Možností, kde se můžete naučit programovat, je nespočet. Existují krátkodobé kurzy, intenzivní několikaměsíční bootcampy i mnoholeté obory na vysokých školách. Abyste si vybrali přesně to, co vám bude sedět, musíte si dobře rozmyslet, co vlastně chcete. Tím se pak řiďte při výběru.
Přejete-li si osvojit novou dovednost a mít programování jen jako hobby, či obohatit o něj svůj životopis, pak vám bude stačit běžný kurz. Těch je na internetu spousta. Abyste si z něj ale něco skutečně odnesli, je dobré se řídit hodnoceními a přečíst si pár recenzí. Díky nim si můžete udělat poměrně dobrou představu o kvalitě nabízeného školení. Právě ta je u mnohých kurzů totiž velmi rozdílná a někdy i dost problematická. Další možností pak je, že si najdete někoho, kdo programovat umí a je ochotný se vám věnovat individuálně.
Pokud to však myslíte s programováním opravdu vážně a pokukujete po rekvalifikačních kurzech, potom je pro vás ideálním místem bootcamp. A to hned z několika důvodů. Za prvé, zkušení mentoři jsou schopni pomoci i začátečníkovi. Můžete tak být úplný laik bez jakýchkoliv znalosti. Pokud však tušíte, co je kód, a něco málo zvládnete, pak budete mít start o něco lehčí. Nicméně po prvních pár týdnech se rozdíly srovnají a ocitnete na stejné úrovni s ostatními. Za druhé, učební osnovy jsou natolik dobře propracované a poskládané, že kromě teorie vás čeká hodně praxe. Díky ní si vše snáze zapamatujete a osvojíte. Za třetí, zvolíte-li správného organizátora, zároveň získáte i garanci umístění v oboru. Právě ta je nejpádnějším argumentem a nejpřesvědčivějším důkazem toho, že absolventi bootcampu jsou natolik zdatní, že je i coby juniory někdo zaměstná.
Bootcamp, který je ve své podstatě velmi intenzivní rekvalifikační kurz programování, nabízí jak denní studium, tak i to při zaměstnání. Na hodiny můžete fyzicky docházet do učebny. V případě online výuky, pak zůstáváte doma. Je jen na vás, která varianta vám bude vyhovovat víc. Při intenzivním studiu se z vás stane programátor už za čtyři měsíce, při pomalejším tempu pak za deset.
Přemýšlíte-li, kde studovat programování a jako první možnost vás napadla vysoká škola, pak vězte, že nemáte-li dostatečné základy a nejste-li aspoň mírně pokročilí, pak tam nemáte co pohledávat. Vědomosti tam budete získávat hlavně samostudiem. Přednášek se totiž standardně účastní minimálně 50 až 100 studentů a i semináře či cvičení jsou skupinová. Na individuální přístup a vysvětlování tam příliš prostoru není. To, co vám však může dát studium bakalářského a magisterského programu, je široký rozhled, dobrá orientace v problematice a znalost souvislostí. Pokud se ale chcete věnovat konkrétnímu tématu do hloubky a toužíte po praxi, musíte si to zajistit jinde.
Ať už dilema „kde studovat programování“ vyřešíte jakkoliv, pak vězte, že v každém případě vás čekají hodiny u počítače a to ideálně každý den. Bez procvičování, zkoušení a hledání řešení se nikam neposunete a je zcela jedno, zda budete v kurzu, bootcampu či na vysoké škole. Pouze a jen opakování a používání nově získaných vědomostí vás posune dál. A to stojí za to! Programování je totiž dovednost, která je stále více a více oceňovaná. A brzy se ho budeme muset naučit všichni.
Bootcampy jsou budoucností vzdělávání a rekvalifikací
Co se skutečně skrývá za prací programátora
Co zvážit, než se pustíte do rekvalifikace?
Bootcamp nebo vysoká škola? Velký rádce, jak do IT
-AŠ-