Plat! Samozřejmě, ten je až na prvním místě. Nicméně jen o něm to už dávno není. Zajímá vás, co na pohovorech řeší ti nejlepší software developeři? Pak vězte, že před touto otázkou padne jiná. Ta se týká projektů, kterým by se v novém působišti věnovali. Chcete-li zanechat ten nejlepší dojem, pak se řiďte následujícími kroky.
Nedostatek IT odborníků a zvlášť programátorů na trhu práce není žádné tajemství. Mnohé firmy si nad úkolem posílit své oddělení zoufají. V červenci bylo na pracovním portálu Jobs.cz 1000 inzerátů nabízejících pozici software developera a průměrně zaměstnavateli dorazily pouhopouhé čtyři odpovědi. Proto se často podniky snaží přetáhnout odborníky od konkurence, najímají si specializované recruitery a samy se snaží lovit na LinkedInu.
Když už se náhodou objeví volný programátor, často se na něj zájemci sesypou jako supi. E-maily od personálních agentur a firem pak může číst od rána do večera a během pár dnů má vystaráno. Přesněji řečeno, zvolí si tu nejzajímavější nabídku a nastoupí do práce. Trochu jiná situace je u nováčků v oboru, ale právě oni si v mnohém mohou vzít příklad od zkušenějších matadorů.
Tohle je to nejdůležitější! Právě proto, že je takový nedostatek odborníků v IT, tak skvěle funguje systém doporučení. Mít po ruce někoho, kdo vás dobře zná a zmíní se o vás firmě, která zrovna hledá zaměstnance, je k nezaplacení. Zvláště pokud v oboru začínáte a chcete prorazit, dobře cílené doporučení vám může otevřít dveře. Chcete-li změnit profesi a stát se programátorem, vyberte si organizátora rekvalifikačního kurzu, který vám zajistí umístění v oboru. Přesně to nabízí Green Fox Academy, jež pořádá kurzy Junior programátora. Během studia vás mentoři dobře poznají, a to nejen po pracovní stránce, ale také po té osobní. Díky tomu vám najdou ideálního zaměstnavatele, kde vám bude sedět i kolektiv
I tak se ale pohovoru nevyhnete, proto se na něj připravte. Budete-li vědět, čím se zaměstnavatel zabývá, potěší ho to. Můžete se bavit mnohem konkrétněji. Právě náplň práce je pro ty nejlepší v oboru rozhodující. Z toho důvodu se vyvarujte zásadní chyby hned v úvodu. Neotevírejte platové podmínky jako první a hned poté, co se posadíte na židli. I když je aktuálně průměrný plat programátora 86 tis. korun, nemějte přemrštěné nároky. Částka, jež vyslovíte, by měla odpovídat trhu, vašim pracovním zkušenostem a také velikosti firmy a úkolům, jimž byste se měli věnovat. Proto je taktičtější vyčkat až na okamžik, kdy budete mít ve všem jasno. Na druhou stranu, pokud se bude blížit setkání ke konci a otázka platu nepadne, nebojte se zeptat. Jinak by se mohlo zaměstnavateli zdát, že pro vás ohodnocení není tak důležité a jste ochotni dělat téměř za cokoliv. A tohle se v IT rozhodně nenosí, tady si je každý velmi dobře vědom své ceny a programátoři zvlášť.
Možná se těšíte na stravenky, multisport kartu, auto, penzijní připojištění a další benefity. Seznam přilepšení byl ještě do nedávna opravdu široký. Nicméně krize a úpadek spojený s koronavirem postihl téměř všechny odvětví a i ajťáci se museli uskromnit. Proto si dobře promyslete, které benefity jsou pro vás opravdu důležité. Obecně programátoři a zvláště ti dobří si trvají na dvou. Prvním je možnost práce z domova, která je aktuálně hodně žádaná a v podstatě i nutná. Polovina firem home office dokonce automaticky nabízí.
Další věcí, na níž se vyplatí trvat, je systém vzdělávání. Různá školení, webináře či konference jsou prospěšné pro obě strany. Nezapomeňte proto tohle téma nadhodit. Nikdo totiž nechce člověka, který mu zakrní a nebude na sobě dál pracovat. Zvlášť v případě programování jde vývoj rychle dopředu a udržet krok s novými poznatky a jazyky vyžaduje neustálé učení. Dotaz na tohle téma je tak více než na místě.
Určitě také není od věci zavést řeč na kolektiv a firemní kulturu. Není totiž nic horšího, než přijít první den do práce v žabkách a kraťasech, když všichni kolegové budou v oblecích. Proto si předem rozmyslete, jaké prostředí je vám bližší. Jednou (a možná i brzy) totiž zase přijde čas návratu do kanceláří.
-AŠ-