Ač se všude mluví o tom, že platy rostou, tak vám přidají maximálně pár stovek. Kreativita je na nule a vize na povýšení v nedohlednu. Místo růstu firma bojuje o udržení stávajících zakázek a v případě, že získá přece jen nové, tak většinou za moc nestojí. I to je obraz současného pracovního trhu. Pokud se s tím nechcete smířit a rádi byste dělali v perspektivním oboru, kde není nouze o práci a poptávka po odbornících strmě roste, zkuste IT. Rekvalifikace vám v něm pomůže nastartovat kariéru.
Rekvalifikace ani zdaleka není určena pouze těm, kteří jsou bez práce a nemohou jinou sehnat. Zapomeňte na předsudky, že se týká jen lidí na úřadu práce. Ba naopak, je stále častější a mnohdy je východiskem pro ty, kteří touží změnit směřování své profesní dráhy. Důvody přitom mohou být různé. Od vyhoření, přes pochybnosti o smyslu stávající profese až pokles zájmu firem. Poptávka se totiž mění a některé obory postupně zanikají.
Ať je váš důvod jakýkoliv, měli byste si nejdřív položit otázku, zda IT a programování je opravdu to, co chcete dělat. Žádný jiný obor vám v současnosti nemůže nabídnout tolik, jako právě tento. Jedny z nejvyšších platů, nejširší nabídka benefitů, vysoká poptávka po expertech a jistota budoucnosti znějí velmi lákavě. Jenže abyste v něm, stejně jako v jakémkoliv jiném odvětví, uspěli, chce to víc. Musí vás počítače bavit a musíte si tam najít to své. Potřeba je také talent, analytické myšlení a trpělivost. Pokud se chcete stát programátorem jen kvůli financím, připravte se na tvrdý náraz a brzké vystřízlivění. Nic totiž není zadarmo ani vysoké odměny a platy „ajťáků“.
Zda máte vše potřebné, se dá zjistit poměrně snadno. Můžete zkusit testy logického uvažování a také kurzy programování online. Ty vám v začátcích pomohou se zorientovat a taky si pár věcí vyzkoušet. Pokud nejste typ, který by se doma po večerech něco učil, zkuste krátký workshop a to například bezplatný zautomatizovaný #MyFirstApp Coding Camp. Velkou výhodou živého workshopu je, že zde máte mentora, jenž vám v začátcích programování poradí a také můžete nasát atmosféru. Navíc se zde potkáte s lidmi, kteří jsou na tom podobně jako vy. V týmu se můžete hecovat, padnou zábrany a rozhodně si užijete více zábavy než doma o samotě u notebooku.
Ostatně to, jestli se do oboru hodíte, zjistí programovací bootcamp Green Fox Academy, který mimo jiné tyto rekvalifikace uskutečňuje, v průběhu jejich přijímacího řízení.
Pokud se přesně v takovém bodě nacházíte nebo naopak nechcete zbytečně ztrácet čas, protože máte jasno, co byste chtěli dělat, pak zkuste bootcamp. Za čtyři měsíce z vás udělají junior programátora. Díky intenzivní výuce, pět dní v týdnu od rána do večera, se budete rychle zlepšovat a vaše znalosti porostou exponenciálně. Pokud si chcete během studia udržet příjem, můžete volit variantu kurzu Při zaměstnání, kdy se výuka koná o večerech a víkendech. Navíc budete obklopeni studenty se stejnými zájmy a cíli, což hodně pomůže. Mnohdy tak od rozhodnutí uběhne ani ne půl rok a můžete nastoupit na nové místo, které vám organizátor kurzu ve spolupráci s partnerskou firmou nabídne. Ovšem vybíráte-li si bootcamp či kurz, dobře zvažte, kde jej absolvujete. Ptejte se organizátora na reference, spolupracující firmy a koncept, který nabízí. Rozdíly v kvalitě výuky totiž mohou být obrovské.
Některé bootcampy jako třeba Green Fox Academy si uvědomují, že jen technické znalosti nestačí k profesi v dnešním světě IT. Kladou důraz na to, aby si během kurzu studenti rozvinuli i své prezentační a komunikační dovednosti (tzv. soft skills). Systém přijímacího řízení může indikovat, jak moc jde bootcampu o počet pečlivě vybraných kvalitních kandidátů, kteří mají vysokou pravděpodobnost úspěšně ukončit kurz a být tak úspěšně přijati do firem hned po ukončení kurzu.
Ovšem zase tak růžové a jednoduché to mnohdy nebývá. Je potřeba si uvědomit, že zájem o rekvalifikační kurzy je obrovský, a ne všichni se na ně dostanou. Takže rozhodně nepodceňujte přípravu na přijímací řízení. Síto je zde poměrně velké. Na druhou stranu „ne“ nemusí znamenat konec. Pokud máte potenciál mnohdy stačí jen víc potrénovat a soustředit se na problematickou část, která vám nevyšla. Organizátor vám poradí a doporučí, na co se zaměřit a jak se zlepšit. Příště to pak může vyjít a že si maximálně počkáte pár měsíců, zase není tak zlé. Pokud do rekvalifikačního kurzu opravdu chcete, jen vás to utvrdí a svého cíle dosáhnete.
Právě odhodlání budete opravdu potřebovat, ať přihláška vyjde napoprvé či na jakýkoliv další pokus. V bootcampu vás čekají čtyři nebo deset měsíců (záleží, jaký typ kurzu si vyberete) opravdu intenzivní výuky. Většinou se jedná o praktická cvičení a teorii. Budete s kódem vstávat i usínat. V hlavě budete pořád přemýšlet, proč něco nefungovalo a jak to změnit a zlepšit. K tomu budete pilovat měkké dovednosti a učit se prezentovat. To vše zvládne jen ten, kdo to opravdu chce. Jedině pak se z něj stane dobrý junior programátor.
Bez talentu kódování nepochopíte, ale bez motivace a vůle kurz programování nedokončíte. Zvlášť pokud vás nechytne a nebude bavit. Ač je vize K+K (kila + káry – tedy měsíčního platu 100 tisíc a služebního vozu) u pozice programátora hodně lákavá, tohle vám vydržet sama o sobě nepomůže. Rekvalifikaci primárně děláte pro sebe, pro změnu, již chcete, a budoucnost. Nikoliv pro peníze.
-AŠ-
5 důvodů, proč roste úmrtnost studentů IT na vysokých školách
Programovací bootcamp Green Fox Academy jako první v Česku získal akreditaci ministerstva školství
Jaký počítač je potřeba k programování