Úspěch! Pár úderů do klávesnice a milion na účtu. Přesně těmito slovy většina lidí shrne profesi programátora. Aby také ne, vždyť kolem sebe vidí, jaké ústupky dělá vedení firem oddělením IT a jak jejich osazenstvo všichni rozmazlují. Nelze se tak divit, že tento zkreslený pohled na profesi a programování vede k jednomu jedinému, a to závisti. Ovšem realita je docela jiná. Jaká?
Zoufalství, slzy, vztek a nevyspání. Chuť roztřískat klávesnici se dostavuje skoro stejně pravidelně jako ta na kávu. Mozek pořád šrotuje a modeluje nejrůznější varianty, jak by kód mohl vypadat, jenže po napsání řádku se objeví chybová hláška. Místo euforie se dostaví pocit beznaděje. Přesně to zažívají pravidelně všichni software developeři. Zklamání, že něco nefunguje, je jejich každodenním chlebem. Možná jste si právě položili otázku, proč to tedy vlastně dělají? Odpověď je jednoduchá, programování je baví. Hledání chyby je pro ně něco jako luštění záhady a ten pocit, když ji konečně objeví, nic nepřekoná. Stejně tak jeden řádek kódu může trvat pár minut, ale často jsou to hodiny a hodiny, než je vyladěn k dokonalosti.
I v tomto oboru samozřejmě platí, že nic není zadarmo. A zvláště ne úspěch a peníze. Pokud chce programátor prorazit a někam to dotáhnout, musí být na sebe přísný. Bez disciplíny a dobrého time managementu se neobejde. Stejně tak domluva s nadřízenými či klienty na termínu je posvátná. Často se totiž inovace bez jejich práce dál neposunou.
Doby, kdy programátoři byli mimo dění ve firmách a čekali, kdo jim co zadá, jsou pryč. Nyní jsou týmovými hráči. Aktivně se podílí na projektech a společně s ostatními se snaží posunout podniky dále. Jsou na ně kladeny velké nároky a s nimi jde ruku v ruce tlak. Pokud totiž v dnešní době něco nefunguje, jsou to oni, na koho se jako prvního ukáže. Také jsou to oni, kdo musí držet krok a neustále mít přehled o nových technologiích a vychytávkách. Vzdělávání tak v tomto oboru nikdy nekončí.
Když tohle všechno zvládnou, pak teprve přijde to, co vidí ostatní – úspěch a peníze. Zkušení programátoři berou běžně přes 100 tisíc Kč měsíčně a k tomu mají ještě nejrůznější benefity. Přitom dostat se na vrchol nemusí být úplně obtížné. Mnohým stačí i pouhých pět let. Už samotný start v oboru slibuje mnohé. Nováčci si totiž obvykle přijdou na zhruba 35 až 40 tis. Kč měsíčně a jsou-li šikovní a mají motivaci, pak jejich hvězda bude rychle stoupat.
Pak neváhejte a najděte si vhodný rekvalifikační kurz programování nebo ještě lépe jděte rovnou do bootcampu. Při super intenzivním studiu zvládnete rekvalifikaci za pouhé čtyři měsíce. Pokud si vyberete opravdu dobře, dá vám organizátor bootcampu i garanci uplatnění v oboru. Takže si nebudete muset lámat hlavu po dokončení rekvalifikačního kurzu s tím, jestli vám dá někdo šanci. Budete mít jistotu, že se po rekvalifikaci v novém oboru neztratíte. Pak už to bude jen a jen na vás, kdy se dostanete do pozice, že ostatní vám budou závidět „snadnou práci“, miliony na účtu a úspěchy.
-AŠ-