Burzy se od počátku pandemie nejednou otřásly v základech, spořicí účty hlásí nulové úroky a do nákupu nemovitostí či drahých kovů se leckomu nechce. Pokud také zvažujete, jak nejlépe zhodnotit naspořené peníze, pak vězte, že nejlepší investicí je vzdělání. A to takové, které vás posune dál a dá vám náskok před ostatními. Zkuste třeba kvalitní rekvalifikační kurzy programování.
Důvodů je hned několik, ale ten nejdůležitější je, že v budoucnu se bez této dovednosti podle expertů stejně neobejdete, proto nemá smysl to odkládat. Ať už se chcete jen naučit programovat či se chcete pustit do rekvalifikace, neměli byste na sobě šetřit. Opravdu dobrý kurz může vyjít i přes sto dvacet tisíc. Možná si říkáte, že je to hodně a určitě najdete levnější. Ano, najdete, ale často je to na úkor kvality (a to hlavně obsahu a intenzity) a v konečné fázi jen peníze vyhodíte oknem.
K výběru kurzu totiž musíte přistupovat jako k jakékoliv jiné investici. Tedy měli byste zvažovat, co vám přinese. Kolik času vám rekvalifikační kurz programování (nebo také bootcamp) zabere a co na jeho konci budete umět. Položte si také otázku, zda budete připraveni změnit obor či zda vám dá organizátor dokonce garanci pracovního uplatnění a zajistí vám místo. Pokud obojí splní, pak je ta částka odpovídající.
Přijde vám ta suma pořád vysoká? Pak se na to díváte ze špatného úhlu. Investice do vlastního vzdělání dává smysl a rozhodně nejde o vyhozené peníze. Měsíční nástupní plat junior programátorů je minimálně 40 tisíc Kč. Průměr je pak 47 2000 Kč. Pokud berete nyní průměrnou mzdu v Česku, vrátí se vám investice do dvou let, ne-li dříve. Navíc se pak můžete těšit, že vám plat poroste dvakrát rychleji než ten současný.
Ne nadarmo se říká, že peníze jsou až na prvním místě. I proto je v současné době IT tak lákavý obor. Těch 250 000 zaměstnanců a freelancerů, kteří v něm pracují, má každý měsíc na účtu pěknou částku, a kromě ní je firmy rozmazlují i bohatou škálou benefitů. Platy jsou v tomto odvětví v průměru 56 800 Kč. Pokud to trochu rozklíčujeme podle pozic a zkušeností, dostaneme se na 47 tisíc u junior programátorů a vývojáři se čtyř až pětiletou praxí berou v průměru 100 tisíc. Zde platí úměra, čím déle a lepší v oboru jste, tím máte vyšší plat.
Ovšem nejde jen o to, že platy jsou zde aktuálně na takové výši. Ony stále stoupají. Zatímco průměrně se platy v Česku v roce 2022 zvedly o 6,1 %, pak vývojářům poskočily o procent 10. Když k tomu přičtete, že na trhu práce chybí 30 tisíc IT odborníků a 79 % firem má potíže obsadit svá volná místa, je zřejmé, že trend přidávání bude pokračovat. Pokud tedy o změně oboru uvažujete a pomýšlíte na IT, neváhejte. Žádné jiné odvětí nezažívá takový boom v posledních letech jako právě IT a takovou jistotu uplatnění a perspektivu do budoucna jinde nenajdete.
Jednou z nejrychlejších cest, jak se vydat do světa kódu, je čtyřměsíční IT bootcamp. Jestliže se v první chvíli leknete jeho ceny, pak se uklidněte. Nic není zadarmo a když je, tak ne vždy vás to dostane na takovou úroveň, aby vás někdo zaměstnal. V případě bootcampu Green Fox Academy máte o místo postaráno a mnohdy víte, kam půjdete ještě před dokončením rekvalifikace. Spolu se 100% garancí umístění máte ale také jistotu minimálního měsíčního nástupního platu 40 tisíc Kč hrubého. Někteří absolventi získávají nabídky až 60 tisíc korum, průměrně je to 47 200 Kč.
Platba předem samozřejmě vyžaduje určitou rezervu. Nejde jen o školné, ale také finanční prostředky, ze kterých budete po dobu trvání bootcampu platit potřebné výdaje. Není-li zůstatek vašeho účtu dostatečně vysoký, můžete zvolit platbu zpětně (varianta školného @After). Tedy na začátku zaplatíte jen zálohu ve výši 20 000 Kč bez DPH (nebo 50 000 Kč bez DPH) a zbytek pak začnete splácet až poté, co začnete pracovat v novém oboru. Na splacení pak máte 4 roky.
I když by se mohlo zdát, že IT a zvláště programování, jsou jen o penězích a benefitech, není to tak. Jelikož ani první ani to druhé vás v oboru neudrží. Předně vás nová profese musí bavit. Pokud v ní nenajdete zalíbení, tak z dlouhodobého hlediska nemůžete uspět. Takže ano, peníze jsou hezká věc, ale nejsou ani zdaleka všechno. Jako hlavní důvod pro změnu profese by měl být zájem o nové odvětví. Mělo by vás chytnout řešení problémů, uplatnění kreativity a měli byste v sobě objevit skrytého génia, pro něhož je tvoření kódu výzva a hlavně zábava. Teprve pak po dlouhé dřině přijdou ty peníze, ale mnohdy pak už o ně ani zase až tak nepůjde. A abychom nezapomněli, tak budoucnost odvětví je už jen takový bonus.
-AŠ-