Už jste se rozhodli. Naučíte se programovat a stane se z vás software developer! Jenže najednou si uvědomíte, že vám k tomu něco chybí. A odhodlání to rozhodně není. Trhlina je ve vašem hardwaru. Současný notebook totiž ještě pamatuje éru cédéček a zamrzává se stejnou pravidelností, s jakou vy potřebujete kafe. V tom případě se s ním rozlučte a pořiďte si nový. Možná vás překvapí, že nepotřebujete žádné „dělo“, abyste na něm dokázali kódovat.
Odpověď na otázku „Jaký počítač je potřeba k programování“ je totiž až překvapivě snadná. Počítač! I když mobily a tablety slaví nebývalý rozmach, kódovat se na nich prakticky nedá. Něco málo na nich jde sice procvičovat, ale nikam vás to neposune. Takže rozhodovat se můžete jen mezi notebookem a desktopem. Volba je už pak čistě na vás a záleží, co vám zkrátka vyhovuje více. Ovšem ať už sáhnete po první či druhé variantě, pak se o něj nedělte. Počítač, na kterém budete programovat, by totiž měl být plně pod vaší kontrolou a nikdo jiný by ho neměl používat.
Hodně důležitý je výběr operačního systému. Volit byste měli mezi těmi nejpoužívanějšími – Windows a macOS. Opatrní buďte pak u Linuxu. Androidu či ChromeOS se radši rovnou vyhněte. Pokud se vám na nich vůbec podaří s programováním začít, brzy narazíte na problémy. V praxi na nich totiž téměř nikdo nekóduje a najít někoho, kdo by vám v případě potíží poradil, může být nadlidský úkol. Budete-li se učit programovat v bootcampu, rekvalifikačním kurzu či se soukromým lektorem, zeptejte se jich, na čem oni pracují a kterým operační systém vám doporučí. U všech ale platí to, že musíte mít nainstalované nejaktuálnější verze.
Co se týká další výbavy, pak programování na notebook či stolní počítač neklade žádné přemrštěné nároky. Plně postačí 8 GB RAM a výhodou pak je SSD disk. Jediné, co je opravdu nutné a bez čeho se neobejdete, je připojení k rychlému internetu, abyste v případě potřeby mohli sdílet obrazovku či se účastnit videohovorů. Navíc pro všechny programátory i ty úplné začátečníky je internet nekonečným zdrojem vědomostí. Dá se na něm najít spousta materiálů, návodů a videoukázek, ze kterých můžete čerpat.
Jestliže se chcete pustit do programování, pak to ovšem automaticky neznamená, že si musíte hned pořídit nový počítač. Pokud ten váš současný splňuje všechna potřebná kritéria a je v dobré kondici, klidně začněte s ním. Je totiž velká pravděpodobnost, že s vámi minimálně na začátku vaší programátorské cesty udrží krok. Takže si nelamte hlavu s tím, jaký počítač je potřeba k programování. Pravděpodobně ten váš kontrolou požadavků projde a nemusíte hned šetřit na nový. Pokud parametry nesplní, stejně byste ho dříve či později museli inovovat.
-AŠ-