často doprovázený trapnými chvilkami na pohovoru.
Přes 777 tisíc Čechů je nyní v rámci programu Antivirus doma, jelikož pro ně firmy nemají práci. Ač vláda schválila prodloužení této podpory do konce října, odborníci varují, že fakticky čtvrtina z těchto lidí se nemá kam vrátit, jelikož jejich pracovní místa už zanikla. Pokud jste mezi nimi či chcete vyměnit svůj stagnující obor za perspektivnější, IT je ideální volbou. Navíc rekvalifikační kurzy probíhají i po večerech a víkendech, takže je zvládnete i při práci.
Umíš už základy programování a potřebuješ se zlepšit? Tak neztrácej čas opakováním! Začni rovnou rozvíjet své znalosti. Modulové složení kurzů ti to umožní. Stejně tak nadchne i ty, kteří začínají úplně od nuly a netouží přitom po změně kariéry. Vybrat si můžeš prezenční nebo online výuku na plný či zkrácený úvazek. Navíc to můžeš během kurzu změnit.
Stále váháš, zda je ta pravá chvíle udělat rozhodující krok a od základů změnit svůj život? Přemítáš, jestli tě programování natolik chytí, že se stane tvou vášní a budeš se jím chtít živit? Otázek je mnoho a ještě víc nejrůznějších možností. Potřebuješ-li si utřídit myšlenky, abys dospěl/a ke správnému rozhodnutí a vybral/a si ten nejvhodnější kurz, pak zkus náš test.
Žádné jiné odvětví neprochází takovou evolucí jako IT. Využití programování exponenciálně roste napříč obory. S tím se rodí i stále další a další programovací jazyky. „Je jich hrozné kvantum,“ připouští Esy, senior mentor Green Fox Academy a doplňuje: „Pořád se však na špici drží Java a C#.“
Pátý nejpoužívanější programovací jazyk na světě má své zaryté příznivce a v současnosti zažívá boom. Oblíbily si ho velké korporace, které si v něm nechávají tvořit svá business řešení i menší firmy. Pokud se chcete dostat na výsluní mezi programátory a dělat na zajímavých věcech, pak je rozhodně C sharp tou správnou volbou. Na trhu práce je poptávka po software developerech ovládající C# stejně vysoká jako po „javistech“.
Černé scénáře s osmiprocentní nezaměstnaností jsou sice ještě daleko, ale realita už není růžová. Ekonomika se propadá. Polovina firem má problémy se splacením svých závazků. Zakázky jim klesly i o více než 40 %. Začínají proto propouštět a na hledání nových lidí nemají pomyšlení. Personální agentury hlásí propady v počtu nabídek práce. Gastro a cestovní ruch jsou téměř na nule. Jedno z mála odvětví, které krize nezasáhla je IT. Pokud nemáte práci a máte potíže sehnat jinou, je na čase uvažovat o rekvalifikaci.
Jde o nejpoužívanější programovací jazyk na světě. Vývoj v backendu se až na výjimky dělá právě v ní. „Aplikace v Javě lze spustit téměř všude. Jsou multiplatformní a přenositelné,“ vyjmenovává výhody tohoto programovacího jazyka David, Java developer. V dnešní době stačí mít na LinkedInu uvedeno, že ji ovládáte, a firmy vás během několika hodin doslova zasypou nabídkami práce.
Vzít si notebook do postele, udělat si pohodlí a strávit tak den, zní sice pěkně, ale efektivita je téměř na nule. Chcete-li si při práci z domova udržet výkonnost, pak na sebe musíte být přísní. Bez sebekázně, plánů a řádu to nepůjde. Ovšem také nesmíte zapomínat na pauzy. Bez nich by se vám totiž snadno mohlo stát, že se ocitnete v opačné situaci a pracovat budete pořád. Naštěstí existují jednoduchá pravidla, díky kterým home office s přehledem zvládnete. A tady máte těch sedm nejdůležitějších.
Svět, jak ho známe, ze dne na den skončil. Zastavil se. Čím déle koronavirus decimuje populaci, tím více chřadne i ekonomika. Podniky propouštějí, podnikatelé si zoufají. Nepropadejte beznaději, využijte aktuální vynucené volno naplno. Máme pro vás několik tipů, jak se můžete připravit na restart a v nové době pokoronavirové uspět.
Pandemie nepostihuje jen lidi, ale těžce zasáhla i ekonomiku. Ztráty firem narůstají každý den a mnohé z nich už propouští. Podle odborů přijde o místo 400 až 450 tisíc lidí. Kromě nich na úřady práce zamíří i dalších zhruba 100 tisíc živnostníků. Nejohroženějšími obory jsou cestovní ruch, služby, obchod a výroba. Naopak o práci se nemusejí bát ajťáci. Je jich takový nedostatek, že ani recese či krize způsobená koronavirem se jich nedotkne. Proto, pokud uvažujete o změně oboru, je IT dobrou volbou.
Více jak polovina zaměstnanců u nás není spokojena v práci. Lidem chybí uznání šéfa, jsou přepracovaní a často zažívají ponižování. Výjimkou není ani šikana, kterou si prochází dokonce pětina pracujících. Také máte negativní pocity, jen co ráno otevřete oči a představíte si, co vás dnes v práci čeká? Pak začněte přemýšlet o změně místa, či profese! Jsou totiž obory, kde si vás budou hýčkat.
Přesně tak se dá shrnout poselství první Ladies´ Coding Night, která se uskutečnila 11. prosince v Green Fox Academy. Na výjimečnou akci, kam dorazily přední dámy českého IT i ty, které našly odvahu změnit svoji profesi a začít programovat, zaznělo mnoho dobrých rad. A tady jsou pro připomenutí.
Předpovědi expertů se začínají naplňovat. Nasazování robotů do výroby začalo a bude masivně pokračovat v dalších letech. Výsledkem bude podle prognóz ekonomů z Oxfordu celosvětově 20 milionů nezaměstnaných, a to už v roce 2030. Nejpostiženější budou regiony s nekvalifikovanou pracovní sílou. Lidé by tedy již nyní měli myslet na svou budoucnost.
Podle mnohých odborníků se v budoucnosti bez základů kódování v práci neobejdeme. Jak bude postupovat digitalizace a automatizace, jednodušší úkoly převezmou roboti a na nás, lidech, bude je řídit. Tedy dávat jim úkoly a kontrolovat je. Jenže proč čekat na budoucnost, když programování je v kurzu už teď a poptávka po expertech raketově roste. Jak nejlépe proniknout do světa kódu a ovládnout jej, to je klíčová otázka. Už to není – být či nebýt programátorem, ale jak se jím stát!
Zatímco na sociálních sítích se snažíme obrázek našeho života zabarvit dorůžova, všemožným dotazníkovým průzkumům se nejradši vyhýbáme, nebo prozradíme jen to, co nám nijak v očích tazatele neublíží. Marketingoví odborníci už dlouho vědí, že nejlepší představu o našich tajných přáních, potřebách, ale i rozpoložení, dokážou poskytnout data z internetových vyhledávačů.
Přestože Češi v tomhle zůstávají oproti jiným západním kulturám poměrně konzervativní, stěhování se za prací už dnes pro mnoho jedinců ani rodin nepředstavuje větší problém. Není ani překvapením, že nejvíc studijních a pracovních příležitostí pro budoucí programátory nabízí naše dvě největší města. Které ale nabízí lepší podmínky pro kariéru i pro život?
Ve firemní hierarchii má označení „senior“ význam někoho zkušenějšího a většinou i výše postaveného, ve světě IT pak nejčastěji schopného programátora s několikaletou praxí a také vyšším ohodnocením. A vůbec tady nejde o věk. Tušíte, za jak dlouho se z juniora stane senior programátor?
Mnohdy to začíná nenápadně. Úbytek energie, do všeho se musíte hrozně nutit a představa dalšího pracovního dne vás naprosto zdeptá. Neděle není dnem odpočinku ale deprese, protože po ní následuje pondělí. Pokud takové pocity znáte, je na čase přemýšlet o změně profese. Restart kariéry není ničím neobvyklým a může vám pomoci.
Říká se, že zrak je ten nejcennější smyl, který máme, a těžko o tom pochybovat. O to víc bychom ale měli myslet nad jeho ochranou. Moderní monitory nebo obrazovky notebooků ho přímo nepoškozují, přesto pálením očí nebo rozostřeným viděním trpí většina z nás. A můžeme si za to sami!
Minimálně jednou v životě si tím prošel každý. Být někde nováček a muset se učit, není často záviděníhodná pozice. Na všechno se ptá, dělá chyby a čeká na pomoc, která mnohdy nepřichází. Překvapivě nejčastějšími důvody, proč junior neuspěje, nejsou chybějící znalosti či dovednosti, ale nové prostředí, kolegové a malá motivace. Co tedy změnit, aby to vyšlo a byli všichni spokojení?
Mnozí personalisté si zoufají, zkouší leccos a skoro nic nefunguje. Každá čtvrtá společnost v Česku bojuje s potížemi obsadit volné místo ve svém IT oddělení. Aktuálně by bylo potřeba více jak 20 tisíc „ajťáků“, kteří na trhu práce chybí. Lépe na tom nejsou ani v zahraničí. V celé EU dnes schází přes 700 tisíc specialistů na výpočetní techniku.
Zatímco do školních tříd pronikají netradiční učební metody jen velmi pomalu, na moderní formy výuky se klade v Green Fox Academy důraz už od první lekce. Nejde ale o žádné futuristické nebo mysteriózní pokusy na programátorech, s nadsázkou se dá říct, že mentoring je starý jako lidstvo samo.
Až vás někdo osloví s nabídkou pracovat jako hacker, měli byste být na pozoru. Ne proto, že by se jednalo o nějakou ilegální činnost, ale protože to bude znamenat uznání vašich schopností. Na hackera bývá nahlíženo jako na osobu, která svou činností škodí druhým. Opak je však pravdou.
Dělat domácí úkol ve škole a doma se učit novou látku? To na první pohled moc nedává smysl. Převrácená třída (výuka) je moderní učební metoda, při níž studenti doma proniknou do obsahu učiva nejčastěji formou videí a ve škole ho aplikují. Efektivita výuky se tak dá zvýšit až o desítky procent.
Je to Java, PHP, Visual Basic, Python nebo C? Zeptejte se programátorů a rozpoutáte vášnivou a téměř nekonečnou diskuzi. Ačkoliv je otázka jednoduchá, odpověď už tak snadná není. Každý programovací jazyk má svá specifika a hodí se pro jiný účel. Pokud byste se však chtěli dozvědět, který je v současnosti ten „nejpopulárnější“, tak to ukazuje např. TIOBE Index.
Není to člověk z jiné planety, kolem kterého musíte chodit po špičkách ve vzdálenosti několika desítek metrů, ani se ho nemusíte bát zeptat, jak se má a na čem právě pracuje. Existují ale určitá pravidla, která je lepší dodržovat, abyste si pojistili jeho klidný, vytrvalý a soustředěný výkon.
Touha změnit svůj profesní život a rekvalifikovat se do jednoho z nejperspektivnějších oborů – IT, je nejčastějším důvodem, proč se uchazeči hlásí do kurzu Junior programátor. Jenže přihláškou výběrové řízení teprve začíná. Na zájemce čekají čtyři zatěžkávací zkoušky a na jejich konci zůstane jen 40 % těch nejlepších, nejmotivovanějších a nejperspektivnějších. Kódovat se může naučit opravdu každý, ale jen někteří mají na to stát se programátorem.
Stále více zaměstnavatelů nemůže sehnat do svých IT oddělení lidi. V loňském roce to bylo 29 % firem. Letos bude toto číslo kvůli nízké nezaměstnanosti ještě vyšší. Problém se prohlubuje. Na trhu práce není kde brát. Náborové kampaně nefungují. Úspěšnost přetáhnutí odborníků od konkurence klesá a v případě, že se volný expert objeví, je do dvou dnů opět zaměstnán. Nejefektivnější řešení je tak dát šanci nováčkům v oboru a vychovat si je.
Nauč mě programovat a nakopni mě! To je vize dneška. Technologické startupy patří k nejrychlejší a nejefektivnější formě, jak na(re)startovat svou profesní i podnikatelskou kariéru. Na začátku stojí originální nápad, odhodlání a parta šikovných kolegů, na konci startovací dráhy potřebný investor.
Platy jsou v oboru vyšroubované na maximum. Zatímco celorepublikový průměrný příjem je 30 265 korun, tak v IT jde o 56,8 tisíc korun. Na řadu tak přichází další možnosti, jak zaměstnance „rozmazlovat“. Těmi jsou benefity. Volná pracovní doba, home office, sick days, stravenky, jazykové kurzy, automobily či zahraniční konference. Tím vším se snaží firmy udržet či případně získat odborníky do svých IT oddělení.
Skupinka podivných introvertů s obskurními zájmy a ještě horšími návyky, se kterými se zbytek osazenstva firmy dává do řeči, jen když někomu „hoří počítač“ nebo se na obrazovce objeví „error“. Existuje řada rozšířených mýtů, ve kterých se současně odráží jakási obava „z neznáma“ i profesní respekt.
Hamletovskou otázku, zda jednou výkon počítače zastíní úroveň lidského myšlení, si vědci kladou od doby, kdy byl úspěšně zprovozněn první elektronkový počítací stroj. V euforii technologického boomu se pak přestali ptát „zda“, ale „kdy“ tento moment nastane. Tak jednoduché to ale není…
Úterní meetup nesl podtitul Nedostatek žen v IT. Kdyby v tomto oboru začalo pracovat tolik dam, co k nám přišlo do přednáškového sálu, začalo by svítat na lepší časy. Zájem o akci byl obrovský. Židle se stačily sotva doplňovat a pánové se skoro báli. Aby také ne, přišli tři a na ně bylo téměř 140 žen. A to se nedostalo na všechny zájemkyně, registrace byla uzavřena řadu dní předem. Takový úspěch nikdo nečekal.
Programátor je vlastně takový umělec. Vytváří dílo, které dosud nikdo neviděl, jehož ambicí je splnit do puntíku zadání a ještě patřičně zaujmout. Zaměstnavatelé proto svým kreativním zaměstnancům často poskytují výhody, mezi které patří i možnost práce z domova a určitou časovou flexibilitu. Jenže každá svoboda musí mít i svůj řád a vyžaduje i nemalou sebekázeň.
Často slýcháváme kritiku, že jsme jen takovou velkou montovnou uprostřed Evropy, ale že Češi mají nadání i v jiných než manuálních oborech, jakoby se opomíjelo. Důkazem budiž úspěchy českých IT projektů a firem, které přesáhly hranice našeho malého státu. Avast, AVG, Sonet, Safetika, SSLmarket, Webnode, Kiwi, Jablotron, Zoner…
Čtyři známí, tři prestižní ceny, dvě země a jedna myšlenka. Z prvních dvaceti studentů jsou dnes plné třídy o 160 žácích. To je jen ve zkratce náš příběh. Jenže Green Fox Academy není jen o číslech a programování, ale hlavně o lidech, jejich životní cestě, odhodlání a plnění snu o lepší práci, budoucnosti a spokojenosti.
Pracovní trh čekají velké změny. Automatizace procesů a robotizace zažívají boom. Podle expertů z Univerzity v Oxfordu do čtyřiceti let zanikne přes 45 % současných profesí. Práci, kterou ještě dnes vykonávají lidé, převezmou v budoucnu roboti. Nenahraditelný bude jen ten, který bude ovládat „stroje“. Otázka tak už není – být či nebýt. Nýbrž budeš úkolovat stroje, nebo budeš nahrazen?
Je jich málo. Dokonce až tak, že i ostřílení headhunteři už neví, kde je lovit. Kvůli neustálým nabídkám na nové zaměstnání totiž programátoři ruší houfně profily na sociálních sítích. Jedna zpráva ohledně změny působiště potěší, ale několik za týden už je otravných. Pokud ti to naopak zní dobře, změň obor. Šance, že v IT uspěješ, je nyní opravdu vysoká.
Koupě bytu nebo vytouženého auta, požitek z cestování. Pro mnohé z nás dobré důvody, proč šetřit. Trochu přitom zapomínáme na rodinné události, vzdělání a důchod. Nicméně podle odborníků bude právě celoživotní sebevzdělání nepostradatelným faktorem, se kterým by každý měl počítat.