Jak roste trh low-code, tak se množí i fámy, které se s ním spojují. Mnozí tomuto fenoménu vůbec nerozumějí, a proto snadno uvěří nesmyslům. Tady je pět těch největších omylů a mýtů, které se ve spojitosti s low-code objevují. Zjistěte, kde se vzaly a co za nimi stojí!
S konceptem low-code přišla v roce 2014 společnost Forrester a šlo o doslova revoluci ve světě IT. Americká společnost Gartner zabývající se výzkumem a poradenstvím v oblasti informačních a komunikačních technologií odhaduje, že trh s low-code jen letos vzroste o 23 % a dosáhne hodnoty 5,8 miliardy USD. Objevují se dokonce předpovědi, že do roku 2024 bude až 65 procent vývoje aplikací probíhat na platformách s low-code. Ač jsou už nyní k dispozici stovky takových softwarů, stále dochází k dynamickému růstu a pořád se objevují noví a noví hráči.
Objevují se dokonce předpovědi, že do roku 2024 bude až 65 procent vývoje aplikací probíhat na platformách s low-code.
Jde o vývoj založený na platformě low-code, což znamená, že nově vytvářený produkt je založený již na existujících funkcích platformy. Tedy nevyvíjí se od úplného začátku, jde o přizpůsobení a integraci externích systémů. Tímto pojmem se nazývají takové softwarové nástroje, které umožňují vytvářet různé webové aplikace s minimálním manuálním kódováním. V současnosti se však tento výraz využívá i pro jakýkoliv software, který obsahuje nějaký vizuální programovací prvek.
To jsou důvody, proč mají lidé často různé představy o tom, co je low-code. Různé platformy jsou totiž schopny vykonávat zcela odlišné funkce. Některé poskytují jednodušší a pouze ty základní činnosti, zatímco jiné jsou celopodnikové a nabízejí uživatelům širokou škálu funkcí.
Green Fox Academy jako jediný programovací bootcamp v ČR spouští první čtyřměsíční Super intenzivní kurz Junior programátora se specializací na low-code již v březnu 2022 a to navíc se 100% garancí pracovního umístění. Vybrat si bude možné mezi platformami ServiceNow a Salesforce. V přihlášce stačí jen označit v 11. otázce preferenci Vývojář/ka platformy ServiceNow/Salesforce (low-code). Výběrové řízení do kurzu právě probíhá, tak na nic nečekejte a jděte do toho. :-)
Právě tento omyl stojí za většinou problémů. Jak jsme už napsali, výraz „low-code“ se vztahuje na širokou škálu softwarů a nástrojů. I když zúžíme definici na vývoj webových aplikací s low-code, stále existuje mnoho možností.
Lidé mají tendenci posuzovat celý trh s low-code na základě zkušeností s jednou aplikací. Když zkoušejí aplikaci, která nesplňuje jejich potřeby z hlediska funkčnosti, často předpokládají, že všechna tato řešení jsou jim na nic.
Ještě horší je, že lidé posuzují současný trh na základě svých starých zkušeností, když byl low-code ještě v plenkách. Ve skutečnosti však (jako všechny technologie) i tento software prošel v posledních letech dramatickým vývojem.
Programátoři mají na low-code velmi odlišné názory. Někteří ho vysloveně milují, jiní ho nenávidí. Proč? Obvykle je to způsobeno několika mylnými představami:
Vývojáři často považují low-code software za konkurenci. Spatřují v něm nebezpečí, že by je mohl v budoucnu připravit o práci.
Low-code není náhradou za developery. Má jim pouze ulehčit život. Dokáže nahradit mnoho úloh kódování a díky tomu mohou programátoři pracovat efektivněji a rychleji. Usnadňuje jim pochopení popisu specifikací a implementací. Tímto způsobem lze přeskočit množství mezikroků v procesu vývoje a eliminovat opakující se únavné úlohy. Ušetřený čas pak lze věnovat skutečně důležitým úkolům.
Developeři často vnímají tyto nástroje jako černé skříňky, které nelze personalizovat, a proto si myslí, že jejich práci omezují.
Ve skutečnosti to platí pouze pro některé platformy. Poměrně málo softwarových nástrojů podnikové třídy s low-code nabízí úplné přizpůsobení. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení low-code otevírá vývojářům nové možnosti. Za prvé, je momentálně na trhu obrovská poptávka po profesionálech, kteří mu rozumějí. Za druhé, ušetří spoustu času a energie díky tomu, že eliminuje zbytečné opakující se úlohy.
Momentálně je na trhu obrovská poptávka po profesionálech, kteří low-codu rozumějí.
Jasno není ani příliš v tom, pro koho jsou nástroje s low-code určeny. Někteří věří, že tyto platformy jsou jen pro vývojáře a nelze je používat bez technických znalostí. Jiní naopak tvrdí, že na to, aby je mohli používat developeři, nejsou dostatečně rozvinuté, a proto je využívají jen profesionálové z byznysu.
Realita je ovšem taková, že tyto platformy mohou využívat všichni. Vývojáři používají nástroje s low-code pro urychlení doručování aplikací. V tomto odvětví vývoje softwaru jde o rozšíření možností existující platformy pomocí vlastního vývoje včetně integrace platformy s existujícími obchodními procesy a integrace se stávajícími systémy. Eliminují opakující se úlohy kódování, které zabírají většinu času programátora.
Koncoví uživatelé je využívají k vytváření vlastních aplikací, aniž by museli rušit IT při práci. Většina nástrojů podnikové třídy nabízí možnosti zabezpečení, které umožňují vývojářům kontrolovat přístup koncových uživatelů a údajů v rámci softwaru.
Mobilní aplikace zásadně změnily postoj lidí k softwarovým rozhraním. Často se očekává, že software bude stejně intuitivní jako mobilní aplikace, kterou se lze naučit používat extrémně rychle s minimálním úsilím. Skřípat to začne ve chvíli, kdy se toto přesvědčení rozšíří do světa low-code. Realita je taková, že ve všech případech je potřebná určitá úroveň znalostí o fungování vývojového prostředí.
Uvědomte si, co všechno platforma s low-code dovoluje. Tyto nástroje umožňují vývoj webových aplikací, automatizaci pracovních postupů, vývoj mobilních aplikací i dalších procesů. Teď si představte, jak dlouho by vám trvalo, kdybyste se tohle vše měli naučit sami. Byly by to roky.
Další velký omyl je, že platformy s low-code pokrývají vývoj aplikací i design. Tyto nástroje v současnosti skutečně pomáhají podnikům vytvářet webové aplikace, a to je správně. Uživatelé však musejí při vytváření aplikací stále myslet a postupovat jako vývojáři.
Musí tedy:
- Navrhnout, jak bude všechno do sebe zapadat
- Pochopit, odkud údaje pocházejí
- Musí zjistit, jak jednotlivé procesy fungují
Problém je v tom, že někteří uživatelé očekávají, že low-code zjednoduší každý aspekt vývojového procesu, od návrhu až po kódování. Zklamání se pak dostaví ve chvíli, kdy jim dojde, že si musí naplánovat, co a jak postaví.
Se správnou kombinací programátorů s low-code a pro-code mohou firmy vytvářet konkurenceschopné a škálovatelné aplikace rychleji než kdykoliv předtím.
Stručně řečeno, platformy s low-code mohou transformovat přístup k vývoji aplikací, zjednodušit a zautomatizovat některé procesy pro jakýkoliv podnik. Se správnou kombinací programátorů s low-code a pro-code mohou firmy vytvářet konkurenceschopné a škálovatelné aplikace rychleji než kdykoliv předtím. Jde o dobře zvolený nástroj, který pomáhá zefektivnit práci zkušených softwarových architektů, zlepšuje rychlost kódování a častokrát i kvalitu samotného kódu. A to je jeho největší tajemství.
-AŠ-